Факти з життя стародавніх єгиптян, про які не розповідають на уроках історії, а даремно

33088

Якщо ви уявляєте жителів Стародавнього Єгипту повністю відмінними від нас, сучасних людей, то, мабуть, ви маєте рацію лише частково. Адже вони, як і ми, стежили за модою і користувалися парфумами, заводили домашніх тварин, влаштовували свята, пили пиво і танцювали, ось тільки робили вони все це на свій лад.

Ми пропонуємо вашій увазі 10 фактів з життя стародавніх єгиптян, які ви навряд чи чули на уроках історії.

10. Домочадці снідали окремо один від одного

© Herv / AKG / East News

Влаштовувати спільний прийом їжі вранці не було заведено, принаймні в знатних родинах. Глава сім’ї снідав на самоті: слуги приносили йому їжу відразу після того, як той закінчував вмиватися. Жінки, як правило, снідали або під час свого ранкового туалету, або відразу після нього. А для спільних трапез сім’я збиралася за одним столом вдень або ввечері. До речі, важливу роль в раціоні стародавніх єгиптян відігравало пиво – про нього ми ще розповімо.

9. Під час бенкету гостям показували дерев’яну мумію

© Edwin Longsden Long / Wikipedia Commons

На картині Едвіна Лонгсдена Лога «Єгипетський бенкет», фрагмент якої ви бачите перед собою, зображена дивна сцена: слуги провозять перед бенкетуючими гостями мумію, дуже схожу на справжню. Так що ж там відбувається?

Згідно Геродоту, під час бенкету гостям показували дерев’яну фігуру, яка символізувала небіжчика, щоб нагадати їм про швидкоплинність життя. Робили це з такими словами: «Дивись на нього, пий і насолоджуйся життям. Адже після смерті і ти будеш таким!»

8. Особливе ставлення до взуття

© akg-images / Werner Forman / EAST NEWS

В основному єгиптяни ходили босоніж, причому це робили й фараони – у них навіть був спеціальний слуга, обов’язком якого було носіння сандалій за правителем. Іноді на підошви сандалій знатних осіб наносили портрети їх ворогів (ну або писали їхні імена), щоб при ходьбі «топтати» їхні лики.

Ще сандалі вважалися одним з тих предметів, які знадобляться людині в загробному житті, тому їх обов’язково відносили до гробниці і ставили поруч з тілом померлого. Для фараонів такі сандалі нерідко виготовляли із золота; звичайно, в реальному житті в такому взутті навряд чи можна було б зробити хоча б кілька кроків.

7. Любов до домашніх тварин

© Herv / AKG Images / East News

Стародавні єгиптяни одними з перших у світі почали заводити домашніх тварин. Всім відомо їхнє ставлення до кішок, але крім цих тварин особливою любов’ю користувалися також собаки (зверніть увагу на фреску зліва: на ній зображений чоловік, який напуває пса прямо зі свого рота – мабуть, через брак миски), ібіси, соколи і мавпи. Останні, за деякими свідченнями, як і собаки, допомагали солдатам патрулювати місцевість.

Можна зробити висновок, що тварини для жителів Стародавнього Єгипту були не менш важливі, ніж для нас. Люди хотіли бачити їх поруч з собою і в «іншому житті», тому після смерті улюбленців бальзамували, щоб у подальшому помістити їх мумії в гробницю господаря.

6. Єгипетські жінки не соромилися носити сукні з відкритими грудьми

© UIG Art and History / EAST NEWS © Art Media / Image State / East News

В основі жіночого костюма лежав калазиріс – вузька сукня з однією або двома бретелями, яка починалася під грудьми, залишаючи їх відкритими. Її носили не тільки служниці, прості жінки, жриці (як на фресці праворуч), а й знатні жінки. Також в калазирісі зображували богинь, наприклад Нефертарі, чиє зображення ви бачите зліва. Такий зовнішній вигляд зовсім не вважався непристойним, хоча існували й інші, більш закриті варіанти одягу.

5. Танцюристи не обтяжували себе одягом

© akg-images / Erich Lessing / EAST NEWS

Танцівниці Стародавнього Єгипту з’являлися перед глядачами у прозорих шатах або майже без них, надягаючи тільки спідницю або пояс. Чоловіки-танцюристи пов’язували фартух або надягали приблизно те ж саме, що і жінки. Хореографії в давньоєгипетських танцях приділялася явно набагато більше уваги, ніж одягу. Втім, відсутність костюмів танцюристи обох статей компенсували своїми зачісками, безліччю прикрас і запахом пахощів.

4. Ароматичні конуси для голови

© UIG Art and History / Werner Forman Archive / EAST NEWS

Єгиптяни надавали великого значення ароматам, і одним із способів оточити себе приємним запахом для них були конуси, зроблені з воску або жиру в суміші з миром, маслом кориці і іншими ароматичними речовинами. Ці конуси носили прямо на голові, прив’язуючи до перуки стрічками. У жаркому кліматі віск або жир починав танути, поширюючи аромат, до того ж ефірні масла відлякували комах.

3. Особлива зачіска у дітей

© akg-images / Erich Lessing / EAST NEWS

Відомо, що стародавні єгиптяни, особливо люди знатного роду, голили своє волосся, замінюючи його перуками. Що стосується дітей, то їм (як хлопчикам, так і дівчаткам) голили голову тільки частково, залишаючи збоку пасмо волосся під назвою «локон юності» – його голили після досягнення повноліття.

Такий локон ви можете бачити на фресці з гробниці чиновника Небамуна, який за життя вів облік зібраного з полів врожаю. На фресці зображений сам Небамун, його дружина (її ви вже бачили з конусом на голові) і одна з 3 дочок цієї пари з «локоном юності». Деякі вважають, що така зачіска запобігала появі вошей, але можливо, що її призначення було в основному ритуальним.

2. Пиво було настільки важливим продуктом, що ним видавали зарплатню

© AKG Images / EAST NEWS

Єгиптяни вважали, що варити (хоча навряд чи це слово доречне, адже вони готували пиво холодним способом) пиво їх навчив бог Осіріс. Древнє пиво напевно здивує сучасних людей – воно було густим, як молочний коктейль, кислим і при цьому гірчило. Зате цей напій не тільки відмінно тамував спрагу, але і насичував. Як ви можете бачити на фресці, пити його доводилося через соломинку, щоб не наковтатися полови.

Пивом, до якого додавався і хліб, розплачувалися з солдатами і чиновниками, також воно належало будівельникам пірамід, і навіть фараони, вступаючи в шлюб, брали на себе письмове зобов’язання щодня надавати своїй дружині 10 хлібів і 2 глечика пива.

1. Похоронні портрети

© UIG Art and History / EAST NEWS © AKG Images / East News

Після того як Єгипет став однією з провінцій Римської імперії, багато давніх традицій піддалися зміні. Наприклад, замість похоронних масок стали з’являтися портрети – такі, як ви бачите на цьому зображенні. Завдяки сухому клімату похоронні портрети непогано збереглися і дозволяють нам побачити в деталях, як виглядали люди тієї епохи – єгиптяни, які взяли римські звичаї, елліни – нащадки Птолемеїв та інші.

В основному це молоді люди, оскільки портрети писалися задовго до смерті зображених на них. Прикраси виписувалися з особливою ретельністю, так як вважалося, що вони будуть потрібні в загробному житті. Всього таких портретів збереглося близько 900, і вони до цього дня вражають нас яскравістю фарб.