Таємне знання про Трипілля

16837
Підпишись на нашу сторінку у ФБ

Ще до виникнення Київської Русі, населення якої ми вважаємо своїми головними предками, на території України і ряду наших країн-сусідів існувала таємнича культура Кукутені. Пізніше вона отримала ще одну назву – Трипільська культура. Однак достеменно відомо про цей загадковий народ вкрай мало. Але все ж, після тривалих досліджень, археологи змогли пролити трохи світла і відповісти на питання: «Трипільці – ким вони були?»

Історія знахідки

трипільська культура
Перші артефакти, які приписали абсолютно невідомій до цього культурі, були знайдені неподалік від Румунського селища Кукутень в 1884 році. Першовідкривачем став румунський археолог Теодор Бурада. Але, не дивлячись на тривалі розкопки, більшого, ніж глиняні черепки і фігурки, знайти не вдалося.

Першим, хто зумів знайти справжнє поселення, що відноситься до культури Кукутень, був Вікентій Хвойка. У 1893-94 рр. на землях тодішньої Російської Імперії, в місті Київ по вулиці Кирилівській 55. Протягом 1896-97 рр. Вікентієм Хвойкою були знайдені аналогічні сліди невідомої культури в Київській області. Велика частина цих знахідок були зосереджені навколо невеликого села Трипілля, Київського повіту.

Вікентій Хвойка

Так як справжній ареал проживання трипільців був досить великим (Україна, Молдова, Румунія) в різних країнах її називали по-своєму. Трипільська культура – це назва дане їй Хвойкою. Але, в Румунії та Молдові вона більш відома як культура Кукутень. У сучасній літературі цю культуру датують V тис. До н.е. – 2650 до н.е.

На карті знизу можна побачити місця знаходження поселень трипільців на території України.

Хронологія подій

В цілому розвиток цього народу ділять на три основних етапи.

Етап 1. (Середина V – VI ст до н.е.). Люди жили в невеликих землянках, використовуючи знаряддя з каменю, кременю, рогів і кісток тварин. Тільки починають входити в ужиток вироби з міді, але вони вважаються рідкістю і ознакою багатства. Так були знайдені мідні прикраси, рибальські гачки з цього металу.
карта археологічних знахідок трипільської культури

Головною особливістю стають вироби з глини досить високої якості для того часу – з домішкою шамоту. Мабуть, поклонялися богині – серед статуеток частіше зустрічається зображення сидячої жінки.

Етап 2. (VI ст до н.е. – 3150 р.до н.е.). Будівництво виходить на новий рівень – з’являються двоповерхові будинки, округлі вікна і двосхилі дахи. Житла опалюються печами. Поселення розширюються і тепер захищені по периметру земляними укріпленнями. Освоївши нові знання, починається видобуток мідної сировини, а потім і виплавка. Люди пізнають мистецтво виготовлення зброї з міді. Удосконалюються керамічні вироби – тепер переважає розписна кераміка, а нарівні з жіночими зображеннями стали з’являтися і чоловічі.
трипільські землі

Етап 3. (3150 до н.е. – 2650 р.до н.е.). Відбувається значне розширення території трипільського народу. Триває розвиток мистецтва виготовлення мідних і глиняних виробів.

В цілому трипільці – хлібороби, які розводять одомашнений худобу, але не забувають про полювання і рибальство. Ця культура дуже розвинена для свого часу.

трипільська культура

Чому зникла трипільська культура

Все б добре, але історики та дослідники висувають абсолютно різні версії зникнення трипільської культури. Спочатку більшість з них вважало, що як трапляється в подібних випадках, розвинена цивілізація впала під ярмом зовнішнього агресора. У випадку з трипільцями, таким імовірним ворогом стали кочівники – агресивні племена варварів-кочівників. Але не все так очевидно, як здавалося.

Вчені привели вагомі контраргументи: яким чином тодішні кочівники з їх низьким рівнем розвитку могли захопити укріплений валами і ровами поліс трипільців? Для цього потрібна була б величезна, на ті часи, кількість людей. Яку не могло зібрати жодне з розрізнених племен варварів.

Головною причиною тепер називають внутрішні чвари. Трипільці були дуже розвинені. На відміну від своїх сусідів вони пізнали землеробство, але це ж їх і згубило. У 1350 до н.е. трапилося кілька грандіозних вивержень вулканів.

трипільська культура

Це позначилося на кліматі і на землі трипільців прийшли неврожаї. Війни, голод, хвороби – головні причини поступового занепаду культури Кукутені, яка пізніше переродилася в абсолютно нові, предки слов’янської і української культур.

Джерело: weloveua.com

6 КОМЕНТАРІ

  1. Так глянувши по карті, зразу впало в око поселення на території трипільців майже співпадає з територією Болохівських земель. Можливо дійсно зміна віри.

  2. Трипілля загинуло через зміну релігійних уподобань. Племена “бойових колісниць”, патріархальні кочовики принесли ідею про те, що світом править Громовик, що саме він підтримує баланс добра і зла . У трипільців такий баланс тримала Велика Матір (ми знаємо її, як Ладу(від слова “лад”)). На ідею про Громовика “купилися” трипільські чоловіки, бо “лад” Великої Матері лишав їм тільки допоміжність та жертовність у суспільстві, де найвищу владу мала жінка-матір.

    • Розквіт трипілля припадає на той час, коли жіночі і чоловічі статуетки стають однаково популярними, а це говорить про певне рівноправ’я в культурі. Зникнення цієї культури швидше за все сприяли справді кліматичні умови, або раптова недуга. Є поселення де проживали по 10 тисяч чоловік, а це грандіозний розсадник для чуми наприклад. І швидше за все, торговці з інших країн привезли якусь хворобу, що і стало причинию спалень домівок, а потім і занепаду всієї культури.

  3. У статті є помилки в датах: 1 етап не середина V – VI ст., а середина VI – V тисячоліття до н.е.
    2-й етап – V тис. до н.е.- …..

  4. Рим здолали варвари з набагато нижчим рівнем розвитку. Знайдені поселення трипільців були покинуті і спалені … З СЕРЕДИНИ! Отже, самими жителями. Трипілля – загадка ще надовго.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ


• не пропусти• магазин

• новини партнерів