Страсна п’ятниця: все про цей день – народні традиції, заборони, прикмети

32592

Кожен християнин знає, що останній тиждень перед Великоднем називають Страсним. При чому саме П’ятниця вважається найсуворішим днем з семи. На протязі всієї доби діє ряд чітких церковних обмежень та застережень з народу. Адже саме у цей день відбулося розп’яття  Ісуса Христа. В 2020 році Страсна п’ятниця припадає на 17 квітня. Тим людям, хто дотримувався Великого посту з належним ставленням до усіх традицій та канонів, за 3 дні до Великодня треби бути особливо уважним.

Для кожного християнина наступає відповідальний момент, пройнятий сумом та скорботою, а також благоговінням і смиренням. Ключовою особливістю цього дня є те, що у будь-якій православній церкві не правиться Літургія. Є лише Вечірня, під час якої проходить винос плащаниці.

Церковне Богослужіння Богослужіння в цей день включає в себе:

  1. Утреню, що знаменує час взяття Месії в Гетсиманському саду мучителями за наводкою Іуди-зрадника і здійснення над невинним суду, в результаті якого Ісус був засуджений до страждань і страшної смерті;
  2. Перша година, що уособлює момент ведення Сина Божого до Пилата на суд;
  3. Третя година, що втілює винесення остаточного вердикту у справі Ісуса;
  4. Шосту годину, покликану нагадати про страсті Спасителя, що був розп’ятий на хресті
  5. Дев’яту годину – момент смерті Месії;
  6. Вечірню, проведену в пам’ять про зняття тіла Ісуса з хреста. Плащаниця на ній уособлює полотно, яким обгортали Ісусове тіло відразу після страти. Коли Сина Божого зняли з хреста, тіло огорнули тканиною – саме в ній Його побачили під час воскресіння. Віруючі християни знають, що полотно зберегло святий відбиток – наявність божественного променю підтверджують і вчені, але науково дослідити його походження так і не змогли.

В Україні цього дня зовсім не чутно церковний дзвін – іноді лише стукіт в дерев’яну дошку нагадує про службу. Дотримуються в цей день і найбільш суворого посту за весь календарний рік. Віруючі зовсім відмовляються від їжі до пізнього вечора. Навіть вечерю готують максимально скромну – якщо це проста каша, то без цукру, олії, або овочі з власного городу без термічної обробки. Багато людей не їдять на протязі цілої доби, випиваючи тільки воду. Існує думка, що подібний подвиг жорстких обмежень захищає від негараздів на протязі цілого року. Є і інше повір’я, пов’язане з тим, що відмова не тільки від їжі, але й від води дає змогу людині дізнатись час власної смерті. Третя ж думка говорить, що якщо людина зможе витерпіти спрагу, весь рік ніяке пиття не зможе заподіяти йому шкоди.

Людям похилого віку, дітям, вагітнім жінкам або тим, хто має важкі захворювання, дозволяється уникнути жорстких правил щодо режиму харчування. При фізичній неспроможності витримати голодування на протязі цілого дня, можна поїсти після вечірнього богослужіння, але без усіляких надмірностей.

Заборони Страсної П’ятниці

В цей день забороняється шити, виконувати будь-яку хатню роботу і навіть слідкувати за зовнішнім виглядом, наприклад, відвідувати перукаря, майстра з макіяжу і т.п. Краще обмежити розваги – не співати, не грати на музичних інструментах, танцювати й веселитися. Вважається, що надмірно радісна в цей день людина весь наступний рік проплаче.

Значна частина сучасних домогосподарок у цей час має змогу пекти перші паски. Виріб, який не підійшов вчасно, багато людей сприймає, як свідчення чогось поганого у майбутньому. А от буханець хліба, спечений у Страсну П’ятницю, зцілює від усіх хвороб і ніколи не запліснявіє. Навіть легке прибирання чи ремонт одягу в цей день – табу. Всі подібні справи бажано зробити напередодні – у Чистий Четвер. Під особливою забороною у народі прання та розвішування одягу.

Якщо день Страсної П’ятниці припав на особисте свято, наприклад, день народження, краще відкласти вечірку на потім, щоб не закликати біду. Будь-яка насолода або спокуса, тим паче від інтимних відносин, теж обмежується мінімум на добу.

Більшість заборон цього дня пов’язані з землею. Наприклад, не можна: копати, кидати щось, робити наколи чи плювати. Це сприймається Господом, як осквернення, та може обернутися смертельним лихом. Кажуть, що всі святі відвертаються від людини, котра плює на землю в цей час.

Відповідь природи

Поширена прикмета: ясна погода в п’ятничну ніч – до хорошого врожаю зернових. А от похмурий день з дощем обіцяє буйство хлібу з бур’яном – тобто неврожай.

Правильний розпорядок дня

Рекомендують П’ятницю повністю присвятити духовному самовдосконаленню.

Чому весь тиждень перед Великоднем називають Страсним? Бо він присвячений випробуванням або стражданням Сина Божого. Саме тому в ці 6 днів священнослужителі нагадують віруючим про останні дні життя Спасителя: про таємну вечерю з апостолами, про відступництво Іуди, про муки, нестерпні тортури, прийдешнє розп’яття, смерть на хресті, поховання і воскресіння Христа.

На протязі 24 годин варто від душі помолитися, згадуючи страждання Сина Божого за гріхи людства. Можна почитати літературу про земне життя Ісуса Христа, який був безвинно розп’ятий людською жорстокістю та злом. Обов’язково варто прислухатись до власного серця, подумати про вічні поняття совісті, честі, добра, переоцінити власні вчинки та помилки, щоб майбутнє стало світлішим і обов’язково відзначилося Божим благословенням та любов’ю.

Ці та багато інших традицій відійшли в минуле, а деякі, навпаки, відродилися лише зараз. У будь-якому випадку, знати звичаї своїх предків з вірою у Вищі сили – похвальна справа, а дотримування  біблейських правил і канонів – тим паче.



• не пропусти