10 токсичних фраз, які не варто говорити людині у біді

11857

Якими словами не потрібно втішати

Багато фраз зі списку стали автомаатичними. Ми вживаємо їх не замислюючись і цим ризикуємо не допомогти людині, а тільки погіршити ситуацію.

1. «Я ж казав»

Тут важливий контекст. Якщо ви підбадьорювали людину і у неї в результаті все склалося добре, то нічого страшного в цій фразі немає. Але частіше її промовляють, коли щось пішло не так. І це спосіб зробити співрозмовнику ще гірше.

Сенс фрази: не хочу тебе слухати, сам винен у своїх проблемах. Сюди ж домішується легке відчуття тріумфу і суперництва: мовляв, я знаю, як треба, а ти знову облажався.

Отже, якщо перед вами не найлютіший ворог, переживіть свою радість самостійно, не добивайте того, хто впав.

2. «Я ж тобі добра бажаю»

Це улюблена фраза батьків, які виправдовуються за грубе вторгнення в життя своїх уже дорослих дітей. Спочатку ці слова здаються безневинними і навіть примирюючими, однак на ділі дуже підступні. Вони забороняють злитися на іншу людину, що б вона не зробила. Адже вона для тебе старається! Здається, що залишається тільки змиритися з порушенням меж і забути про власні бажання. Примітивна маніпуляція, до якої краще не опускатися.

3. «Так я б на твоєму місці…»

От пощастило: ви на своєму місці і можете піднятися на тлі того, хто потрапив у скрутну ситуацію. По-перше, навіть якщо ваш порада відмінна, людина вже вчинила якось інакше. Подальше копирсання в ситуації нагадує зривання кірки з рани – так вона ніколи не заживе. По-друге, ви не були в тих умовах і не можете знати напевно, як би вчинили.

4. «Просто займися ділом, і все як рукою зніме»

Причина поганого настрою, нудьги, занепаду сил зазвичай криється не в нудьзі і ліні. Приводів для цього може бути маса, в тому числі і медичного характеру.

Здається, що таким чином ви підтримуєте співрозмовника. Але душевний стан людини не завжди залежить від фізичного.

Поради «просто взяти і зробити щось» лише погіршують ситуацію, адже додають до туги почуття провини за те, що не можеш «просто» зайнятися чимось, радіти і веселитися. Швидше людина замкнеться в собі і перестане ділитися своїми проблемами, тому що ваш позитив тільки додає болю і страждань.

5. «Ну ти влип!»

Здається, що це просто констатація факту. Однак фраза може загострити почуття безсилля і відчаю у людини у важкій ситуації. Особливо якщо її промовляє хтось із близького оточення.

6. «Можеш мене не слухати, звичайно, але я все-таки скажу»

На перший погляд, людина просто висловлює власну думку і дає вибір – прислухатися до неї чи ні. На ділі ніякого вибору співрозмовник, звичайно, не має. Він у будь-якому випадку нерозумне щеня, яке вчинить по-своєму (читай: по-дурному) або зробить так, як йому велять. Це всього лише один зі способів проломити чиїсь кордони.

Як правило, людина, яка це говорить, перевантажена емоціями злості, заздрості, образи. Воона не може стримуватися і виливає це на вас, як відро з помиями.

7. «Та подумаєш, проблема!»

Вигуки зі змістом «Не варто через це перейматися!» не підбадьорюють. Якщо людина страждає, значить, на те є причини. Ви ж даєте зрозуміти, що вона недостатньо важлива і страждає теж недостатньо, щоб її сприймали всерйоз.

Якщо хочете допомогти, то працюйте з тим, що є, навіть якщо вам здається, що проблема нічого не варта.

8. «Напевно, це не випадково відбулося»

Неприємності ніби виникли не просто так, а за якомось вищим задумом. Карма, історії про розплату за гріхи – атрибути міфу про справедливий світ, в якому кожен отримує по заслугам. Віра в нього допомагає миритися з дійсністю і думати, що з тими, хто грає за правилами нічого поганого не станеться.

Зрозуміло, це брехня. Жахливі речі трапляються просто так з різними людьми, а винуваті можуть прожити довге і прекрасне життя.

Отже, якщо з людиною сталося щось погане, не варто намагатися вгамувати свою тривогу за рахунок пошуку її вини у події.

У такій реакції-міркуванні звучить не пряме звинувачення, а непряме. Але воно може викликати у людини ще більшу пригніченість і почуття провини.

9. «Якщо він ще раз так вчинить з тобою, я його вб’ю!»

Ви хочете продемонструвати, що завжди станете на захист співрозмовника, але такий порив призводить до повністю протилежного результату. Припустимо, ваші слова звучать цілком серйозно і правдоподібно. Що буде, якщо ви дійсно дотримаєтеся їх? Агресор мертвий, захисник у в’язниці. Мало хто буде готовий на такі жертви.

Якщо проблема повториться, ви навряд чи про неї дізнаєтеся, адже тепер самі перетворилися на джерело небезпеки, а не підтримки.

10. «Та не міг він так вчинити! Що ти перед цим зробив?»

Дитина розповідає, що її вдарив вчитель. Співробітниця скаржиться, що начальник примушує її до інтиму, погрожуючи звільненням. Що вони ризикують почути? Те саме запитання, за яким ховається «Значить, ти в чомусь винен».

Причина все та ж віра у справедливий світ і повагу до авторитетів. А результат – безкарність агресорів і вразливість жертв.

Що сказати людині, яка потрапила у біду

Зверніть увагу: всі недоречні фрази пов’язані не з адресатом, а з тим, хто їх говорить. Неважливо, висловлює він свої сумніви або намагається переконати себе, що з ним чогось подібного не станеться, співрозмовник виступає лише статистом у цій виставі.

Якщо ви дійсно хочете добра людині, що потрапила у біду, зосередьтеся на її відчуттях. Вона страждає, відчуває справжній біль, навіть якщо вам проблема не здається значною. Найкраще, що ви можете зробити, – вислухати , якщо вона, звичайно, хоче ділитися своїми почуттями. Покажіть, що розумієте, про що вона говорить, що не засуджуєте її, співпереживаєте. Для цього не треба евфемізмів, називайте все своїми іменами. Наприклад, ви можете сказати:

  • «Це жахлива ситуація».
  • «Я розумію, як тобі погано».
  • «Я на твоєму боці, можеш на мене розраховувати».
  • «Ти ні в чому не винен, це могло трапитися з кожним».
  • «Мабуть, це дуже боляче».

Прислухайтеся до потреб людини і обійдіться без самодіяльності, якщо хочете запропонувати допомогу. Просто запитайте, що ви можете зробити. Нерідко вже самого питання досить, щоб полегшало від усвідомлення, що можна на когось покластися.

А іноді навіть говорити нічого не потрібно. Просто будьте поруч.