6 психічних розладів, кожен з яких трапляється тільки в одному місці на Землі

1605

Ми звикли вважати, що божевілля – феномен універсальний. Де б ви не жили, ви всього лише людина зі звичайним людським мозком, а мізки всіх людей працюють і дають збій приблизно однаковим чином. Звичайно, одна людина починає бачити інопланетян, а інша – демонів, але це вже деталі.

Однак існують абсолютно неймовірні психічні розлади, які зустрічаються тільки в якомусь одному місці на нашій планеті.

1. «Нульовий» розлад

Після Першої світової війни в Німеччині почалася стрімка, просто небувала інфляція. Ціна на чашку кави могла подвоїтися за той час, поки ви його п’єте. Цінники в магазинах доводилося постійно міняти, те що вартувало мільйони марок, вмить виростало в ціні до мільярдів.

В результаті плутанини і жаху, якими супроводжувалася кожна покупка (тільки уявіть: «Ця банка з квасолею коштує 50 тисяч?» «Та що ви, за ці гроші ви тільки чашку кави … ні, стривайте, ціна знову виросла»), в Німеччині з’явився новий унікальний психічний розлад.

Проявом цього розладу була непереборна потреба малювати нулі – нескінченний ланцюжок кружечків.

Оскільки вартість німецької валюти стрімко падала, набираючи швидкість, люди були змушені якось вчитися вираховувати хоча б вартість буханки хліба (яка в кульмінаційний момент цього кошмару доходила до мільярдів марок). Не дивно, що від великої кількості нулів, з якими їм доводилося мати справу щодня, дах у них злегка поїхав. Уявіть, що ви втратили здатність спати, тому що ваш мозок мимоволі рахує нулі і не може зупинитися.

Касири, бухгалтери і банкіри були схильні до цієї напасті в першу чергу. У цих людей в головах до того все плуталося, що, на додачу до малювання нескінченних ланцюжків нулів, вони раптом починали запевняти людям навколо, що їм, наприклад, 10 мільярдів років або що у них 40 трильйонів дітей.

2. Страх втрати сперми

Можливо, це пов’язано з демографічною політикою, можливо, з чимось іншим, але в якийсь момент в Китаї проблема «придушення сексуальної активності» населення набула критичної форми. У 1980-90 роках тисячі людей ринули в китайські лікарні зі станом, який отримав назву «Шенк».

Китайці традиційно вважають сексуальні контакти справою ризикованою, тому що в цій культурі втрата сперми пов’язана зі зменшенням «янь» – тобто чоловічої енергії. Втрачаючи янь, ви втрачаєте і кров. А якщо ви підліток і регулярно мастурбуєте, то у вас може виникнути панічний страх, що черговий еротичний сон може вас просто вбити. Паніка, пов’язана з втратою великої кількості сперми і викликає стан Шенк. При цьому людина відчуває запаморочення, болі в попереку, сексуальні дисфункції і безсоння, які не мають ніяких фізичних підстав.

В Індії теж є схожий синдром, званий «Дхату». Він теж пов’язаний зі страхом втрати сперми – тільки індійцям здається, що сперма виходить у них з сечею. Симптоми ті ж – слабкість, втома, безсоння і сексуальна дисфункція. В індійській культурі сперма вважається одним з найцінніших «еліксирів людського тіла». Отже, втрата цього «еліксиру» нічого доброго не обіцяє. Звідси, мабуть, і паніка.

3. Арктична істерія

Нескладно здогадатися, що до арктичної істерії схильні народи Півночі. У ескімосів цей стан називається «піблокток». Виникає він переважно взимку та іноді приймає масштаби епідемії. Напади арктичної істерії можуть тривати лише кілька хвилин, але в цей проміжок часу страждальці щось дико кричать (розібрати слів неможливо), зривають з себе весь одяг, бігають по льоду і снігу і навіть іноді їдять власні фекалії.

Коли ці люди приходять до тями, то найчастіше не можуть пригадати нічого, що робили у хвилини «затемнення».

Ескімоси вважають подібні стани ознакою одержимості духами, а за версією вчених вони пов’язані з надлишком вітаміну А – традиційна їжа північних народів містить високу концентрацію цього вітаміну.

4. Синдром дикої свині

Якщо ви молодий чоловік, що живе в Новій Гвінеї, щойно одружилися і відчуваєте фінансові труднощі – ви у групі ризику і можете запросто стати жертвою розладу під назвою «синдром дикої свині». Це означає, що ви можете вдертися до будинку сусіда, вкрасти у нього що-небудь абсолютно непотрібне вам і нічого не пам’ятати про свій «подвиг» на ранок.

Синдром вражає виключно чоловіків і тільки у віці 25-35 років, а його назва виправдовується тим, що під час нападів жертви захворювання стають такими ж агресивними і гіперактивними, як дикі тварини.

У деяких випадках, після крадіжки, жертви цого синдрому тікають дл лісу і блукають там кілька днів, розриваючи «здобич» на дрібні шматочки, а потім повертаються додому з амнезією.

Саме місцеве населення впевнене, що подібні дивацтва в поведінці виникають, якщо чоловіка поб’є привид недавно покійного члена племені, а вилікувати хворого можна тільки обкурюючи димом до тих пір, поки він не прийде до тями.

5. Синдром втоми мозку

Уявіть, що ви студент якої-небудь африканської країни, розташованої на південь від Сахари. Ви готуєтеся до іспитів, і раптово ваш мозок начисто втрачає будь-яку здатність розуміти прочитане. Ви відчуваєте себе виснаженим, навіть говорити майже не в змозі, руки тремтять так, що писати неможливо. Все це симптоми психічного розладу, відомого в Африці як «синдром втоми мозку».

Хоча діагноз звучить так, ніби його можна поставити будь-якому сучасному школяреві чи студенту під час іспитів, синдром втоми мозку – явище унікальне, яке вражає виключно студентів Західної Африки. Ще точніше – тільки тих з них, що навчаються по західній системі.

Дослідники, які вивчали цей феномен, помітили, що чим вищий у студента рівень англійської мови, тим вищий ризик розвитку у нього вищезгаданого синдрому. І це не просто звичайне нервове тремтіння перед складним іспитом – в особливо важких випадках студента мучить біль, відчуття, що хтось тисне на голову або шию, тіло ніби стискає, перед очима пливе, частішає пульс, виникає почуття, що під шкірою повзають якісь комашки.

У чому причина досі ніхто зрозуміти не може.

6. Вірус божевілля

Для більшості з нас спалах сезонного захворювання може закінчитися тижнем в ліжку з градусником під пахвою. А для представників племені міскіто, що в Центральній Америці, справа може обернутися справжнім безумством. Захворювання, про яке йдеться, місцеве населення називає «грісі сікніс».

Це дуже заразне і дивне захворювання викликає сильні судоми, втрату свідомості і іноді навіть кому. Причому несвідомий стан раптом змінюється періодами буйної активності. Під дією загадкової сили хворі намагаються бігти із закритими очима, хапають все, що можна використовувати як зброю і розмахують нею, захищаючись від невидимих ​​ворогів.

За словами очевидців, хворі стають неймовірно сильними – іноді тільки четверо чоловіків насилу можуть скрутити і зв’язати страждальця. А якщо не скрутити, то він так і буде бігати із закритими очима, поки не впаде у прірву або не потоне.

Вчених це явище призводить до повного сум’яття. Воно поширюється як вірус, однак аналіз крові пацієнтів не дає абсолютно нічого. Жодні ліки не допомагають. Перші відомі спалахи зареєстровані ще на початку XIX століття, а епідемія, що почалася в 1910 році, за наявними даними, тривала цілих 20 років. У минулому році захворілих було 65.

Місцеві вважають грісі сікніс прокляттям або покаранням за гріхи. Так це чи ні, але медицина зробити нічого не може, а місцевим знахарям все ж вдається врятувати деяких нещасних.