Вишиванка — українське вбрання та символ, який знаний не лише на нашій Батьківщині, але й далеко за її межами. Вишиванка — це те, що асоціюється саме з українською культурою та її історією.
Проте, українська вишиванка не є незмінним та сталим поняттям. Цей народний символ — надзвичайно багатий та різноманітний. На території всієї України існує неймовірна кількість вишитих сорочок, кожна з яка унікальна та навіть неповторна.
Стиль вишитих сорочок, характерні візерунки, кольори та техніка вишивання у різних регіонах України суттєво відрізняється. Цікаво, що навіть у сусідніх селах вишиванка могла бути зовсім різною.
Контрастними та цікавими є вишиванки Київщини. Сорочки тут виготовляли із різних тканин: бавовняної, конопляної, лляної. Але колір сорочки завжди був однаковим — білий. Саме із білосніжною тканиною чудово контрастували коралово-червоні візерунки. Подекуди використовували й чорні нитки, які відтіняли червону вишивку. До речі, в давнину саме Київщина зналася своїми двоколірними вишиванками.
Основним матеріалом для вишивки на центральній Україні були червоні та сині кручені бавовняні нитки “заполоч”. Колись їх привозили через Крим зі сходу. Згодом почали використовувати інші, сині нитки, які швидко втрачали колір і тому вже на початку 20 століття їх замінили чорними нитками.
Вишивкам Київщини властивий рослинно-геометричний орнамент. Вигадливі поєднання цвіту хмелю, чорнобривців, троянд; виноградних грон, різноманітного листя, восьмипелюсткових розеток, ромбів та квадратів створювали захопливу “картину”.
Щодо техніки вишивання, то використовували тут і хрестик, і гладь, і нанизування, назбирування.
Київська вишиванка від Фолк Моди
Як і вишиті сорочки кожного регіону України, Київські чоловічі та жіночі вишиванки мали відмінності в крої та вишивці.
Чоловічі вишиванки обов’язково мали з комірець-стійку та широкі прямі рукави, що інколи призбирували в манжет. Комірець завжди оздоблювали вишивкою, а під ним були дві петлі та шнурок чи шовкова стрічка, які називали застіжкою. На манжетах, комірці та грудній частині сорочки вишиті узори були різними.
В жіночій сорочці густо вишивали рукави, які, зазвичай, були широкими. Пазуху практично не оздоблювали вишивкою, особливо на сорочках старших жінок.
Придивіться до своєї вишиванки, дізнайтеся її історію, значення візерунків та бережіть її, як зіницю ока. Пам’ятайте, що вишита сорочка — це український скарб.
Автор Юля Козлик, для folkmoda.net