Край Зачарованої Ріки – унікальна річкова система Деснянська Оболонь (фото)

4726

Ніжна легка прохолода річок, шелест трав та пташиний спів посеред неймовірно мальовничих пейзажів української природи. Це край кришталевих озер, боліт і долин, безкраїх луків та густих дібров. Він особливо красивий навесні – коли дерева і трави довкола зеленіють, а на голубих дзеркальних плесах відбивається проміння голубого неба. Поміж острівків жовтого латаття де-не-де видніють білі корони лілій. А ген, біля самого берега табуном зриваються у небо дикі качки. Це маленький куточок раю, де природа живе своїм розміреним життям, не відаючи про тісний і метушливий світ людей.

Деснянська Оболонь – унікальний заповідний об’єкт із більш як трьома десятками річок. Мереживо заплав та стариць мальовничим узором проходить через територію Чернігівської і північно-східну частину Сумської областей. Це Деснянська гідрологічна система.

Десна – найдовша ліва притока Дніпра. Яка, розливаючись, утворює вже свої більші та дрібніші притоки. Звивисте русло, яке подекуди розширюється до 450 метрів, у найглибших місцях сягає 17 метрів.

За болотянистими берегами з очерету і рогози ростуть ліси. Надзвичайно красиві заходи сонця біля річки. Вечірнє проміння, відбите у воді, кидає відтінок золота на все довкола. Велична тиша і якась добра магія – ніби переносишся у справжню казку. Зимовий сон річок, який покриває поверхню льодом, вливає в них нові сили – через сніги, що тануть навесні.

Річки Деснянської Оболоні справді унікальні: із мальовничими берегами, чистими озерами, струмками та очеретяними болотами; надзвичайно багаті на рибу. Кожна із них по-своєму гарна. І хоч ту красу не можна описати словами, її краще бачити на власні очі, та ми все ж спробуємо розповісти про найцікавіші:

Древній Устрь

Однією з найбільших річок є ліва притока Десни – Остер. Біля Остера розкинувся мальовничий Ніжин. Ця річка згадується ще у «Повісті минулих літ». З річкою пов’язано немало легенд і байок. Мовляв на її дні досі лежить римське судно, повне римського срібла. Динари і справді траплялись місцевим шукачам пригод. Та мало того, знаходять тут і монети Київської Русі домонгольського періоду.

Існують дані, що в давнину Остер був судноплавним і через нього греки переправляли товарні судна. Пізніше у польсько-литовський період тут було багато млинів, які принесли немало шкоди водоймі, призвівши до заболочення.

Сейм

Найбільша притока Десни – Сейм. Річка пропливає не лише Україною, а й Росією. Красу саме цієї річки Олександр Довженко описав у своїй «Зачарованій Десні». Дивовижна природа довкола просто зачаровує. Один берег Сейму більш пологий, інший – високий обрив, який створює відчуття, що ви знаходитесь десь у горах. Кришталева, майже прозора вода так і манить скупатись у річці. Тут водиться аж 22 різних види риб. Плавають лящі, соми, щуки і раки. А по заплавних луках бродять сірі довгоногі чаплі.

Річка Снов

Річка Снов належить до правих приток Десни. Цікаво, що нею проходить кордон між Україною і Росією. Звивистим рукавом у 20 кілометрів вона розділяє ці дві країни. Цікаво, що на санскриті назва водойми перекладається як «купатися». Річка увійшла в історію завдяки «Сновській битві» – у 1068 році тут відбулась сутичка між військами чернігівського князя Святослава Ярославича та половецькго хана Шарукана.

Багаточисельні рукави, подекуди переплітаючись зі старицями, проймають звивистою стрічкою Чернігівське Полісся. Річка загалом широка і мілка – лише до 3 метрів вглиб. Та це не заважає десяткам видам риб проживати у водоймі. Золотисті карасі та окуні, лящі та щуки.

Для тих, хто зібрався в дорогу:

Місце знаходження:
Річкова система охоплює Чернігівську та Сумську області.

GPS:
51°59’24”N 33°20’25”E

Поради бувалого мандрівника:
Любителям порибалити радимо їхати у бік сіл Карповичі, Гірськ, Мутин та міста Путивль.

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua

Річка Сейм
Річка Сейм

ukraine4

Розлив  фото: oster-vip
Розлив
фото: oster-vip
На байдарках  фото: bookva4ka
На байдарках
фото: bookva4ka
Перед сходом сонця на Десні  фото: Pasha Danko
Перед сходом сонця на Десні
фото: Pasha Danko
фото: Тарас
фото: Тарас
Краса лугів фото: Pasha Danko
Краса лугів
фото: Pasha Danko

42749714

Біля села Друцьке фото: Pasha Danko
Біля села Друцьке
фото: Pasha Danko
фото: Pasha Danko
фото: Pasha Danko

0343

069

Річка Клевень  фото: Volodymyr Kurylenko
Річка Клевень
фото: Volodymyr Kurylenko
річка Сейм фото: Володимир
річка Сейм
фото: Володимир

к

Річка Снов  фото: kadetv20
Річка Снов
фото: kadetv20
Зачарована Десна Чернігівська обл.
Зачарована Десна
Чернігівська обл.