День святого Михайла: дата, перекази, звичаї та народні повір’я

875

Щорічно 21 листопада православні українці відзначають День святого Михайла, або ж Собор святого архістратига Михаїла. Ще з часів Київської Русі архангел Михаїл вважався покровителем правди та справедливості. На церковних іконах його зображують у вигляді Господнього воїна з мечем у руках, який захищає людей від усього злого.

Перша згадка про архістратига Михайла з’явилась ще в IV столітті у рішенні Лаодикійського собору. Відтоді церква проголосила святкування Дня святого Михаїла та інших Небесних сил безтілесних.

Перекази пов’язані з іменем архангела Михаїла

Один з переказів розповідає нам, чому архангел Михаїл стоїть вище, ніж інші чини у небесній ієрархії. Річ в тому, що коли на небесах збунтувався сатана, то Михайло підняв Небесне військо й переміг відступника. З того часу його називають архістратигом, тобто очільником Небесних сил та охоронцем воріт Раю.

У Старому і Новому Завіті розповідається, що архангел Михайло завжди був і буде захисником світу людей. Він переміг нечистого на початку віків й, коли прийде Судний День, переможе вогняного дракона. Саме тоді він покличе мертвих з могил й молитиме Господа за спасіння їхніх душ.

Ім’я Михайло у перекладі означає “Хто як Бог”, адже він, справді, був посланцем Божим. Він, за переказом, врятував ізраїльтян, що тікали з Єгипту й просвітив їм шлях. Через архангела Михаїла згодом Господь зіслав на фараона і єгиптян свою кару.

У часи царя Навуходоносора саме архангел Михаїл врятував трьох юнаків з огненної печі. Також він являвся пророкам й через них навертав зневірених до Бога. Крім того, архістратига вважають спасителем Риму від чуми та покровителем повноводного Ніла.

Народні звичаї на Михайла

Традиційно, на Михайла влаштовують святкування, особливо, якщо вдома є іменинник. Через тиждень після свята – 28 листопада – починається строгий 40-денний Різдвяний піст, або ж Пилипівка. Ось чому варто зібратися разом з родиною й гарно відзначити Михайлів день.

Оскільки до початку зими залишилося дуже мало часу, то перед Днем святого Михаїла традиційно печуть пироги. Як начинку до них додають усе, що було зібрано за осінь – яблука, груші, мед, виноград, гарбуз та журавлину. Таким чином зима буде ситною, а наступна осінь не обділить урожаєм.

На день Михайла заборонено виконувати важку домашню роботу та рубати дрова сокирою. Також забороняється випікати хліб, шити й ткати. Можна братись до дрібних занять, проте варто закінчити їх до обіду.

У жодному разі не дозволяється викидувати їжу. Краще віддати її тваринам або ж, за деякими повір’ями – домовику, щоб його задобрити. Задобрювати доведеться ще й дворовика, залишивши і йому частинку святкової вечері у хліві чи у дворі, щоб він доглядав і захищав худобу.

На Михайлів день краще помиритись з усіма ворогами й перепросити, якщо завдали комусь кривди. Сваритись у це свято також заборонено, адже все лихе, що ви побажали близькій чи чужій людині, повернеться до вас в набагато більшому розмірі.

На Закарпатті, за традицією, остання субота перед святом Михайла – “задушна”. До церкви беруть 4 калачі і відправляють службу за небіжчиками. Три калачі залишають священикові і дякові, а останнім пригощають усіх жителів у домі.

Народні повір’я про День святого Михайла:

 • Як іній вкриє дерева вранці – варто чекати раннього снігу.
 • Якщо на Михайла сонячна погода – треба чекати суворих морозів.
 • Коли на Михайла випаде мокрий сніг, то весна обіцяє бути дощовою.
 • Ранковий туман віщує настання ранньої відлиги та вологої зими.
 • Якщо відлига – не жди санного шляху до Миколи.
 • Якщо Михайло з дощем не услужить – добру й суху весну наворожить.
 • Михайло крижані мости мостить.
 • З Михайлом зима землю й ріки морозить.
 • На Михайла на соснах та ялинах мало шишок – зима буде теплою.
 • Якщо на День святого Михайла чути церковні дзвони у хаті – до нещастя.
 • Якщо на Михайла приснився гарний сон, його не можна нікому розповідати – не здійсниться.

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua• новини партнерів