Казковий палац графів Шенборнів – один із найкрасивіших замків України (фото)

13729

Шенборни – дуже давня австрійська династія, багато представників з якої належали до римо-католицького духовенства. Перший із Шенборнів, хто ступив на закарпатську землю теж був священником. (Саме тому на родовому гербі замку поруч із левом красується хрест). Мова йде про архієпископа Лотара – саме він «привів» короновану династію на землі сучасної України. І саме йому – коронному канцлеру – Мукачево-Чинадіївська домінія була подарована у 1728 році. Навічно. Щедрішого подарунку годі було й придумати. Майже половина Закарпаття: 185 сіл та 4 міста відтепер належали одній родині.

Мисливський замок

Історія цього казкового палацу розпочинається зі звичайного дерев’яного мисливського будиночка. Доволі скромна літня резиденція графа. Того, хто заснував відомий зараз палац Шенборнів, звали Карл. Граф був затятим мисливцем і любив влаштовувати з цього заняття справжня свято. Пишні прийоми гостей та кількаденні прогулянки осінніми лісами неабияк подобались господарю. Кажуть, на полювання до графів Шенборнів тоді збирався весь цвіт дворянства Австро-Угорщини.

Дійству таких розмахів було затісно у невеликому дерев’яному будинку. Тож у перших роках ХХ століття на його місці постає мурований вже замок.
На першому поверсі розмістилась так звана мисливська зала. Дивовижну люстру, яка прикрашає її, називають «Мелюзина». Богиня мисливства Діана, роги карпатського оленя і хвіст русалки, що підтверджує любов до природи, до рибалки, складають дивовижний дизайн антикварної речі.

Ціна грошей

Прогулюючись довкола палацу, не полінуйтесь порахувати вікна з усіх сторін палацу. За легендою, їх має бути аж 365. У проект будівлі закладено цифри астрономічного року. Кількість тижнів відповідають 52 кімнати, а 12 входів символізують місяці. Архітектура французьких ренесансних замків, на які схожий наш палац, завжди була продумана до деталей. Чи то димохід, чи окрема вежа, кожна з них виконує не лише практичну, а й естетичну функцію.

Лиху славу має лише одна із кімнат палацу. І хоч навіть про її існування достеменно нікому не відомо, та люди розповідають, що дехто з працівників справді знає, де вона знаходиться. Це кімната, у якій одного разу знайшли мертвого графа та записку «Можна володіти великими грішми, але не мати від них ніякої користі»…

Багато купюр та цінних паперів господар зберігав у палаці. Спеціально виділений для цього сейф був завбільшки з кімнату. Тож одного разу, коли чоловік зайшов туди у справах, двері випадково зачинились. Відсутність господаря прислуга помітила аж на третій день. За цей час смерть встигла забрати життя графа.

Годинники без четвірки

Будівництво казкового замку часто пов’язують із жінкою. Мовляв, саме для коханої дружини Шенборн-Бухгейм Фрідріх Карл Ервін спорудив це диво.
Подружжя познайомилось на балі у Парижі. У молоду вродливу актрису граф закохався з першого погляду. Отримавши згоду після пропозиції руки і серця Карл Ервін забирає Франциску жити у карпатські ліси. Та не ідилія, а драма їхнього кохання і досі живе у легендах замку.

Чекаючи чоловіка із полювання, молода дружина цілими днями нудьгувала вдома. Та її неймовірна врода не давала спокою багатьом вельможам, яким хоч раз пощастило гостювати у замку. Тож одного зловіщого дня навідався у покої молодий офіцер, який сподобався Францисці. Повернувшись із полювання несподівано рано, граф застав коханців на місці «злочину». Горю зрадженого чоловіка не було меж. Прогнавши Франциску, він наказав слугам ніколи не вимовляти вголос імена цих нечестивців, а годину, в яку був осквернений, навічно стерти із циферблатів годинників. То була четверта – цифра, яка «випала» із часового кола замкових годинників.

Озеро у формі імперії

До самої архітектурної пам’ятки вас вестиме звивиста доріжка через величезний парк. (Хоча на вигляд він швидше нагадує невеличкий ліс). До речі, це урочище називається Берегвар, що у перекладі з угорської означає «Лісовий замок». 19 гектарів розкішного англійського парку, в центрі якого сам палац, колись були засаджені рідкісними рослинами. Японська вишня, рожевий бук, італійська гліцинія, оцтове дерево та сріблястий клен наповнювали повітря своїми ароматами. А різних кольорів трояндові кущі прикрашали величезні клумби посеред килимів зелені. Безліч паркових дерев і зараз перетворюють старі графські володіння на справжній райський куточок. По-особливому красиво тут, коли цвіте сакура.

Невеличке озеро, на плесі якого можна побачити білих лебедів, колись мало унікальну форму. Своїми контурами воно відтворювало кордони Австро-Угорської імперії того часу.
Якщо пройди трохи далі вглиб парку – зустрінете справжнє Джерело краси. Кажуть, якщо вмитись цією водою, врода вічно квітнутиме на вашому обличчі. Насправді джерело дійсно володіє цілющими властивостями та може допомогти при різних проблемах зі здоров’ям.

Сьогодні графські володіння Шенборнів часто відвідують туристи. А ще тут лікуються люди, хворі на серцево-судинні захворювання. Після війни у колишній мисливській резиденції розмістили спальний корпус санаторію “Карпати”. Тож у графський палатах тепер відпочивають душею і тілом всі, хто має бажання і потребу.

Для тих, хто зібрався в дорогу:

Місце знаходження:
Закарпатська область, Мукачівський район, село Карпати

GPS:
48°31’29”N 22°52’28”E

Контакти:
Телефон: +38 (03131) 7-33-07, 7-32-88, 4-99-16

Поради бувалого мандрівника:
Вхід на територію пам’ятки садово-паркового мистецтва платний. У 2014 року квиток для дорослих коштував 8 гривень, для дітей – 6.

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua



• не пропусти