Багата кутя або Святий вечір – це вечеря, де українські сім’ї збираються за столом, напередодні Різдва. За традиціями повинно бути 12 страв і всі вони пісні. В кожній сім’ї список цих страв може частково відрізнятися. Все залежить від сімейних вподобань, історичних та регіональних особливостей.
Серед всіх 12-ти страв іноді вдається зустріти дуже багато цікавих найменувань з особливими смаками. Досліджуючи їжу на столах українців в цей день, легко віднайти традиційні страви стародавньої кухні, які дійшли до нас через століття з сивої давнини.
В цій статті, список традиційних страв на Святвечір сім’ї, яка проживає в селі Воскресінці, що на Прикарпатті. Тут точно знайдеться кілька страв, які можуть вразити чи здивувати.
Відео про 12 страв, в якому можна поринути в атмосферу підготовки до Святої вечері
У відео вище, ви побачите процес підготовки до Багатої куті, приблизні рецепти приготування всіх дванадцяти страв, а також давні традиційні різдвяні прикраси українців.
Підготовка
В день, коли має відбутися вечеря, сім’я прокидається рано вранці і приступає до роботи. Всі сили покладені на приготування дванадцяти страв. Головне, щоб все робилося в хорошому настрої, бо тільки так їжа вийде смачна. Найпершим ділом розпалюється піч, бо в ній будуть готуватися протягом дня кілька страв до вечері.
1. Пісні голубці
Це особливі голубці. По них вже стає зрозуміло, що підготовка до вечері починається за кілька місяців до свят. Для голубців використовується квашена капуста, яка кваситься цілими головками в бочці ще з вересня. Таку капусту в селі називають крижівки. Начинка для цих голубців готується з пропареного рису, моркви, підсмаженої цибулі та відварених сушених грибів.
2. Прутська риба
Паралельно з голубцями в піч ставится риба. Особливий рецепт, який готується раз в рік на Святвечір. Через такі страви ще більше чекаєш цього моменту.
Рибу стараються купити за місяць за два, бо перед святами її важко знайти. Тому господиня вдається до хитрощів і робить собі напівфабрикат, який морозить.
Риба, перекладається шарами, з цибулею, грибами і соусом. А потім герметично закривається кришкою. Риба прутська, бо водиться в річці Прут, яка протікає поряд. Це родина коропових і повна назва риби – підуст звичайний. Господиня говорить, що має бути саме ця риба, бо інша не вийде такою смачною.
Ці дві страви кладуться в піч і вони будуть стояти від ранку і до самої темноти. Процес томління зробить ці страви надзвичайно смачними.
3. Кутя
Кутя – уособлення зародку нового життя та зв’язку поколінь. На столі вона є найголовнішою. І без куті свята вечеря не відбудеться. Саме з частуванням куті починається вечеря.
Пшениця з додаванням маку, горіхів, меду, символізує родючість, достаток і зв’язок поколінь. Очищена не шліфована пшениця 2-3 години стоїть в печі, або в духовці, або на печі. Тут головне, щоб вона зварилася, але не розварилася..
Поки готується зерно, відбувається ще один невід’ємний ритуал – підготовлюється мак для куті. Для цього береться макітра, макогон і перетирається вже запарений мак, поки він не пустить молочко. Це старий дідівський спосіб хоч і фізично виснажливий, порівняно з сучасними методами, але придає певної автентичності загальному процесу, створює колоритну атмосферу в оселі і відповідний настрій.
Ще в кутю додають горіхи, мед і регулюють густину гарячою водою або узваром.
4. Узвар
Узвар – це ще одна обов’язкова страва на Багату кутю. Як стверджують науковці, узвар та кутя прийшли до нас ще з часів кам’яної доби, майже 3 тис. років до нашої ери.
На святковий стіл узвар робиться з яблучної, грушевої, та сливової сушениці. Сушениця вимочується промивається та вариться до кипіння. Можна 3-5 хвилин, щоб покипіло. Потім відвар ще настоюється годину-другу і можна пити.
Вікіпедія пише, що узвар походить від слова “взвар”. А це означає, що узвар можна просто до довести до кипіння і заварювати в термосі чи в закритій посудині.
Хай узвар смакує і кутя!
Довгого, щасливого життя!
Не обходиться пісна вечеря і без виробів з тіста, а саме різноманітних вареників. Для цих страв замішується велика кількість тіста.
5. Вареники з капустою
На Святвечір вареники роблять з багатьма начинками. Але найчастіше це квашена тушкована капуста. Квашену капусту спочатку відварюють, а потім ще тушкують на пательні з цибулею. Коли капуста вже м’яка і повністю готова з нею ліпляться вареники.
6. Креплики
Креплики це – пісні вареники на заході України, які робляться на Різдвяні свята. На креплики, ще можуть говорити краплики. Серед гуцулів популярна начинка з оселедцем. Але в цьому селі готують солодкі з маком. Солодкі різдвяні креплики є окремою стравою на столі.
Для начинки мак перетирається точно так, як на кутю. Потім смажиться на сковорідці, щоб випарувалося молочко і додається цукор для того, щоб зробити начинку солодкою.
Креплики за розмірами виліплюються меншими, чим звичайний вареник. І можуть мати трохи іншу форму.
7. Борщ з вушками
Як свята вечеря без борщу?! Хоча не у всіх регіонах готують борщ, на заході України борщ з вушками часто можна зустріти на столах. Борщ з вушками – особливий пісний борщ на святу вечерю, який готується на грибовій юшці і подається з вушками, які начиняють грибами.
Сушені гриби, промиваються і відварюються 20-30 хвилин. Зварені гриби перемелюються і обсмажуються з цибулею на пательні. Потім робляться вушка. Це виріб з тіста аналогічно до крепликів чи вареників.
Для борща використовується юшка, яка залишилася після варіння грибів та заправка. Заправка робиться з тушкованих буряків, які перед цим відварюються і з додаванням бурякового квасу.
Після того, як борщ повариться разом з заправкою 10 -15 хвилин, його подають гарячим настіл. Вушка можна кинути в каструлю, або перед подачею розкласти по тарілках, куди буде вливатися борщ.
8. Бурачинка
Разом з буряками на борщ варяться ще буряки на дуже давню страву- це різдвяна бурачинка. Але окрім варених буряків, сюди додаються ще квашені буряки, які закладають кваситися за місяць до Різдва. Саме з цієї банки і черпається також буряковий квас для попереднього борщу.
Варені свіжі і відварені квашені буряки тушкуються на пательні. Потім в страву додається соус з двох ложок праженого борошна та пів стакана грибної юшки, яка вділюється від юшки для борща.
Бурачинка вважається окремою стравою на столі, але подається в комбінації з підпалкою.
9. Підпалка
Ця страва є традиційною в селі Воскресінці, що на Прикарпатті. її зазвичай готують м’ясну, але на Святий вечір вона обов’язково робиться пісною з грибами.
Для цієї страви варяться сушені гриби. Їх можна варити разом з тими, що на борщ, а можна і окремо.
Також для страви пражиться борошно, яке стоїть на печі. Постійно помішується впродовж двох-трьох годин. Можна це робити на пательні, але тоді постійно потрібно стояти біля нього. Коли борошно отримує легкий карамельний підпалений колір, починає робитися сама підпалка. В олію кидається борошно, робиться така густа маса, в яку потім вливається до літри грибної юшки. Це все впродовж двадцяти хвилин помішується і готується на малому вогні.
Виходить дуже смачна страва у вигляді пісної грибної підливи, яка може вживатися в поєднанні з іншими стравами. На нашому столі вона подається, як вже згадувалося раніше, в комбінації з бурачинкою. Зверху ще накладаються грибочки, які обсмажувалися з цибулею.
10. Мариновані гриби
Ще одна грибна страва на столі – це мариновані гриби. Можуть бути різні, але на цей раз були маслюки. Вони подаються на стіл з спеціально підготовленою підливою. Легко смажиться часник на олії, перемішується з спеціями і так гриби подаються на стіл.
Якщо ви помітили, на цьому прикарпатському столі дуже багато грибів, адже це грибний регіон і це історично повпливало на формування страв.
11. Пструг в духовці
Однією рибною стравою стіл не обмежується. І ця страва з риби може час від часу змінюватися. Іноді це може бути оселедець, а інколи просто запечена риба в духовці. На цей раз готувалася карпатська форель, яка водиться в гірських річках. На заході на форель іноді говорять – пструг. ЇЇ просто посипали сіллю та спеціями, до яких входили перець, мелений сушений часник та материнка.
Рибу поклали на подушку з цибулі, в середину запхали кілька скибочок лимону. Ці інгредієнти добре забирають запах риби. Запікати в духовці 20-25 хвилин.
Простий рецепт дуже смачної риби. Хоча зараз рибними стравами нікого не здивуєш, колись риба на святвечірньому столі свідчила про заможність господарів.
12. Пампушки
Традиційні різдвяні пампухи на дріжджовому тісті теж невід’ємна страва на столі. Пампушки на столі це ознака достатку та щедрості, святкової атмосфери.
Готуються зазвичай пісними без додавання молока та яєць і смажаться в олії. Пампухи можуть готуватися з різноманітною начинкою. Але в нас на столі зазвичай класичні з пудрою і без начинок.
Вечеря
Коли наступає вечір, і свята вечеря вже близько, виймаються з печі ті страви, які ставилися зранку. Накривається стіл і розставляються основні атрибути святої вечері та страви які готувалися упродовж дня.
Найважливішою прикрасою вечері є дідух. Згідно із традиціями, дідух — це останній обжинковий сніп. Овес, жито, пшениця, льон – його основні складові. Солом’яний оберіг, який символізує дух предків, дідів, збереження традицій і пам’яті родини. Це символ доброго врожаю, миру й злагоди в родині, достатку в домі. У народі казали «Дідух до хати – біда з хати.
Вважається, що саме на Святий вечір душі рідних сходяться до оселі — для них також кладуть тарілку й ложку.
Також над каміном можна побачити павука, традиційна прикраса оселі в Україні на Різдвяні свята. Це є надзвичайно важливий оберіг та символ Всесвіту. Тепле повітря піднімається з печі і приводить його в рух.
Отже, Коли все готово і стоїть на столі. Запалюють свічку, виголошують молитву і тоді вже сідають вечеряти. Перед вечерею господар набирає ложку куті і кидає на стелю зі словами: “А кутя до стелі! Мир, любов, достаток в нашій оселі!!!”
Всі детальні рецепти перечислених вище страв можна знайти на кулінарному каналі Наші Бесаги або під відео про 12 страв на Святий вечір
Пишіть свої коментарі та доповнюйте, які 12 страв готують у вас.
Автор Дмитро Дячук з каналу НАШІ БЕСАГИ, спеціально для ВСВІТІ