10 маловідомих міфів про створення світу

57257

Суперечки між прихильниками теорії креаціонізму і еволюційної теорії не вщухають і донині. Однак на відміну від теорії еволюції, креаціонізм включає в себе не одну, а сотні різний теорій (а то й більше). У цій статті ми розповімо про десять найбільш незвичайних міфів давнини.

Міф про Пань-гу

У китайців є свої міркування щодо виникнення світу. Найпопулярнішим міфом можна назвати міф про Пань-гу, людину-гіганта. Сюжет наступний: на зорі часів Небо і Земля були близькі один до одного настільки, що зливалися в єдину чорну масу.

За легендою, ця маса була яйцем, а всередині нього жив Пань-гу, причому жив довго – не один мільйон років. Але одного прекрасного дня таке життя йому набридло, і, змахнувши важкою сокирою, Пань-гу вибрався зі свого яйця, розколовши його на дві частини. Ці частини, згодом, стали Небом і Землею. Зріст він мав неймовірний – десь з п’ятдесят кілометрів у довжину, що, за мірками древніх китайців, становило відстань між Небом і Землею.

На жаль для Пань-гу і на щастя для нас, він був смертним і, як і всі смертні, помер. А потім Пань-гу розкладався. Але не так, як це робимо ми – Пань-гу розкладався по-справжньому круто: його голос перетворився на грім, його шкіра і кістки стали твердю земною, а його голова стала Космосом. Так, його смерть дала життя нашому світу.

Чорнобог і Білобог

Це один з найбільш значущих міфів слов’ян. Оповідає він про протистояння Добра і Зла – Білого і Чорного богів. Почалося все так: коли навколо було лише одне суцільне море, Білобог вирішив створити сушу, пославши свою тінь – Чорнобога – виконувати всю брудну роботу. Чорнобог все зробив, як годиться, проте, володіючи натурою егоїстичною і гордовитою, не побажав ділитися своєю владою над твердю з Білобогом, вирішивши останнього втопити.

Білобог з цієї ситуації виплутався, себе вбити не дозволив і навіть благословив землю, споруджену Чернобогом. Однак з появою суші, виникла одна маленька проблема: площа її росла експоненціально, погрожуючи поглинути все навколо.

Тоді Білобог послав на Землю свою делегацію з метою вивідати у Чернобога, як цю справу припинити. Ну, Чорнобог сів на козу і вирушив на переговори. Делегати ж, побачивши, що скаче до них на козі Чернобог, перейнялися комічністю цього видовища і вибухнули диким реготом. Чорнобог гумору не зрозумів, сильно образився і навідріз відмовився з ними розмовляти.

Тим часом, Білобог, все ще бажаючи врятувати Землю від зневоднення, вирішив влаштувати стеження за Чернобогом, змайструвавши з цією метою бджолу. Комаха з завданням впоралося успішно і вивідала секрет, що полягав у наступному: щоб припинити розростання суші, треба на ній накреслити хрест і сказати заповітне слово – «досить». Що Білобог і зробив.

Сказати, що Чорнобог був не радий – не сказати нічого. Бажаючи помститися, він прокляв Білобога, причому прокляв його вельми оригінально – за свою підлість Білобогу тепер належало все життя харчуватися бджолиним калом. Однак Білобог не розгубився, і зробив бджолині випорожнення солодкими, як цукор – так з’явився мед. Про те, як з’явилися люди, слов’яни чомусь не подумали… Головне, що мед є.

Вірменська дуальність

Вірменські міфи нагадують слов’янські, і також оповідають нам про існування двох протилежних начал – на цей раз чоловічого і жіночого. На жаль, міф не дає відповіді на питання, як був створений наш світ, лише пояснює, як все навколо влаштовано. Але від цього менш цікавим він не стає.

Отже, ось коротка суть: Небо і Земля – ​​це чоловік і дружина, яких розділив океан; Небо – це місто, а Земля – ​​шматок скелі, яку тримає на своїх величезних рогах не менше величезний бик – коли він качає рогами, земля тріщить по швах від землетрусів. Ось, власне, і все – так вірмени уявляли собі Землю.

Існує і альтернативний міф, де Земля знаходиться посеред моря, а навколо неї плаває Левіафан, намагаючись вхопитися за власний хвіст, і його рухи також пояснювали постійні землетрусу. Коли ж Левіафан нарешті схопить себе за хвіст, життя на Землі припиниться і настане апокаліпсис. Приємного дня.

Скандинавський міф про крижаного гіганта

Здавалося б, що між китайцями та скандинавами немає нічого спільного – аж ні, у вікінгів теж був свій гігант – першооснова всього, тільки звали його Імір (Аургельмір), і був він крижаний і з дубиною. До його появи світ був розділений на Муспельхейм і Нифльхейм – царства вогню і льоду відповідно. А між ними простягався Гіннунгагап, що символізував абсолютний хаос, і там, від злиття двох протилежних стихій, був народжений Імір.

А тепер ближче до нас, до людей. Коли Імір спітнів, то разом з потом з його правої пахви вилізли чоловік і жінка. Дивно, так, але ми це розуміємо – ну ось такі вони, суворі вікінги, нічого не поробиш. Та повернемося до суті. Чоловіка звали Бурі, був у нього син Бйор, а у Бйора було три сина – Одін, Вілі і Ве. Три брата були богами і правили Асгардом. Цього їм здалося мало, і вирішили вони прадідуся Імира вбити, зробивши з нього світ.

Імір був не радий, але його ніхто не питав. В процесі, він пролив чимало крові – досить, щоб заповнити нею моря і океани; з черепа нещасного брати створили небесне склепіння, кістки йому переламали, зробивши з них гори і камінці, а з розкиданих мізків бідного Іміра зробили хмари.

Цей новий світ Одін і компанія враз вирішили заселити: так вони знайшли на березі моря два прекрасних дерева – ясен та вільху, зробивши з ясена чоловіка, а з вільхи – жінку, тим самим давши початок людської раси.

Грецький міф про кульки

Як і багато інших народів, стародавні греки вважали, що до появи нашого світу, навколо був лише суцільний Хаос. Не було ні сонця, ні Місяця – все було звалено в одну велику купу, де речі були невіддільні одна від одної.

Але ось прийшов якийсь бог, подивився що панує навколо безлад, подумав і вирішив, що недобре все це, і взявся за справу: відділив холод від тепла, туманний ранок від ясного дня і все в такому роді.

Потім він взявся за Землю, скачавши її в кульку і розділивши цю кульку на п’ять частин: на екваторі було дуже жарко, на полюсах – вкрай холодно, а ось між полюсами і екватором – саме те, комфортніше не придумаєш. Далі, з сім’я невідомого бога, швидше за все Зевса, у римлян відомого як Юпітер, був створений перший чоловік – дволикий і теж у формі кульки.

А потім його розірвали надвоє, зробивши з нього чоловіка і жінку – майбутніх нас з вами.

Єгипетський бог, який дуже любив свою тінь

На початку був великий океан, ім’я якого було «Ню», і був цей океан Хаосом, і крім нього не було нічого. Не було, поки Атум, зусиллям волі і думки, не створив з цього Хаосу себе. Так, були у мужика яйця. Але далі – більше і цікавіше. Отже, себе він створив, тепер треба було створити в океані землю. Що він і зробив. Побродивши по землі і усвідомивши свою тотальну самотність, Атуму стало нестерпно нудно, і вирішив він настругати ще богів. Як? А ось так, палким, пристрасним почуттям до своєї власної тіні.

Таким чином Атум породив Шу і Тефнут, виплюнувши їх з рота. Але, мабуть, перестарався, і новонароджені боги загубилися в океані Хаосу. Атум сумував, проте незабаром, до свого полегшення, все-таки знайшов своїх дітей. Він був такий радий возз’єднанню, що довго-довго плакав, і його сльози, торкаючись землі, запліднили її – і з землі виросли люди, багато людей! Потім, поки люди запліднили один одного, у Шу і Тефнут теж стався коїтус, і вони дали життя іншим богам – Гебу і Нуту, що стали уособленням Землі і неба.

Існує ще один міф, в якому Атума замінює Ра, однак основної суті це не міняє – там теж всі один одного масово запліднюють.

Міф народу Йоруба – про Піски Життя і курку

Є такий африканський народ – Йоруба. Так ось, у них теж є свій міф про походження всього сущого.

Загалом, діло було так: був один Бог, звали його Олорун, і одного прекрасного дня прийшла йому в голову думка – що треба б Землю облаштувати якось (тоді Земля являла собою одну суцільну пустку).

Самому цим займатися Олоруну не дуже хотілося, тому він послав на Землю свого сина – Оботалу. Однак, на той момент у Оботали були важливіші справи (насправді, на небесах тоді намічалася шикарна вечірка, і Оботала просто не міг її пропустити).

Поки Оботала веселився, вся відповідальність була перекладена на Одудаву. Не маючи під рукою нічого, крім курки і піску, Одудава все ж взявся за справу. Принцип у нього був наступний: він брав пісок з чашки, сипав його на Землю, а потім давав курці по піску побігати і гарненько його втоптати.

Провівши кілька таких нехитрих маніпуляцій, Одудава створив землю Лфе або Лле-Лфе. На цьому історія Одудави закінчується, і на сцені знову з’являється Оботала, на цей раз в дошку п’яний – вечірка вдалася на славу.

І ось, будучи в стані божественного алкогольного сп’яніння, син Олоруна взявся за створення нас, людей. Вийшло це у нього з рук геть погано, і наробив він інвалідів, карликів і виродків. Протверезівши ж, Оботала жахнувся і швидко все виправив, створивши людей нормальних.

За іншою версією, Оботала так і не оклигав, і людей теж зробив Одудава, просто спустивши нас з неба і заодно привласнивши собі статус володаря людства.

Ацтекська «Війна Богів»

Згідно з міфом ацтеків, ніякого початкового Хаосу не існувало. Зате був первинний порядок – абсолютний вакуум, непроглядно чорний і нескінченний, в якому якимось дивним чином жив Верховний Бог – Ометеотль. Він мав дуальну природу, володіючи як жіночим, так і чоловічим началом, був добрим, і в той же час злим, був і теплим, і холодним, правдою і брехнею, білим і чорним.

Він породив інших богів: Уїцилопочтлі, Кетцалькоатля, Тескатліпока і Шипі-Тотека, які, у свою чергу, створили гігантів, воду, риб та інших богів.

Тескатлипока піднявся до небес, пожертвувавши собою і ставши Сонцем. Однак, там він зіткнувся Кетцалькоатлем, вступив з ним у битву і програв йому. Кетцалькоатль скинув Тескатлипока з небосхилу і сам став Сонцем. Потім, Кетцалькоатль породив людей і дав їм в їжу горіхи.

Тескатліпока ж, затаївши образу на Кетцалькоатля, вирішив відігратися на його творіннях, перетворивши людей у ​​мавп. Бачачи, що сталося з його першими людьми, Кетцалькоатль впав в лють і викликав наймогутнішої сили ураган, що розкидав мерзенних мавп по всьому світу.

У той час, як Кетцалькоатль і Тескатліпока ворогували один з одним, Тіалок і Чальчіутлікуе теж перетворилися на сонця, щоб продовжити цикл дня і ночі. Однак люта битва Кетцалькоатля і Тескатліпока торкнулася і їх – тоді вони теж були скинуті з небес.

Зрештою, Кетцалькоатль і Тескатліпока припинили ворожнечу, забувши минулі образи і створивши з мертвих кісток і крові Кетцалькоатля нових людей – ацтеків.

Японський «Світовий Котел»

Японія. Знову Хаос, знову у вигляді океану, цього разу брудного, як болото. У цьому океано-болоті ріс магічний очерет, і з цього очерету, як у нас з капусти – діти, були народжені боги, їх безліч. Всіх разом їх звали Котоаматсуками – і це все, що про них відомо, бо, щойно народившись, вони відразу поспішили сховатися в очеретах.

Поки ті ховалися, з’явилися нові боги, включаючи Ідзінамі і Ідзінагі. Вони почали помішувати океан, поки він не згустився, і з нього сформувалася земля – ​​Японія. У Ідзінамі і Ідзінагі був син – Ебісу, який став богом всіх рибалок, дочка – Аматерасу, що стала Сонцем, і ще одна дочка – Цукуйомі, що стала Місяцем. Був у них і ще один син, останній – Сусаноо, за свою буйну вдачу отримав статус бога вітру і штормів.

Квітка лотоса і «Ом-м»

Як і в багатьох інших релігіях, в індуїзмі теж фігурує концепція виникнення світу з порожнечі. Ну, як з порожнечі – був нескінченний океан, в якому плавала гігантська кобра, і був Вішну, який спав у кобри на хвості. І більше нічого.

Час минав, дні змінювали один одного один за іншим, і, здавалося, що так буде завжди. Але одного разу все навколо збудив звук, ніколи раніше нечуваний – звук «Ом-м», і раніше порожній світ захлеснуло енергією. Вішну прокинувся від сну, а з квітів лотосів на його пупку з’явився Брахма. Вішну наказав Брахмі створити світ, а сам тим часом зник, прихопивши із собою змію.

Брахма, сидячи в позі лотоса на квітці лотоса, взявся до роботи: він поділив квітку на три частини, використавши одну, щоб створити Рай і Пекло, іншу, щоб створити Землю, і третю, щоб створити Небо. Потім Брахма створив звірів, птахів, людей і дерева, створивши таким чином все живе.

• магазин

• новини партнерів