Собор Архістратига Михаїла 8 листопада: значення свята, звичаї в Україні

290

Собор Архістратига Михаїла, або ж просто Михайлів день — важливе церковне свято, коли вшановуємо Собор усіх безтілесних сил на чолі з Архангелом Михаїлом.

Дата Собору Архістратига Михаїла у 2024 році

З минулого року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар. До цього Собор архістратига Михаїла відзначали 21 листопада, зараз свято змістилося на 8 листопада.

Значення свята в Україні

Свято заснували на честь янголів Господніх та їх очільника Архістратига Михаїла, якого називають у Святому Писанні вождем воїнства Господнього та борцем проти диявола, за справедливість. Михаїл — головний архангел, що колись повалив Денницю, який повстав проти Господа. Архангелу Михаїлу приписують перемогу над Сатаною та роль судді на Страшному Суді.

Відбиток давньоруської князівської печатки із зображенням архангела Михаїла.

Легенди про захист Києва Архистратигом Михаїлом

Саме Михаїлу присвячено Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві, скульптуру на Майдані Незалежності, його зображення використовують на гербі столиці. Та чи знаєте ви, чому?

За переказами, Архістратиг Михаїл допоміг перемогти Святополку половців, явившись в образі птаха у латах над Софією Київською. Неподалік того місця звели Михайлівський Золотоверхий монастир. Воєначальник небесних сил з’являвся на гербах київських князів, хоругвах Богдана Хмельницького та інших козаків. Цю традицію продовжуємо і досі.

Звичаї на Михайлів день

Архістратигу моляться в храмі про зцілення, очищення від злих сил, просять миру. Також віряни звертаються про прощення та життя в раю після Страшного Суду.

Що не можна робити на свято? Вважають, що на свято треба робити усе, аби наблизитися до чистоти янголів, їх вірності, смирення й любові. Заборонено лаятися, зводити наклеп, бути жадібними, злитися, заздрити. Серед «технічних» заборон — не варто щось робити з гострими предметами, різати, рубати дрова, спилювати дерева, виконувати хатні справи.

Якщо хтось попросить про допомогу, треба обов’язково погоджуватися. Цього дня — чудовий момент, аби розв’язати конфлікти, налагодити стосунки в родині та запросити близьких на спільну вечерю.

Такі чудові традиції варто згадувати не тільки 8 листопада, а й щодня. Будьте добрішими один до одного, допомагайте нужденним, дійте безкорисно, і світ буде кращим вже зараз!



• не пропусти