Вчені пробурили 1268 метрів під Атлантичним океаном і витягли величезний шматок мантії Землі

873

Вчені пробурили мантію Землі на цілих 1268 метрів і дізналися багато нового про геологію нашої планети. Отвір було зроблено у вулканічно активному районі Серединно-Атлантичного хребта, розташованому на дні Атлантичного океану.

Мантія – найтовстіший шар Землі, розташований між корою та ядром. Зазвичай вона знаходиться набагато нижче кори, але в результаті розломів у Серединно-Атлантичному хребті вона оголилася, відкривши таким чином доступне дослідження «тектонічне вікно».

За допомогою бурового апарату JOIDES Resolution геологи змогли витягти циліндр довжиною більше кілометра, що є практично цілісним зразком мантійної породи. Це дає міжнародній команді можливість вивчити склад мантії та задокументувати мінералогію порід та їх хімічний склад.

Результати, які отримали вчені, відрізняються від того, що очікували побачити. “У породах набагато менше, ніж очікувалося, мінералу під назвою піроксен, зате в них дуже висока концентрація магнію, що є результатом плавлення набагато масивнішого, ніж можна було припустити”, – зазначив професор Йохан Ліссенберг, автор дослідження зі Школи наук про Землю та довкіллю Кардіффського університету.

Фото мантійної породи зроблено через петрографічний мікроскоп. Зображення Johan Lissenberg

Також геологи виявили канали, якими розплав переміщався через мантію. Це дає можливість простежити долю магми після її утворення та просування до поверхні планети. І це, своєю чергою, може допомогти у розумінні вулканів, оскільки мантійний розплав сприяє вулканічної активності лежить на поверхні.

Але, можливо, найцікавіше це те, що зразок мантії може пролити світло на походження життя на Землі. Він дозволив отримати відомості про взаємодію між мінералом під назвою олівін та морською водою. Це запускає каскад хімічних реакцій, у яких утворюється водень та інші молекули. Вони необхідні підтримки життя у вигляді, у якому ми знаємо.

Породи, що існували на ранній Землі, мають більшу схожість з витягнутими в ході експедиції, ніж з тими, з яких сьогодні складаються наші континенти. Їх аналіз дозволить критично поглянути на хімічне та фізичне середовище, яке було присутнє на ранніх етапах історії Землі, і може сильно змінити наше уявлення про зародження життя на планеті.



• не пропусти