Вчені з’ясували, як прискорити вдвічі зростання рослин на Марсі

    1962

    Рослини, вирощені на ґрунтах марсіанського типу, показують швидке зростання при щепленні симбіотичними азотфіксуючими бактеріями. До такого висновку прийшли агрономи з Університету штату Колорадо (США), результатами дослідження вони поділилися в журналі PLOS ONE.

    Фахівці вивчали зв’язок між урожаєм на ґрунтах марсіанського типу і бактеріями, бо при колонізації Червоної планети буде зручніше вирощувати частину продовольства на космічній базі. Однак в ґрунті Марса не вистачає деяких поживних речовин, зокрема азотовмісних молекул, які необхідні рослинам для росту.

    Вчені вважають, що бактерії зможуть перетворити марсіанський реголіт в родючий ґрунт, оскільки вони здатні зв’язати азот з атмосфери і зробити так, щоб коріння рослин змогли його поглинути. Деякі мікроби навіть оселяються на коренях рослин спеціально для цього, утворюючи з ними симбіотичні відносини.

    В ході експерименту агрономи відтворили марсіанський реголіт і спробували виростити на ньому буркун («медову конюшину»). В один з горщиків вчені підсадили бульбочкові бактерії люцерни на коренях. Так, буркун з бактеріями виріс набагато швидше, а його коренева система розвинулася на 75% сильніше.

    Відзначається, що в ґрунті при цьому рівень амонію не виріс. Це говорить про те, що мікроорганізми стимулювали зростання буркуну, але не виробляли надмірну кількість сполук азоту, який могли б поглинати сусідні рослини. Тому саме симбіоз рослин з бактеріями можна використовувати для вирощування врожаю на Марсі.



    • інші новини