Різдво Христове: головні традиції України та світу

568

Різдво Христове — одне з найбільших свят серед 12 головних церковних подій року. Його відзначають і найбільш релігійні родини, й ті, хто зазвичай не дотримується християнських звичаїв. Адже Різдво — це родинне свято, наповнене особливими сімейними традиціями.

В Україні його відзначають 7 січня, після Нового Року. Тоді як у більшості європейських країн його святкують за старим стилем — 24 грудня. Ми ж розповімо саме про українські традиції святкування та трішки — про найцікавіші звичаї інших країн.

Як святкують Різдво в Україні:

Перед самим святкуванням — триває чотирьох-тижневий піст. Починається він 27 листопада і завершується 7 січня. Навіть 6 січня, під час Святої Вечері, подаються лише пісні страви.

У час посту всі готуються до свята, прибирають і прикрашають оселю. Раніше майстрували Дідуха, зараз ще — прикрашають ялинку.

Вранці 7 січня віряни обов’язково йдуть до церкви, щоб вшанувати народження Ісуса Христа. А потім збираються знову за святковим столом, але страви там уже не пісні. На стіл ставлять ковбаси, різні страви з м’яса, все смажене, солодке — що заборонялось під час посту.

Після застілля всі трохи відпочивають і вже під вечір збираються гостювати. Одружені пари йдуть до батьків, всі збираються великим родинним колом. Хто був посварений чи ображався одне на одного — миряться та пробачають у цей світлий день. У вечорі продовжується гучне веселе святкування.

Коляда та колядки

Ще після Святої Вечері 6 січня і аж до ранку 8 січня — в українців здавна існує традиція ходити до усіх родичів, друзів, сусідів, і бажати їм щастя і всього найкращого за допомогою старих колядок.

Добірку найгарніших ви можете прочитати тут: Добірка найгарніших українських колядок.

Готувались раніше до колядування заздалегідь: шили детальні костюми, майстрували зірку з восьми кутами, маску кози і ведмедя. Костюм чорта, солдата та інші притаманні цьому святу атрибути. Взагалі, традиція колядувати має ще дохристиянську історію і походить від язичницького свята Коляди. Дізнатись про нього детальніше ви можете тут: Коляда 25 грудня: традиції та історія стародавнього українського свята.

Згодом, усі колядки були дещо змінені і прилаштовані до свята народження Ісуса Христа.

Український Вертеп

Вертеп — один із головних атрибутів Різдва в Україні. Хоча зараз мало хто ставить вертепні спектаклі чи майструє інсталяції. Скоріше, ця звичка притаманна Західній частині України. Також, вона досі поширена у Європі.

Вертеп — це копія хліву, в якому народився Ісус, із образами усіх героїв, присутніх в цей визначний момент.

Прикмети святкування:

На Різдво існує старий звичай випікати пиріг, у якому в тісто схована монетка, горошинка або горішок. Пиріг цей розділяють між усіма, хто сидить за столом. Кому дістанеться “сюрприз”, того протягом року буде супроводжувати вдача.

Раніше в деяких родинах існував звичай — коли господар дому пригощав усіх його жителів молоком у Різдвяний вечір. Цей ритуал мав прикликати у дім злагоду і наділити всіх гарним здоров’ям.

Також у різдвяну ніч віряни молились до Бога, просячи про найбільші свої мрії.

На відміну від Святого Вечора — Різдво, це не просто тихе родинне свято. У вечір святкування вважається гарним знаком — приймати у себе гостей, самим ходити в гості, гуляти великою компанією на вулиці.

Святкування та прикмети у світі:

Деякі традиції схожі із українськими, а деякі — зовсім відрізняються. Наприклад, запікання пирога можна порівняти із традицією в Португалії. Там у святковий бісквіт запікають біб — із такою ж метою, визначити того, кому буде найбільше щастити у наступному році.

Крім схожої традиції із запіканням святкового пирога — португальці також мають свої колядки. Але не такі як в нас, традиційні, а їх сучасну версію. Кожного року вони співають жартівливі пісні про усі найголовніші події, які стались у минулому році. Такий собі веселий спосіб підбити підсумки.

В Норвегії вірять, що в ніч на Різдво над оселями літають злі відьми. Тож, щоб завадити їм пересуватись по місту — ховають усі мітли, закриваючи їм на замок чи прив’язуючи міцно десь в кутку.

А австрійські дітлахи — замість того щоб обирати костюми сніжинок та ведмедиків — перетворюються у Крампусів. Крампус — це зле створіння, яке схоже на чорта і його місія — викрасти й забрати в печеру всіх неслухняних малюків. Єдиний спосіб сховатись від Крампуса — замаскуватись у таке ж створіння.

Ірландці — як і українці, святкують Різдво великими компаніями. Але запрошують не лише усіх приятелів, а й навіть незнайомих людей. Двері кожного дому у різдвяний вечір залишаються відчиненими. Хто зайде у них — стане бажаним гостем та отримає найкращі частування.

А Греція поєднала у собі як православні, так і католицькі традиції. Не зважаючи на те, що Греція — країна православна, Різдво вони все ж чомусь святкують 24 грудня — за старим стилем. Також у Західних країн вони перейняли традицію ставити на стіл запечену індичку.

Погодні прикмети на Різдво в Україні:

  1. Як за два тижні перед Різдвом рясний іній, то перед Петром буде на гречці рясний цвіт.
  2. Який день Різдва, такий і на Петра (12. 07.), бо як по Різдвові, так і по Петрові.
  3. На Різдво гарна погода, сніг — до урожайного року.
  4. Якщо Різдво на новому місяці, то рік буде неврожайним.
  5. Якщо 7 січня тепло, весна буде холодною.
  6. На Різдво завірюха — бджоли добре роїтимуться.
  7. На деревах рясний іній — озимина дасть добрий урожай.
  8. Якщо на Різдво буде багато бурульок понад стріхою, то вродить ярина, особливо ячмінь.
  9. На Різдво йде сніг — заврожаїться озимина.
  10. Якщо сонячний день — дорід на хліб.

Бажаємо кожному відсвяткувати Різдво у компанії найрідніших людей, дотримуючись власних сімейних традицій.
• не пропусти• магазин

• новини партнерів