У матеріалі астероїда Рюгу виявили частинки старші за Сонячну систему

    41

    У піщинках, доставлених з астероїда Рюгу, помітили мікроскопічні включення дуже незвичайного хімічного та ізотопного складу. Вчені вважають їх залишком речовини, яка передувала Сонячній системі і збереглася на астероїді, як у «капсулі часу».

    Астероїди – майже ровесники Сонячної системи. На відміну від планет, вони мало змінилися за минулі з того часу мільярди років, зберігши зразки стародавньої речовини, з якої наша система сформувалася. Однак донедавна вчені могли досліджувати лише зразки, які впали на Землю та були помітно перетворені у процесі такої катастрофи. Але ось матеріал, який вдається зібрати та доставити космічними апаратами, залишається таким же первозданним, дозволяючи астрономам зазирнути в епоху, коли Сонячна система лише формувалася.

    У 2018-2019-х японський космічний зонд Hayabusa2 зібрав зразки речовини з навколоземного астероїда (162173) Рюгу та у 2020 році скинув капсулу з ними на Землю. У розпорядження вчених потрапило кілька грамів унікального матеріалу, який вони досі аналізують із величезною обережністю, намагаючись не допустити жодного забруднення. Серед іншого в його складі виявили органічні сполуки та воду — важливі свідчення про минуле нашого світу, а то й ще давніші.

    Нова робота американських і японських учених показала, що у складі зразків з Рюгу присутня речовина старша за Сонячну систему. Стаття про це опублікована в журналі Science Advances.

    Енн Нгуєн (Ann Nguyen) та її колеги проаналізували пару «піщинок» астероїда, кожна менше міліметра в поперечнику. Вчені звернули увагу на ще крихітніші включення, що помітно виділяються на поверхні. Розглянувши їх за допомогою електронних мікроскопів, рентгенівської спектроскопії та інших методів автори дослідження з’ясували, що склад цих деталей помітно відрізняється від основної речовини астероїда.

    У ньому міститься менше кисню, магнію, кремнію, але більше заліза та сірки, а також простих органічних речовин. Крім того, є карбід кремнію (SiC) — з’єднання, яке легко розпадається при контакті з водою. Все це показує, що такі включення утворилися окремо від основної речовини Рюгу та не взаємодіяли з водою. Це підтвердив й ізотопний аналіз.

    Вчені вважають, що ці частинки випарувалися з поверхні комет, на дальній периферії Сонячної системи, і лише пізніше було уловлені Рюгу, точніше кажучи — материнським астероїдом, уламком якого він є. Це сталося до формування планет і навіть до диференціації речовини. Крихітні включення до Рюгу зберегли матеріал, що виник ще в попередніх зірках, останки яких послужили будівельним матеріалом для нашої. Можливо, вони дозволять краще дізнатися, якими були «батьки» Сонця та його планет.



    • інші новини