10 хибних тверджень про Альберта Ейнштейна

2194

otto03

За свої 76 років життя Альберт Ейнштейн встиг побувати в багатьох іпостасях – романтичного поета, пристрасного рибалки, винахідника однієї дуже модної блузки і, звичайно ж, творця фізичної теорії, яка перевернула фізику ХХ століття.

Тому немає нічого дивного в тому, що легенда про цю людину в результаті виявилася більшою нього самого. Ось 10 найбільш хибних міфів про одного з геніїв людства.

1. Був поганим студентом

Батьки Ейнштейна були стурбовані тим, що їх дитина не почала розмовляти до двох років і могла відстати в розвитку. Однак їхні побоювання не підтвердилися – Ейнштейн закінчив школу одним з кращих учнів в класі. Але звідки взявся поширений міф про те, що геній фізики погано вчився? Можливо, вся справа в неуважності його біографів.

У 15 років Ейнштейн пішов зі своєї школи в Мюнхені після довідки від лікаря, що зафіксувала у нього « нервовий зрив». Він вступив до школи швейцарського кантону Ааргау, де протягом одного року змінилася система оцінки. Якщо в першому семестрі « 1» вважалася найвищою оцінкою, то в другому була введена шестибальна система, де одиниця стала найгіршим балом з можливих. Вийшло так, що в першому семестрі Ейнштейн отримував по фізиці і математиці одиниці, а в другому – шістки.

Майбутній фізик також перед цим не зміг поступити до Швейцарської Федеральної Політехнічної Школи, що насправді було не дивно – він здавав іспит на два роки раніше за інших абітурієнтів, крім того, від нього були потрібні знання з історії Швейцарії, які він просто не міг отримати, навчаючись до цього в Німеччині. Результати його вступних іспитів сильно здивували приймальну комісію і професора, які готові були дати йому дозвіл на відвідування занять, незважаючи на вік, але Ейнштейн на той час вже вирішив вчитися в Ааргау.

2. Страждав синдромом Аспергера

Інтелект Ейнштейна не міг не позначитися на його самоті. Його характеризували як грубу і нечутливу людину і існує чимало шкільних історій, які доводять це. Тому деякі дослідники ретроспективно ставлять йому діагноз синдрому Аспергера – психічного розладу, схожого з аутизмом, який не зачіпає мовні та когнітивні навички.

Однак не схоже, що Ейнштейн міг мати будь-які складності в спілкуванні і соціальній взаємодії з іншими людьми, як не було у нього і інших симптомів цієї хвороби. З 1921 по 1925 рік він об’їздив чотири континенти і вів щоденник, в якому в деталях описував всіх людей, з якими зустрічався і розмовляв. У нього також були близькі стосунки із деякими фізиками ( одним з яких був Нільс Бор) і жоден з його приятелів ніколи не згадував про труднощі в спілкуванні з Ейнштейном.

3. Став вегетаріанцем через переконання

У дорослому віці Ейнштейна долали численні проблеми з травленням – виразка шлунка, жовтяниця, запалення жовчного міхура, болі в кишечнику. Особистий лікар порадив Ейнштейну утримуватися від м’яса, але з часом люди стали говорити, що він вибрав вегетаріанство з ідеологічних мотивів ( мабуть зіграло свою роль і те, що Ейнштейн називав знаменитого вегетаріанця Льва Толстого в якості одного зі своїх улюблених письменників).

Згодом Ейнштейн зізнавався, що багато в чому погоджується з моральними основами вегетаріанства, проте хронічні хвороби травної системи не можна віднести до усвідомленого вибору фізика.

4. Був відповідальний за створення атомної бомби

Хоча внесок Ейнштейна в фізику безумовно значно вплинув на можливість створення атомної бомби, сам учений до цього процесу прямого відношення ніколи не мав. Хоча свого часу він підписав знаменитий лист на ім’я американського президента Рузвельта, написано Лео Силардом, в якому вчені закликали прискорити розробку атомної бомби, щоб залишатися в цьому питанні попереду нацистської Німеччини.

Проте, Ейнштейн був переконаним пацифістом і ніколи не був посвячений у деталі « проекту Манхеттен». У своєму листі до редактора однієї японської газети він написав: « Я був обізнаний про страшну небезпеку, яка загрожуватиме людству, адже це доводили експерименти. Але я відчував, що повинен зробити цей крок, тому що існувала велика ймовірність того, що німці можуть працювати над тим же проектом і розраховувати на успіх ». Ейнштейн знав про що говорив – німці дійсно працювали над створенням атомної бомби, причому в цьому брали участь фізики рівня самого Ейнштейна, на кшталт одного з творців квантової механіки Ервіна Шредінгера.

5. Був лівшею

Незважаючи на те, що ім’я Ейнштейна постійно називають в якості прикладу знаменитого лівші ( очевидно, помилково вважаючи ліворукість ознакою генія), фізик ніколи ним не був. І олівець, і скрипку він завжди тримав у правій руці, як це видно з багатьох його фотографій .

6. Його перша дружина відповідальна за багато його відкриттів

Немає ніяких документальних свідчень, що перша дружина Ейнштейна Мілева Марич могла бути причетна до створення блискучих ідей Ейнштейна, втілених в знаменитих роботах 1905 року. Цей міф заснований всього на двох фактах. По-перше , Марич за освітою була викладачам фізики і математики і гіпотетично могла йому в чомусь допомагати.

По-друге , в одному зі своїх листів до дружини в 1901 році Ейнштейн написав: « Як щасливий і гордий я буду, коли ми доведемо нашу роботу з теорії відносності руху до переможного кінця!». Це було єдиною згадкою теорії відносності з займенником « наш». Крім того, Марич ніколи сама не писала Ейнштейну щодо питань науки і нікому не говорила, що допомагає чоловікові. Її суттєвий інтелектуальний внесок в теорію відносності – це не більше, ніж міська легенда.

7. Був виключно теоретиком

Ейнштейн знаходив задоволення і домігся успіху не тільки в теоретичній фізиці. Він також був і винахідником. З 1902 по 1909 рік вчений за працював в Швейцарському патентному бюро і часто залучався в якості свідка-експерта в патентні дослідження. Це надихнуло його на довічний інтерес до винаходів – Ейнштейн зареєстрував на своє ім’я більше 50 патентів в 7 різних країнах. На його рахунку такі винаходи, як самоналагоджувальна камера, електромагнітний звуковий апарат, а також найвідоміше – тихий, енергозберігаючий та екологічний холодильник.

8. Уникав політики

Ейнштейн був одним з найбільш відкритих вчених свого часу і часто висловлювався на політичні теми. Хоча він не належав до будь-якої партії, свої погляди він описував як соціал-демократичні . Йому навіть було запропонована почесна церемоніальна посада президента Ізраїлю, від якої він відмовився.

Він не раз висловлювався проти гноблення будь-якого роду і заступався за права чорношкірих в Америці, заявляючи , що расова сегрегація є « хворобою білих людей, про яку я не маю наміру мовчати».

9. Не зробив будь-якого значного вкладу в науку з 1925 року

Біограф Ейнштейна Абрахам Пайс відзначав, що після 1925 року знаменитий фізик вважав за краще скоріше ходити на риболовлю, ніж продовжувати наукові дослідження. У цьому є частка правди – наукова кар’єра Ейнштейна починаючи з цього часу пішла вниз. Однак він ніколи не припиняв досліджень і вніс вклад в розвиток науки і пізніше. Приміром, в 1935 році він разом з двома співавторами написав критичну статтю на адресу квантової механіки, де описав уявний експеримент, названий надалі ЕПР-парадоксом , який ліг в основу такого фізичного явища, як квантова заплутаність, що широко вивчається в наш час.

Більшу частину своїх зусиль після 1925 Ейнштейн приклав до створення наукової теорії, яка могла б замінити квантову механіку. Ейнштейну не подобалися невизначеності, які квантова механіка вносила в фізику, проте з точки зору сучасної науки вважається, що в цьому питанні творець теорії виявився не правий і рухався в неправильному напрямку.

10. Був лише одним з кількох, хто розуміли теорію відносності

Коли в інтерв’ю газеті Chicago Daily Tribune в 1921 році його в черговий раз запитали про це, Ейнштейн відповів: « Це абсурд. У будь-кого, в кого є достатня наукова підготовка, може легко зрозуміти цю теорію. У ній немає нічого приголомшливого або таємничого. Вона дуже проста для підготовленого розуму і в одних тільки Сполучених Штатах таких умов достатньо ».

maiores-qis-da-historia-700x580+
+


• магазин

• новини партнерів