На свято Івана Купала навколо все стає магічним. За давніми віруваннями, по землі ходять Купало, Марена та Ярило. У лісі розцвітає квітка папороті, яку намагається вкрасти нечиста сила. Раніше це свято відзначали в День літнього сонцестояння приблизно 21 червня, а з приходом християнства пов’язали зі святим Іоанном Хрестителем. Таке свято не могло лишитися поза увагою, тож цього дня дівчата ворожили. Розповідаємо про найпоширеніші ворожіння, які починалися після заходу сонця:
1. Ворожіння на вогнищі
Сміливі дівчата стрибали через вогнище. Якщо вогонь не торкнувся дівчини, це до успіху в коханні та на удачу. Якщо стрибали парою, намагалися втримати долоні разом, це був гарний знак на щастя пари.
- Читай про Свято Івана Хрестителя (Купала): народні традиції, обряди, вірування
2. Ворожіння на вінку
Дівчата плели величезні красиві вінки з трав та квітів, іноді вплітали стрічки та ставили свічечки. Віночки в темряві спускали на воду й спостерігали:
- Розплівся або приплив назад до берега — не бути шлюбу в цьому році;
- Потонув — теперішній коханий може зрадити, розлюбити;
- Поплив за течією вдалину — чекай весілля;
- В який бік пливе вінок — звідти й коханий буде;
- Вінок пливе то в один бік, то в другий — важка доля, хлопці будуть ставитися несерйозно.
Крім цього, до ворожіння могли втрутитися хлопці: виловити вінок з води та піти шукати власницю й просити винагороду за повернення. Вінок ще можна було кидати у вогнище. Якщо якийсь хлопець перехопив і не дав впасти, власниця вінку — його суджена.
3. Ворожіння з ромашкою
На спокійну воду(можна використати глибокий посуд) треба опустити 2 ромашки чи інші квітки та уявити судженого:
- Попливли в різні боки — розлучитеся;
- Попливуть одна до одної — проживете все життя щасливо.
Так само брали довгі травинки, ставили у воду та дивилися, чи зійдуться докупи.
4. Ворожіння на воску
Треба взяти церковну свічку, розплавити на купальському вогнищі(в ложці чи якійсь посудині) та вилити віск в посудину з водою.
Далі спостерігати, якої форми віск стане:
- Зірка — удача;
- Серце — кохання;
- Людський силует — новий друг;
- Скринька — до грошей;
- Обручка — весілля.
5. Ворожіння на травах
У Купальську ніч(з 6 на 7 липня) дівчині треба піти в ліс чи на галявину й із закритими очима нарвати квітів та трав. Прийти додому, заховати під подушку. Вранці перевірити: якщо там опинилося більш як 12 різних видів трав, дівчина скоро вийде заміж.
6. Ворожіння на цибулі
Брали кілька цибулин та писали на них імена чоловіків. На Купала корені клали у воду. Яка цибулина першою проросте, таке ім’я й матиме суджений.
7. Ворожіння на гілочках папороті
У Купальську ніч папороть не тільки цвіте, а й допомагає передбачити долю. Щоб поворожити, брали декілька великих гілок папороті, загадували на кожну ім’я хлопця. Щоб не переплутати, гілки позначали нитками різного кольору. Папороть треба опустити на дно в річці й різко відпустити. Яка гілка першою вирине — таке й буде ім’я в чоловіка.
8. Ворожіння на снах
Щоб приснився віщий сон, треба зібрати 7 різних трав та покласти під подушку. Магічна ніч допоможе передбачити долю.
У правдивість ворожінь вірили ще якихось 100 років тому. Деякі з них можуть здаватися дивними для сучасної людини, але все це — важливі частини історії. А без історії неможливо пізнати себе. Можна й спробувати ворожіння та перевірити, чи працюють старі методи передбачень.
автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua