10 вражаючих фактів про гігієну в Стародавньому Єгипті

517895

10 вражаючих фактів про гігієну в Стародавньому Єгипті

Є помилкова думка, що в стародавньому світі у людей було дуже розмите уявлення про гігієну і за чистотою і запахом свого тіла вони практично не стежили. Але вчені впевнені, що древні єгиптяни були вельми просунутої цивілізацією не тільки в плані будівельних технологій, але і в плані гігієни.

1. М’ятний подих

Єгипет - колиска стоматології. / Фото: listverse.com

Хесі-Ре вважається першим в світі стоматологом, який працював під час фараона Джосера близько 1600 до н.е. (Під час Третьої династії Єгипту). Проте, перші свідоцтва про стоматологію сходять до 3000 р до н.е. Був знайдений папірус-керівництво з докладними інструкціями про те, як вилікувати рани в роті. Саме в цей час зародилася стоматологічна хірургія. А «для тих, чиє дихання пахло так погано, як пахви нижчого класу», рекомендувався гранульований мед в поєднанні з відваром трав і спецій.

2. Паразити

Стрижка як спосіб боротьби з паразитами. / Фото: listverse.com

Єгиптяни активно намагалися боротися зі шкідниками і паразитами. У спробі позбутися від головних вошей, чоловіки, жінки і діти голили свої голови, а жерці і інші люди з вищого суспільства – видаляли волосся по всьому тілу. Але крім тимчасових процедур, таких як стрижка, єгиптяни також використовували прообрази репелентів. Наприклад, вони розбризкували розчин соди і солі у себе в будинках, щоб позбутися від бліх.

3. Обрізання

Обрізання в Стародавньому Єгипті. / Фото: listverse.com

Хоча антропологи розходяться в думках щодо походження обрізання крайньої плоті, вони впевнені, що ритуал практикувався в Єгипті ще в 4000 році до нашої ери. Масові церемонії обрізання проводилися серед юнаків до 15 років і були призначені як для обряду статевого дозрівання, а також заради чистоти. Деякі антропологи стверджують, що процедура виникла як знак осквернення або рабства. Насправді, полонених воїнів в стародавньому Єгипті раніше кастрували, але це часто призводило до летального результату. Тому рабам почали просто обрізати крайню плоть.

4. Дезодорант

Спеції - дезодорант по-єгипетськи. / Фото: listverse.com

Єгиптянам часто приписують винахід першого дезодоранту. Вони намагалися позбутися неприємного запаху поту за допомогою різних спецій, таких як цитрусові і кориця. Шляхом змішування численних ароматів, в тому числі квітучих вічнозелених чагарників ріжкового дерева, вони робили натуральні дезодоруючі гранули, які носили під пахвами. Крім того, щоб позбутися від неприємного запаху, вони виголювали волосся під пахвами.

5. Стародавні рецепти

Гігієна в Стародавньому Єгипті: стародавні рецепти. / Фото: caprizulka

За дві тисячі років до Хесі-Ре, першого в світі стоматолога, єгиптяни, а також вавилоняни використовували свою власну версію зубної щітки, яку робили з гілочок з размочаленнимі кінцями. Ці примітивні зубні щітки виявляють в гробницях поряд з муміфікованими залишками їх власників, які датуються 3500 до н.е. Що ще більш дивно те, за 1500 років до цього єгиптяни використовували пасту для чищення зубів. У Національній бібліотеці в австрійському Відні знаходиться колекція папірусних документів, в якій можна знайти найстаріший відомий в світі рецепт зубної пасти, що складається з висушеного квітки ірису, солі, перцю і м’яти.

6. Аксесуари

Гігієна в Стародавньому Єгипті: аксесуари. / Фото: listverse.com

Увага єгиптян до свого зовнішнього вигляду видно за змістом їх могил. Ще в Давньому царстві з їх власником ховали різноманітні косметичні аксесуари. Наприклад, зустрічалися декоративні шпильки і гребені зі слонової кістки і срібла, бронзові пінцети для надання форми брів і золоті бритви. Також повсюдно знаходили поліровані мідні дзеркала з хитромудрими витонченими ручками, які клали під голови померлого або перед їх обличчям.

7. Профілактична медицина

Гігієна в Стародавньому Єгипті: профілактична медицина. / Фото: bookpalace.com

Профілактична медицина була настільки ж важлива для єгиптян, як і будь-яка інша міра, яку вони робили, щоб зберегти своє здоров’я і запобігти поширенню хвороб. У цьому плані вони робили упор головним чином на свій раціон. Наприклад, єгиптяни включали в раціон своїх робочих цибулю, часник і редис, які надзвичайно багаті алістатіном, аліцином і рафанініном – природними потужними антибіотиками.

8. Макіяж очей

Гігієна в Стародавньому Єгипті: макіяж очей. / Фото: listverse.com

Чарівний макіяж очей, який став втіленням давньоєгипетського гламуру, насправді служив не тільки для марнославства. При аналізі 52 зразків стародавньої косметики вчені виявили, що велика частина речовин на основі свинцю, що використовуються в єгипетській косметиці, збільшувала рівень оксиду азоту в клітинах шкіри людини на 240%. Важливим є те, що оксид азоту підсилює імунну систему, щоб допомогти боротися з хворобами. Це мало особливе значення в тропічних болотистих районах, таких як Ніл, де лютували очні інфекції.

9. Медичні знання

Гігієна в Стародавньому Єгипті: медичні знання. / Фото: listverse.com

У «папірусі Еберса», що датується 1500 до н.е., єгиптяни описували милоподобні матеріали, які робили за допомогою лужних солей, а також рослинних і тваринних жирів. Це речовина використовувалася не тільки для миття, але і для лікування шкірних захворювань. Насправді, «папірус Еберса» включає в себе цілих 877 рецептів, а також перший документований опис пухлин.

10. Жінки-лікарі

Гігієна в Стародавньому Єгипті: жінки-лікарі. / Фото: listverse.com

У той час, коли жінки були дуже обмежені з точки зору свободи вибору, єгиптяни відрізнялися від інших цивізізацій, в тому, що освічені жінки мали право працювати в будь-якій області за власним вибором. Жінки лікарі найчастіше займалися акушерством. При цьому вони використовували різні відвари. Наприклад, перший відомий тест на вагітність існував саме у єгиптян, а для нього були потрібні ячмінь та жито (пшениця). Жінки повинні були мочитися на ці зерна кілька днів і якщо ні ячмінь, ні жито не починали проростати, то це означало, що жінка не вагітна. Що цікаво, сучасні вчені підтвердили: сеча у невагітних жінок пригнічує ріст зерен.