17 фактів, якими експерти пояснюють, чому деякі пари швидко розлучаються, а інші святкують срібне весілля

26891

В Україні за 2019 рік було вкладено понад 237 тисяч шлюбів, а розлучень – у 6 разів менше. Хоча світова картина дещо інша: майже 50% пар загалом розлучаються у перші роки після одруження. Експерти ж сподіваються, що в майбутньому ця цифра буде меншою.

Перші п’ять років сімейного життя важкі. Ситуація не змінюється навіть з появою дитини, тому подружжя найчастіше прощається один з одним. А ось демограф Стівена Рагглс стверджує, що з віком вірогідність розлучитися тільки зростає. Наприклад, в США починаючи з 1990 року кількість розлучень особливо разюча серед літніх людей: частота розлучень тих, кому від 55 до 64 років, збільшилася в чотири рази у порівнянні зі статистикою за останні три десятиліття.

Як же ж вгадати чи буде спільне життя довгим та щасливим? Ми поцікавилися в експертів і дізналися фактори, які впливають на шлюб. Психологи також дали пораду, як залагоджувати конфлікт у сім’ї.

 • Науковці помітили взаємозв’язок між кількістю грошей витрачених на весілля та злагодою у подальшому подружньому житті. Виявляється, що пари, які провели розкішні церемонії, живуть разом менше часу, ніж ті, хто одружився у колі найближчих людей, або таємно. Та, як не дивно, дорога обручка також не запорука довгого і щасливого подружнього життя.
 • Витрачати гроші варто не на столи з їжею, а на солодкі подорожі у медовий місяць. Такий відпочинок зближує молоде подружжя.
 • Переважна більшість молодих людей погоджуються жити у цивільному шлюбі, вважаючи, що такий підхід тільки скріпить подальші стосунки й зробить їх стабільними на довгі роки. Проте це помилка. Найчастіше ситуація кардинально протилежна. Пари живуть разом декілька років, а справи до одруження не доходить, або ж шлюб після таких стосунків розпадається у перші два роки подружнього життя.

Щодо цивільного шлюбу є цікаве дослідження. У чоловіків та жінок запитали: «Чи вважаєте ви себе одруженим/одруженою?». Близько 80% чоловіків себе одруженими не вважають, а ось 90% жінок вважають, що вони одружені. Висновки робіть самі.

 • Психологи рекомендують контролювати рівень позитивних та негативних переживань у парі. Конфлікт – негативне переживання, а похід у кіно – позитивне. Намагайтеся, щоб позитивних моментів було вдвічі більше.
 • Весільні фотографи запевняють, що можна ще на весілля вгадати як довго буде разом пара. Варто подивитися, як молодята розрізають весільний торт. Якщо один з молодят у цей відповідальний момент клеїть дурня й не допомагає, то шлюб не протримається довго.
 • Іноді партнерам у шлюбі потрібна свобода. Це нормально піти відпочити кудись без своєї половинки. Але занадто багато свободи у відносинах руйнує шлюб. Ревність партнера тут неминуча. Така ж ситуація й соціальними сітями.
 • Менше часу в телефоні – більше поряд з коханою людиною. Є пари, в яких партнер ревнує кохану людину до друзів в соціальних мережах. Тим паче друга половинка не знає з ким ще ви спілкуєтесь.
 • Найчастіше жінки вважають, що спільна дитина зробить шлюб міцнішим. Конфлікти ж стають частішими саме після зміни ладу в родини через появу малюка.
 • Ще одна думка: чим більше дітей, тим менше шансів, що він/вона піде. Але ж шлюб тримається не на цих принципах. Дитина не здатна втримати того, хто хоче піти з родини. Рано чи пізно це станеться, якщо не змінити ситуацію в стосунках чоловіка та дружини.
 • Однакові інтереси в родині не значать, що сім’я дійсно міцна. Іноді ситуація має дві сторони: для одного – це спосіб відпочити й провести час з сім’єю, а для іншого – обов’язок робити щось разом, аби не засмутити. Запитайте, може ваша половинка не хоче йти у похід, а краще витратить цей час на рафтинг.
 • Щасливіші сім’ї ті, в яких частіше лунають слова «ми», «наш», «нас», ніж «я», «мій», «моє». Підсвідомо цими словами ви об’єднуєте вашу родину.
 • Перегляд романтичних комедій також зближує пари. Кінострічки допомагають пригадати романтичні моменти в спільному житті пари та запланувати подію «як у кіно». Робіть це, аби отримати більше позитивних переживань.
 • Психолог Джон Готмен, який передбачив у 90% справах розлучення, назвав «чотири вершники розлучення» – моделі поведінки, які через 5-6 років подружнього життя, обов’язково призводять до розлучення. Отже, якщо у ваших відносинах трапляється нездорова критика, презирство, оборона, опір, то з вашими спільним життя не все гаразд.
 • Найгірший «вершник» – презирство. Його легко побачити з боку партнера, коли він закочує очі та допускає у ваш бік неприємні жарти й глузування.
 • Аби бути щасливими, одруженим парам потрібні проблеми. Якщо немає дійсної проблеми, вони її створюють самі. Це відбувається підсвідомо. Спокійне життя без «пригод» врешті-решт набридає. Розв’язання проблем зближує пари й робить шлюб міцнішим.

Спільно взятий кредит в банку може бути прикладом такої проблеми. За даними статистики, кількість розлучень серед пар, які взяли спільний кредит у 5-10 разів менше в залежності від країни.

 • Не приховувати правду – добре. Але не варто розповідати партнеру все, що вам у ньому не подобається. Краще висловити це по іншому. Скажіть коханій людині не «Мені не подобається, що ти приділяєш мені замало уваги», а «Я б хотіла, щоб ти був уважнішим до мене.»
 • Доведено, що в пари, які не зациклені на відкладенні грошей, живуть разом довше. Необхідно витрачати гроші й на задоволення, щоб отримати позитивні переживання від спільного проведення часу.

Зробити шлюб міцнішим можна ще за допомогою вправи, яку радять психологи. Все що потрібно – це ручка, папір та 21 хвилина вашого вільного часу на рік. Вчені провели експеримент за участі одружених пар, в якому вони витрачали 7 хвилин тричі на рік, аби описати конфлікти в родині, які мали місце протягом року. Єдина умова – написати про це від третьої особи, наче це погляд іншої людини. Такий спосіб обміркування конфліктів призвів до покращення стосунків у парах, адже допоміг розібратися з реальною причиною конфлікту і зрозуміти думку партнера.

Рецепта ідеального подружнього життя не існує. Кожен пише свою власну книгу. Якою вона буде залежить тільки від вашого бажання та зусиль.

автор Альона Гук спеціально для vsviti.com.ua• новини партнерів