Свірзький замок, що на півдні Львівщини, є однією із найгарніших пам`яток історико-архітектурної колекції Галицького краю. Засновники обрали для твердині дуже вдале місце. Під замковим пагорбом (названим Белз) виблискують плеса ставків, якими розлилась річка, а довкола розкинулись дивовижні пейзажі лісів і долин. Свого часу тут навіть знімали сцени відомого фільму «Д’Артаньян і три мушкетери».
З 1453 року невеличке галицьке містечко на річці Свірж переходить у власність роду Свіржів. Власне, вони і почали будівництво замку на тому місці, де ми бачимо сучасну архітектурне пам`ятку. Спершу це була прямокутна будівля розміром 25х52 метри з двома оборонними вежами.
Оборону тримала вода
В середині XVII століття землі довкола Свіржа, разом із замком, перейняв граф Цетнер, родина якого володіла твердинею до кінця XIX ст. Олександр Цетнер, чий герб і зараз прикрашає в`їзну браму, був полковником польських королівських військ. Він добре дбав про замок, вкладаючи кошти у його перебудову і укріплення. Тоді замок переплановують на два рівні: верхній поверх був парадним, нижній – господарським.
Непрохідні болота і ставки, рів і звідний міст, захищали фортецю зовні. З трьох боків оборону тримала вода – ставки були викопані тут ще у XVI столітті , а з четвертого боку – оборонна башта, яка збереглась досі і є однією з найстаріших частин замкового комплексу.
Руйнації та реставрації
Та все ж замок не раз потерпав від турецької навали. Вистояти облогу вдавалось не завжди. Під час українсько-польської війни 1648—1654 рр. замок декілька разів підкоряли козацькі загони. Та найбільшого удару йому завдали російські війська на початку ХХ століття. Пожежа знищила трояндовий сад, бібліотеку, садибу.
Розпочалась перша світова війна. Господарями комплексу на той час була графська родина Лямезан-Салянс (З початку ХІХ століття замок часто змінював власників). Вони багато зробили для розбудови замку, в якому пізніше згорять їхні родинні портрети. Реставрація будівлі розпочалась відразу після пожежі. Та їй, за злою іронією, завадила Друга світова війна. Настав час грабунків і нових руйнувань.
Цікаві об’єкти замкового комплексу
Та Свірзький замок зберігся до наших днів у досить хорошому стані. Яскрава червона покрівля і білосніжні стіни ренесансного палацу пом`якшують образ міцної оборонної фортеці. (Такого вигляду вона набув вже у XVIІ столітті). Здаля виглядає гостей кам`яна сторожова вежа. Посеред подвір`я – вимощена каменем криниця. Довкола замку розкинувся старий парк площею близько 3 гектарів. А біля замкової брами піднімається ренесансний костел. (Між іншим, заснований він ще представником родини Свірзьких 1546 року). Кажуть, ще всередині минулого століття на одній зі стін костелу можна було розгледіти старовинну фреску із зображенням Марії Єгипетської, що молиться на фоні середньовічного Свіржа.
Легенда про зрадницю, що зачиняє двері
Трапилась ця історія під час одного із нападів на Свірзький замок. Військо чужинців тримало в облозі фортецю вже кілька днів, потроху втрачаючи надію на перемогу. Доки не трапилась одна романтична пригода. В одного з тих чужинців закохалась місцева дівчина, яка працювала у замку. Вродливий юнак так затьмарив розум панянці, що та в одну ніч відчинила коханому фортечну браму. Та очікувана ніч кохання стала для дівчини розчаруванням, а для жителів замку трагедією. Вороже військо захопило твердиню. А зрадницю нові господарі кинули у в`язницю, не бажаючи мати справу з нечесною людиною. Від тоді залишилась молода дівчина жити у замку навічно. Її тінь щоночі блукає залами, завбачливо зачиняючи за собою всі двері…
Для тих, хто зібрався в дорогу:
Місце знаходження:
Львівська область, Перемишлянський район, село Свірж
GPS:
49°39’7”N, 24°25’57”E
Поради бувалого мандрівника:
Розпочинати мандрівку до Свіржа найкраще зі Львова. На вулиці Зеленій (автостанція №5) вас чекатимуть автобуси, що їдуть у Перемишляни. Їхній маршрут пролягає через легендарний Свірж. Це всього 40 км від Львова.
автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua