День вишиванки 2020: дата, орнаменти, святкування

1108
Всесвітній день вишиванки

Вишиваний одяг – важливий атрибут в гардеробі кожного українця, та і не тільки українця. Саме тому ми щороку у третій четвер травня святкуємо День вишиванки. Цьогоріч свято припадає на 20 травня.

Дорослі й діти одягаються у національний одяг і носять його зранку до самісінького вечора. Зазвичай у школах та садочках проводять виступи, в університетах – флешмоби: молодь знімає колективні відео і соціальні ролики. Весь день пронизаний почуттям свята. Ми віримо, що у 2020 році можна відсвяткувати День Вишиванки навіть не виходячи з дому.

Дата святкування

Святкування було започатковано відносно нещодавно – у 2006 році. Саме тоді вперше студенти та викладачі Чернівецького університету запровадили таку традицію. Національний одяг припав до душі кожній школі та університету України, тому згодом свято вишиванки стало офіційним.

Зазвичай у сонячний день, українці виходять в національних уборах на вулиці міст та сіл і красуються національним орнаментом на своєму вбранні. Ви також можете приєднатись, одягнувши вишивану сорочку на роботу чи на навчання, або просто виклавши фото у вишиванці у соцмережах.

Орнаменти української вишиванки

Кожен орнамент вишиванки є унікальним і має своє символічне значення. Ба, більше – кожен регіон України володіє своїм особливим орнаментом.

До прикладу, на півночі України вишивають орнаменти традиційним хрестиком, занизуванням, розписом, також використовують мережку. Серед кольорів: жовтий, червоний, чорний, блакитний – всі вони поєднуються в дивовижних візерунках.

Натомість у Центральній Україні переважають рослинні візерунки на сорочках. Можемо побачити, як на сорочці оживають грона винограду та калини, хміль та соняшники. З ниток обирають білі та сірі, щоб не відвертати увагу від пишних кольорів рослин.

Щодо Південної України, то там сорочки відрізняються вільним кроєм рукавів – без додаткових манжетів та гудзиків. Вишивають переважно білими нитками на чорному, а то й на білому фоні. У цих регіонах також переважають квіткові та рослинні орнаменти.

Цікавими орнаментами володіє й Західна Україна. Сорочки вишивають із рельєфними візерунками за допомогою різноманітних зигзагоподібних форм та стібок. Так само використовується велика кольорова гама ниток, якими заповнюють цілі рукави.

На Східній Україні застосовують грубі нитки, мережку та вирізування. Також серед орнаментів зустрічаються й рослинні та квіткові, що додає цим регіонам своєї самобутності.

Детальніше прочитати про особливості вишиванок у різних куточках України можна у статті Вишиванка як унікальний код твого краю. Від Луганська до Львова – особливості вишиванок кожного регіону (фото)

Значення вишиванки для українців

Хоч вишиванки й відрізняються у різних регіонах, та всюди вони означають єдине – оберіг від злих поглядів та нещасть. Недаремно кажуть: “Вишиванка – генетичний код нації”. Код не просто генетичний, але й захисний.

А ви вже обрали свою особливу вишиванку до свята?

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua• новини партнерів