Українська вишиванка: від скіфів до Джима Моррісона і міжнародних подіумів (фото)

3088

У 2015 році журнал Vogue назвав українську вишиванку найгарячішим трендом. Сьогодні ми розповімо, який шлях вона пройшла, перш ніж потрапити на головні подіуми світу.

Скіфи були модниками

фото: Riwnodennyk
фото: Riwnodennyk

Давньогрецький історик Геродот (V століття до нашої ери), описуючи побут скіфів, говорив, що в традиційному одязі цього народу використовувалася вишивка. Скіфи – це древні племена, що населяли степову зону нинішньої України.

Арабські джерела, які відносяться до Х століття, згадують русів, які носили одяг з вишивкою. Археологічні розкопки підтверджують давнє походження вишиванки: на Черкащині була знайдена збережена сорочка, походження якої відносять до IV століття.

Які візерунки бувають

obereginya.blogspot.com_0012

1293035022_0

фото: vedrus.org
фото: vedrus.org

Візерунок вишиванки – це не просто красива картинка. У ньому закладено сакральний зміст. Працюючи над вишивкою, майстрині вважали, що створюють оберіг від поганого ока і бід. Багато символи своїм корінням сягають періоду трипільської культури (VI-III тисячоліття до нашої ери) та епохи неоліту. Візерунки передавалися з покоління в покоління. Як правило, вишивальниці навчали майстерності своїх дочок, а ті передавали ази майстерності своїм дітям.

Традиційний орнамент вишиванок представлений геометричними, рослинними символами. Рідше використовувалося зображення тварин і птахів.

Геометричні орнаменти вважаються найдавнішими, адже пов’язані з древньою слов’янською міфологією. Часто у вишивці використовується меандр – знак нескінченності, який також зустрічається в культурі Стародавнього Егопіта та Стародавній Греції. Він символізує нетлінність душі.

Рослинний орнамент досить поширений. Найчастіше зустрічається вишивка у вигляді троянд, гілок, листя.

Що стосується зображення тваринного світу, то частіше зображували птахів і тварин, характерних для певної місцевості, або давали свободу уяві. Часто на сорочках зображували міфічних звірів і жар-птиць.

Вишивка в різних регіонах України традиційно має свої особливості. На Полтавщині вишивають білими, сірими і червоними кольорами: нитками, хрестиком і гладдю. На Поліссі – червоними нитками, використовуючи геометричний орнамент. На півдні використовували багато різних квіткових візерунків. Київські вишиванки поєднували в собі орнаменти різного типу. На Заході України використовували геометричний візерунок і яскраве поєднання кольорів.

Наймодніший одяг

Вишиванки від Віти Кін фото: udnm.org
Вишиванки від Віти Кін
фото: udnm.org

Журнал Vogue, який є одним з найвпливовіших джерел у світі моди, назвав вишиванку найгарячішим трендом сезону.

Видання пише, що цей тренд в міжнародну моду ввела український дизайнер Віта Кін. Вишиванки у своїх колекціях також представили Ася Мхітарян та Валентино.

Зірки у вишиванках

Лана Дель Рей та Ніколь Кідман фото: kuruza.ua
Лана Дель Рей та Ніколь Кідман
фото: kuruza.ua

У 1966 році фотограф Гай Вебстер зробив знімки фронтмена групи The Doors Джима Моррісона у вишиванці. Мабуть, він і є першою зіркою, яка одягнула український національний одяг.

Вишиванку, в якій Моррісон позує перед камерою, музикантові подарував художник і дизайнер Енді Уорхол, українець за походженням.

У сучасному світі багато зірок мають у гардеробі вишиванку і одягають її як в повседнному житті, так і на світські заходи.

Ціна питання

Купити вишиванку можна в спеціальних магазинах і на інтернет-сайтах. Ціна стартує від 370 грн за машинну вишивку). За вишиванку ручної роботи доведеться віддати від 759 до 2500 (і вище) гривень. Вишиванку від Віти Кін, до прикладу, можна купити за 700 $.

Звєрєв, Моісеєв, Заворотнюк фото: Мирослав Мельник
Звєрєв, Моісеєв, Заворотнюк
фото: Мирослав Мельник
Жерар Депардьє фото: Мирослав Мельник
Жерар Депардьє
фото: Мирослав Мельник
Шон Карр та Холі Бері фото: Мирослав Мельник
Шон Карр та Холі Бері фото: Мирослав Мельник
Катя Осадча
Катя Осадча
Ольга Сумська з сім`єю
Ольга Сумська з сім`єю

Джерело: Бульвар Гордона