7 рекомендацій психологів, які допоможуть спокійно спати дитині окремо від батьків

33063

Спокійний сон дитини вночі – запорука гарного дня. Проте, 30-40% дітей мають проблеми зі сном. Коли колискові не допомагають, а колисати на руках немає сил, то процес відходження до сну стає важким і нервовим. Тоді батьки розуміють, що потрібно шукати інший вихід.

Хоч не існує секретного способу, який допоможе дитині заснути за секунду, проте є декілька технік, які полегшують засинання. Вони стануть в пригоді стомленим батькам та дітям.

Створіть ритуал відходження до сну.

Слово «ритуал» хоч і звучить дивно, але саме так називаються одні й ті ж самі послідовні дії, які допомагають налаштувати дитинку на сон. У кожній сім’ї ритуал може бути різним. Ось лише декілька прикладів.

  • 1-3 місяці. Приглушаємо світло – купаємо – годуємо – робимо легкий масаж – одягаємо підгузок/сліпік – тримаємо на руках – колишемо – співаємо колискову – вмикаємо білий шум – цілуємо.
  • 3-6 місяців. Приглушаємо світло – купаємо – годуємо – робимо легкий масаж – одягаємо підгузок/сліпік – читаємо книжку – тримаємо на руках (пройти 3-4 кола по кімнаті) – кладемо в ліжечко – обіймаємо та погладжуємо.
  • 6-12 місяців. Приглушаємо світло – купаємо – чистимо зуби – годуємо – робимо легкий масаж – одягаємо підгузок/сліпік – підходимо до вікна й говоримо усім «на добраніч!» – закриваємо штори – тримаємо на руках (пройти 2-3 кола по кімнаті) – кладемо в ліжечко.

Ритуал не повинен включати активних ігор, гучних звуків, яскравого світла. Головне завдання – заспокоїти дитинку, налаштувати її на сон.

Контакт «шкіра до шкіри».

Малюку важливо відчувати тепло та запах мами. Тоді він заспокоюється і краще спить, адже розуміє, що «його дорослий» поряд і захистить його. Чим менше ви торкаєтесь своєї дитини, тим більше в неї виробляться гормону стресу – кортизолу. Це одна з причин чому малюк не  може заснути.

Важливо, аби батьки обіймали дітей, цілували їх, робили масаж, носили на руках протягом дня. Це значно спрощує процес розділення з батьками на ніч.

З яскравого на слабке світло.

Яскраве світло надсилає до мозку сигнал «залишайся бадьорим!». Блакитне світло, яке йде від екранів телевізора, комп’ютера, мобільних телефонів, також не сприяє гарному засинанню. Батькам варто подумати про дитячий нічник, а потім й взагалі відмовитися від світла вночі.

Поступово віддаляйтесь від ліжечка.

Сон поряд з мамою або татом спокійніший для малечі. Та й самі батьки можуть слідкувати за тим, як дихає дитинка, як лежить, чи хоче їсти. Але поступово малюк повинен опинитися на своєму окремому спальному місці. Поступово слід привчати дитинку спати в ліжечку окремо від батьків (для тих, хто практикує спільний сон). Протягом трьох тижнів можна потихеньку відсовувати ліжечко дитини від ліжка батьків. Аби цей процес був ще менш травматичним для дитини, батьки можуть подарувати їй спеціальну сонну іграшку. З нею малюк буде спокійно спати.

Метод контрольованого плачу.

Психологи й педіатри в один голос говорять, що дитина повинна навчитися засинати сама. Ця навичка необхідна їй для життя. Якщо цього не навчити, то заколисувати малюка доведеться ще довго.  Хоча, робити це з кожним місяцем стає ще важче і важче. А вночі, коли малюк прокинеться, не зможе себе сам заспокоїти й заснути.

Існує два варіанти того, як навчити дитину саму заспокоюватися та засинати.
  • Після проведеного ритуалу відходження до сну, дитинку кладуть в ліжечко і батьки йдуть до іншої кімнати. Кожні три хвилини хтось з них навідується, щоб перевірити чи все добре (потім цей інтервал збільшується). Дитина може у цей час плакати, бо поки не навчилась сама себе заспокоювати. Головне показати їй, що батьки поруч і вона не сама. Після декількох хвилин плачу малюк сам заспокоюється й засинає.
  • Інша техніка також вчить дітей заспокоюватися самотужки, але не відчувати себе відокремленими від батьків. Після того, як пройшли ритуал для сну, сонливу, але не сплячу дитинку кладуть в ліжко. Хтось з батьків залишається поряд, обіймає та погладжує малюка, аби той заснув.

Оберіть годину для сну.

Аби налагодити процес сну, варто дотримуватися конкретного режиму. Немовлята й малюки не повинні лягати спати пізно вночі. Найкращий час для сну між 20:30 та 22:00. Приблизно у ці години й починайте ритуал. Слідкуйте за біологічним ритмом малюка. В залежності від віку кількість годин для бадьорості збільшуються. Наприклад, у немовля, якому 6 місяців, інтервал між снами 2,5 години. Тому, якщо малюк останнього разу прокинувся о 18:00, то спати він захоче вже о 20:30.

Перепишіть поганий сон.

За проведеними дослідженнями 80,5 % малюків просинаються наляканими посеред ночі через нічний жах. Батьки повинні заспокоїти маленького та показати, що він знаходиться у безпеці. Для цього перепишіть той поганий сон. Додайте до нього щасливу кінцівку.

Психологи радять також читати казки перед сном для малюка, які можуть розвіяти усі його страхи.

Варто знати, що головне не тільки скільки годин дитинка спала, а на скільки якісним був її сон. Якісний сон – комфортний сон. Варто зробити усе, щоб малюка нічого не турбувало, поки він спить. Переконайтесь, що у кімнаті темно, температура не вище 20-22 градусів, жодні яскраві іграшки чи меблі не відвертають увагу немовля. Ваша дитина за жодних обставинах не засне, як тільки її голівка торкнеться подушки. Малюку потрібно 15-20 хвилин на засипання.

Піклуючись про дитинку, не забувайте, що гарний сон сприяє правильному розвитку й підтримці здоров’я малюка.

автор Альона Гук спеціально для vsviti.com.ua• не пропусти