Будинки з каменю – ледь обтесаного, що зберігає природну гармонію уламка скелі – ніколи не застаріють. І хоча вони обходяться у багато разів дорожче, ніж побудовані за сучасними технологіями – все одно знаходяться люди, готові заплатити за справжній стиль грошима або працею. А самі незвичайні і колоритні будинки з каменю стоять у португальському містечку Монсанто: місцеві жителі сотні років прилаштовували свої будиночки до величезних брил, і в результаті створили справжню гармонію каменю.
Самотнє село (або, за європейськими поняттями, містечко) Монсанто стоїть на горах Серра-да-Ештрела, які відокремлюють родючі приморські рівнини Португалії від іспанських просторів. Очевидно, в інтересах безпеки заснувати селище колись вирішили на кам’янистій височини. За природний захист від набігів довелося заплатити величезною працею: кожен будиночок з каменю в Монсанто буквально відвойований у гори. Єдиний плюс – в будматеріалах не бракувало. Окрім житлових будинків тут колись стояв і невеликий замок.
Завдяки своїй особливій плануванні Монсанто практично не змінився за останні століття: вбудувати щось новеньке тут нікуди, а зносити стареньке – шкода. Це і зробило містечко національним надбанням країни. Ще в 1938 році Монсанто був визнаний “португальським селищем в Португалії”. Додаткові обмеження на будівництво перетворили його на “місто-музей”.
Дістатися до Монсанто нелегко: він знаходиться далеко від міст, і потрібно довго їхати по гірській дорозі. Натомість місто не кишить туристами. Втім, сюди частенько вирушають на пошуки нових кадрів фотографи: будинки з каменю в Монсанто виробляють неймовірне враження, особливо в похмуру погоду.
Особливо популярні серед туристів залишки середньовічного замку , дуже привабливий кам’яний храм і тераси на дахах будинків, з яких відкривається чудовий вид. Практично на всіх будинках з каменю можна відшукати хрести: Ісус Христос – офіційний покровитель Монсанто. Хоча на цю роль, мабуть, краще підійшов би апостол Петро.