15 порад, які чує майже кожна вагітна жінка (І тільки до 5 з них варто прислухатися)

64219

Мабуть, жодна людина на світі не отримує так багато порад, як вагітна жінка. Варто тільки заявити про своє цікаве положення, як вас буквально оточують рідні, близькі, подруги, колеги, а часом навіть сусідки по сходовому майданчику. Всі хочуть поділитися своїм досвідом, розповісти, «як це було» у них, що «правильно», а що «неприпустимо», скільки їсти, що пити, чому вас мучить печія і як часто повинна ворушитися дитина в животі. Так багато інформації, що можна абсолютно заплутатися.

Ми вирішили відокремити правду від нісенітниць і розібратися, яким порадам дійсно варто слідувати, а які краще пропускати повз вуха, щоб не довести себе до неврозу.

1. «Вагітність – не хвороба, тому живемо, як жили»

© depositphotos
  • Змінити свій спосіб життя потрібно, особливо в останньому триместрі.

Проводити вагітність на дивані, відчуваючи себе тендітною кришталевою вазою, – погана ідея. Але і жити у звичному режимі всі 9 місяців, навантажуючи себе як зазвичай, аж ніяк не кращий варіант. У вагітних по-іншому протікають обмінні процеси в організмі, вони швидше втомлюються, їм потрібно більше часу для відпочинку і сну, і це нормально.

До кінця вагітності загальна кількість крові в організмі жінки збільшується приблизно на 45%. Зростає навантаження на нирки, легені та шлунково-кишковий тракт, тому перегляд харчування та зміна звичного способу життя обов’язкові. Відмовтеся від перегляду фільму на користь прогулянки на свіжому повітрі і делегуйте частину домашніх турбот близьким: це піде на користь і вам, і вашій дитині.

2. «Не можна багато їсти під час вагітності, бо дитина буде великою і буде важко народжувати»

© depositphotos
  • Неправда, але переїдати шкідливо з інших причин.

Вага, яку набирає жінка під час вагітності, не пов’язана зі швидкістю розвитку малюка і збільшенням його ваги. Аналіз 44 досліджень за участю понад 7 тис. жінок показав: ті, хто дотримувався певної дієти, за час вагітності набрали в середньому на 3,84 кг менше, ніж жінки, які себе ні в чому не обмежували.

Все це ніяк не вплинуло на вагу їхніх дітей при народженні, але, що дуже важливо, відсутність переїдання знизила ризик прееклампсії (ускладненого ступеня токсикозу, що виникає при вагітності). Тому збалансоване здорове харчування (без надмірностей і тістечок на ніч) буде найвірнішим рішенням.

3. «Ніяких польотів літаком, це дуже шкідливо і небезпечно!»

  • Міф на 95%. Все залежить від того, як протікає вагітність, і від її терміну.

Авіакомпанії дійсно не дозволяють жінкам літати на останніх місяцях вагітності. Головна причина полягає в тому, що пологи на борту не принесуть особливої ​​радості ні пасажирам, ні екіпажу, ні самій матері. Та й відсутність акушера в літаку збільшує ризики.

У 2002 році акушери і гінекологи США опублікували рекомендації для вагітних, які зважилися на авіапереліт. Консультації з лікарем перед польотом необхідні вагітним з високим тиском, цукровим діабетом або підвищеним ризиком передчасних пологів.

Королівська колегія акушерів і гінекологів Великобританії радить під час польоту регулярно прогулюватися літаком і пити побільше води, щоб знизити ризик виникнення тромбозу глибоких вен. Варто зауважити, що самій жінці найбільш легко і комфортно подорожувати в 2-му триместрі вагітності.

4. «Ніякого кави, інакше дитинка там заснути не зможе»

© Nathan Dumlao / unsplash © Monika Grabkowska / unsplash
  • Від чашки кави на день ніякої шкоди не буде.

Згідно з офіційною заявою Європейської асоціації з безпеки харчових продуктів (EFSA), 200 мг кофеїну – це добова доза, яку може дозволити собі вагітна жінка без шкоди для дитини. У чашці кави міститься від 70 до 90 мг кофеїну, отже цей напій – аж ніяк не заборонений продукт.

Важливо пам’ятати, що кофеїн є і в чаї (30-50 мг), і в колі (40 мг в 355 мл), і в темному шоколаді (від 20 до 70 мг в 100 г, в залежності від виду). Тому протягом дня можна дозволити собі і чашку чаю, і латте, і трохи шоколаду – головне, не слід перевищувати безпечну норму в 200 мг.

5. «Якщо малюк дуже активно ворушиться, народиш непосиду»

© GlitterBows / reddit
  • Факт, але також варто виключити гіпоксію.

Лікар Джейн ДіПьетро провела дослідження про зв’язок між внутрішньоутробною активністю малюка і поведінкою дитини після народження і до 2 років. Виявилося, що по рухах плода в матці дійсно можна передбачити, наскільки активним буде малюк, коли він з’явиться на світ, і навіть передбачити, в які періоди він буде максимально бадьорим, а коли – спокійним.

Однак, якщо рухи дитини в животі різко змінилися (стали дуже частими або, навпаки, занадто рідкісними), краще відвідати свого лікаря і переконатися, що малюк не страждає від гіпоксії – нестачі кисню. Нормою ворушінь плода при вагітності лікарі називають більше 10 рухів за 12 годин.

6. «Печія замучила? Це все тому, що у дитинки волосся росте»

© depositphotos
  • Міф, хоча деякі вчені вважають ці явища взаємопов’язані.

Печія – поширений симптом вагітності, викликаний кислотним рефлюксом. З наукової точки зору вона не має нічого спільного з волоссям майбутньої дитини. Малюк стрімко зростає і здавлює внутрішні органи мами. В результаті кислота зі шлунку виявляється в нижньому відділі стравоходу, подразнюючи його слизову.

Що цікаво, в одному британському дослідженні 2006 року все ж був виявлений зв’язок між скаргами на печію в період вагітності і кількістю волосся дитини після народження. Але варто зауважити, що чимало жінок, які мучилися від печії, народжують лисих малюків. Тому подібний зв’язок виглядає досить-таки спірним.

7. «Виявили тонус матки? Лягай на збереження!»

© depositphotos
  • В Англії, Америці і країнах Західної Європи діагнозів «тонус матки» і «гіпертонус матки» не існує.

Якщо в 1-му триместрі ви чуєте діагноз «тонус матки», поцікавтеся у лікаря про стан шийки матки. Підставами для хвилювання можуть бути вкорочення шийки матки (менше 3 см) і часткове відкриття зіву. Якщо ж все щільно закрите і має нормальну довжину, вам просто варто більше відпочивати і переглянути свій ритм життя.

Рідкісні скорочення матки (перейми Брекстона-Хікса) у 2-му і 3-му триместрах є нормою. Вони не тільки готують мускулатуру матки до розродження, а й сприяють кращому кровопостачанню плаценти. Тривогу може викликати наявність скорочень частіше 4-5 разів на годину. Нормальний стан шийки матки і частота скорочень до 8 разів на день не потребують лікування. Не соромтеся перевіряти правильність сумнівних приписів лікаря в іншого фахівця.

8. «Чоловікові не зрозуміти, що ти відчуваєш у цей час»

© Junior / Universal Studios
  • Міф. Деякі чоловіки теж почувають себе «вагітними».

Не тільки жінки страждають від гормональних змін. Батькам теж часом доводиться несолодко. Під час вагітності жінки рівень тестостерону у її партнера знижується, а рівень пролактину підвищується. Вчені вважають, що цей процес допомагає чоловікові в майбутньому краще справлятися зі своєю роллю батька.

Буває навіть і так, що у чоловіка виникає фізичний стан, схожий з тим, що відчуває майбутня мама. Наприклад, він також може страждати від ранкової нудоти і перепадів настрою. Це дивне явище називають синдромом Кувад або симптоматичною вагітністю партнера, і до кінця його ще не вивчили. Після пологів всі симптоми уявної вагітності у чоловіка проходять.

9. «Під час вагітності не можна вакцинуватися від грипу»

© depositphotos
  • Міф, багаторазово спростований науковими дослідженнями на цю тему.

Існує думка, що вакцинація жінки під час вагітності пов’язана з можливістю розвитку аутизму у дитини, але сучасні дослідження довели, що це не так. У жіночій констультаціі лікар навряд чи запропонує вам зробити щеплення від гепатиту B, правця або дифтерії, а вже тим більше від грипу. Однак ризики для здоров’я матері і майбутньої дитини збільшуються, якщо вагітна жінка хворіє на грип.

Жінкам рекомендовані щеплення в 2-му і 3-му триместрах вагітності, але використовувати можна тільки вакцини з неактивним, мертвим вірусом. Всі вакцини повинні бути схвалені Міжнародною асоціацією клінічних фармакологів і фармацевтів. Це означає, що було проведено безліч тестів, які доводять їх безпеку для жінки і плоду.

10. «Народжувати дуже боляче!»

© Knocked Up / Universal Studios
  • У кожної жінки цей процес протікає по-різному.

Під час пологів виділяються знеболюючі речовини – ендорфіни, щоб у жінки не було больового шоку. Тому біль при пологах завжди саме такий, який жінка може витримати.

Також існують різні прийоми знеболювання: правильне дихання, пози, методики розслаблення, точковий масаж, медикаментозне знеболення та багато іншого, що дозволяє жінці в процесі пологів контролювати біль. Можна народжувати і без всього цього, але ось наскільки боляче це вийде, багато в чому залежить від поведінки жінки і професіоналізму лікарів.

11. «Партнерські пологи? Та ти що! Твій чоловік після побаченого ніякого інтиму з тобою не захоче!»

© Friends / Bright / Kauffman / Crane Productions

Подібну реакцію «жахи пологів» можуть викликати лише у глибоких невротиків. Важливо, щоб чоловік і жінка самі вирішили, чи хочуть вони народжувати разом чи ні. Якщо майбутнього тата штовхає на цей вчинок тільки почуття обов’язку, змішане з острахом, тоді йому і справді не варто вирушати разом з жінкою в пологовий зал.

Чоловіки, які були присутні на партнерських пологах, часто розповідають, що нічого страшного вони не побачили. Здебільшого вони спостерігали коханих, укритих простирадлом, тримали їх за руку, робили їм масаж, підтримували морально, а в найвідповідальніші моменти лікарі могли попросити їх вийти в коридор.

12. «Від грудного вигодовування молочні залози обвисають»

© depositphotos
  • Міф, за винятком того випадку, коли ви – багатодітна мама, яка курить.

Багато жінок відмовляються від грудного вигодовування, побоюючись, що це негативно вплине на форму і пружність їхніх молочних залоз. І марно. Годування малюка груддю не призводить до довготривалих змін в її пружності і не сприяє її опущенню.

Більш серйозну небезпеку несуть у собі куріння, нездорове харчування, вікові зміни і велика кількість вагітностей, через що груди часто і різко змінюють свій розмір. Варто враховувати і генетичний фактор, який багато в чому визначає і наявність розтяжок після пологів, і стан грудей після грудного вигодовування. Якщо це 1-а або 2-а вагітність, а жінка веде здоровий спосіб життя, то ніякої катастрофи не станеться.

13. «Яка ще післяпологова депресія? Всі народжують, і нічого»

© depositphotos
  • Багато залежить від жінки і її оточення.

Післяпологова депресія – не міф і не страшилка для майбутніх мам. Згідно з дослідженням, 14-23% вагітних жінок стикаються з депресією ще під час вагітності, а до 25% – після пологів. З цієї причини жінці після народження малюка потрібні підтримка близьких і нормальний відпочинок. У категорію ризику потрапляють також мами-перфекціоністка, які хочуть довести до досконалості і контролювати абсолютно все.

Важлива також інформаційна підготовка молодої мами. Якщо вона заздалегідь готова до того, що її життя зміниться, якщо розуміє, чому може кричати дитина і як їй реагувати, то, ймовірно, депресія обійде таку жінку стороною. Деякі дослідники пов’язують післяпологову депресію із залізодефіцитною анемією, тому радять жінкам після консультації з лікарем при необхідності приймати залізовмісні препарати.

14. «Страждаєш від болю під час місячних? Народи, і все налагодиться!»

© depositphotos
  • Правда, але лише наполовину.

Вчені з Тайваню протягом 8 років спостерігали за більш ніж 3,5 тис. жінок. За цей період деякі народжували, і у багатьох менструальні болі значно слабшали після пологів. Але далеко не у всіх. Серед тих, кому робили кесарів розтин, 51% матерів продовжували страждати від цих болів, а серед тих, хто народжував звичайним способом, 35% відчували колишні болі.

Ще одним важливим фактором виявилася тривалість вагітності. 77% матерів, у яких діти народилися недоношеними, продовжували відчувати болі при місячних. Також дослідження із застосуванням техніки повногеномного скринінгу в 2016 році показало, що причиною менструальних болей може бути генетичний фактор.

15. «Поки годуєш грудьми, можна не користуватися контрацептивами»

© depositphotos
  • Популярний міф, хибність якого багато жінок довели на власному досвіді.

Грудне вигодовування дійсно пригнічує овуляцію, але після 9-го тижня лактацію не можна назвати ефективним засобом контрацепції. У кожної жінки після народження дитини можуть бути свої терміни настання місячних: у когось їх немає протягом всього періоду годування, а у когось вони з’являються вже на 2-5 місяці. Більш того, за 2 тижні до їх настання вже з’являється шанс завагітніти, а жінка про це навіть не підозрює.