Свято Василя та Старий Новий Рік. Що святкують українці 14 січня?

2793

Сію, вію, посіваю, з Новим роком Вас вітаю.
На щастя, на здоров’я та на Новий рік!

Попри те, що святкування Нового Року відбувається з 31 грудня на 1 січня, українці його зустрічають ще й з 13 на 14 січня. Така традиція триває з часів переходу на юліанський календар. Тільки тепер свято називається Старим Новим Роком. Також, 14 січня — це день Василя. Про традиції цих свят, прикмети та вірування — читайте далі.

Як святкують Старий Новий Рік

Багато прикмет та традицій схожі до тих, які звичні для нас 1 січня. Дівчата гадають на свою долю, а хлопці ходять із дому до дому, засіваючи.

Збираються в компанію або ж ходять поодинці. Це можуть бути, як дорослі чоловіки, так і маленькі хлопчики. Головне: вони повинні знати популярні засівання та мати із собою мішечок із зерном. Цим зерном засівають оселю, у яку завітали. Бажають господарям достатку, миру, щасливого та щедрого року. Господарі мають, натомість, дати засівальникам грошей чи якихось цікавих гостинців.

Зерно, яке залишилося на підлозі, не збирають аж до наступного дня. Коли зберуть, то не викидають, а вмішують у їжу худобі чи віддають курям. Взялася ця традиція засівання саме від образу Василя — наставника землеробів.

Крім того, що слухали засівальників, усі вдома відпочивали, їли святкові страви та веселилися. Страви на столі були такі ж, як і на Щедрий Вечір: вареники з різною начинкою, пироги, буженина, ковбаси, настоянки.

Дехто 14 січня святкує церковну дату, день пам’яті Василія Великого — аскета, який віддав своє життя богослужінню. Для таких людей, як в інші церковні свята, є заборони на важку працю, роботу з нитками.

Усі люди в перший день Нового Року придивляються до прикмет першого дня. Тож і Старий Новий Рік має свої прикмети.

Прикмети Старого Нового Року

 1. Якщо вранці буде йти сніг, то зима теж буде сніжною, а весна настане пізно.
 2. Спостерігали за напрямком вітру. Вважалося, що якщо він дме з півночі, літо буде холодним, із заходу — непогожим, зі сходу — посушливим, з півдня — цілком звичайним, теплим, без особливих температурних перепадів.
 3. Якщо людина народилася на Василя, то вірили, що вона буде дуже багатою. Як оберіг, їй рекомендується носити яшму.
 4. Сильний сніг на Василів день — бути гарному літу.
 5. Відлига пророкує прохолодні літні дні.
 6. Яскраві зорі на небі 14 січня віщують швидкі морози.
 7. Снігопад на Василя — прикмета до того, що чекають на багаті врожаї влітку і восени.
 8. Якщо 14 січня випадає на молодика (молодий місяць), це призводить до великої повені.
 9. Якщо сніг йде із самого ранку, то це означає, що снігопади не припиняться ще дуже довго і, швидше за все, триватимуть аж до весни.
 10. У цей день не можна лаятися й лихословити, замислюватися про погане. Мовляв, тоді настрій на весь рік залишиться таким.
 11. Вважається, що якщо в цей день надіти обновку, то впродовж усього року супроводжуватиме успіх.

У вас у родині святкують Старий Новий Рік?

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua• новини партнерів