10 маловідомих фактів про жінок-гладіаторів Давнього Риму, які змусять змінити думку про бої в Колізеї

6572

Римські гладіатори увійшли до історії, як безстрашні і мужні люди, переважна більшість яких були рабами. Куди менш відомий той факт, що серед гладіаторів, які билися в Колізеї, були жінки. Причому більшість з них вибрали цю професію з доброї волі, їх не примушували, як рабів. Ці жінки-воїни були нітрохи не менш кваліфіковані, ніж їхні колеги-чоловіки. У цьому огляді маловідомі і несподівані факти про гладіаторів-жінок.

1. Знакові бої

Жінки теж були гладіаторами.
Жінки теж були гладіаторами.

Бої гладіаторів були дуже стилізованими, і бійців навчали робити бій максимально цікавим для аудиторії. Оскільки гладіаторські ігрища проводили протягом майже 1000 років, «шоураннери» постійно намагалися зробити щось нове і цікаве. Гладіатори розігрували відомих персонажів, надягаючи спеціальні костюми і обладунки. Також з’явилися матчі-реванші (переможених вбивали далеко не завжди), які часто розтягувалися на кілька боїв. Тому не дивно, що кінець-кінцями з’явилися і жінки-гладіатори. Їх первинна мета полягала в тому, щоб забезпечити сексуальну привабливість традиційно кривавому і жорстокому видовищу.

Багато з цих жінок спочатку боролися з карликами, щоб розвеселити публіку. Також вони билися з тваринами, наприклад, з кабанами. А вже пізніше жінки почали битися одна з одною.

2. Бої топлес

Бої топлес - головне правило жінок-гладіаторів.
Бої топлес – головне правило жінок-гладіаторів.

Гладіатори-чоловіки билися з голим торсом. І коли на арені з’явилися жінки, вони теж виходили на арену топлес. Жіночий костюм гладіатора складався з вільної спідниці, наголінників і шолома. Озброєні вони зазвичай були щитом і мечем. В кінці битви жінка знімала свій шолом, щоб глядачі побачили її обличчя. Вона піднімала руку з мечем вгору, салютуючи глядачам на честь перемоги.

3. Приватні уроки

Головні вчителі - чоловіки.
Головні вчителі – чоловіки.

Жінкам не дозволялося відвідувати чоловічі тренувальні табори гладіаторів. Але молоді дівчата іноді вчилися гімнастики і бойовим мистецтвам в колегіях «ювенум». Це були, по суті, молодіжні соціальні клуби, на зразок бойскаутів. Дівчаток рідко брали в них, але іноді це все ж відбувалося. Молода дівчина, яка виросла в подібному привілейованому літньому таборі, могла пізнати смак битв у молодому віці.

Життя дівчинки повністю планувалася її батьком. Якщо ж батько самотньої молодої жінки вмирав і залишав їй спадок, то римський закон вимагав, щоб дівчина обзавелася наставником. Оскільки жінки, як правило, були недостатньо освітченими, вважалося, що їм потрібен чоловік-опікун, щоб він розпоряджався її фінансами. Також наймали репетиторів для навчання жінок «чоловічим» навичкам. З цього логічно випливає, що жінці необхідно було наймати приватного вчителя, щоб той навчив її битися (або ж це робив батько).

4. Стати гладіатором і розбагатіти

Гладіатор - це професія.
Гладіатор – це професія.

Багато вільних людей вищого класу приймали рішення стати гладіаторами, оскільки їм потрібна була слава і шанс отримати нечувану суму та розбагатіти. Жінки не були винятком. Фактично, переважна більшість жінок-гладіаторів приходили на арену з власної волі. Це була єдина можливість для жінки стати відомою у суспільстві. Якщо дама вигравала битви, вона ставала фінансово незалежною і більше не підкорялася наказам свого батька, чоловіка або вихователів.

5. Шлюб

Щасливий шлюб або популярність на арені.
Щасливий шлюб або популярність на арені.

Чоловіки-гладіатори, які заробили собі свободу, жили звичайним життям зі своїми сім’ями. Якщо вони були військовополоненими, багато з них поверталися додому. Коли мова заходила про жінок-гладіаторів, то вони ставали ганьбою для своїх сімей і, по суті, ставали соціальними паріями, які йшли зі «шлюбного ринку». Оскільки жінці доводилося битися майже голою, її статус прирівнювався до статусу жриці кохання або стриптизерки.

Фактично, всі гладіатори, незалежно від статі, свідносилися до категорії продажних осіб. Гладіаторами були люди, які продавали свої тіла для розваги, тому їх законні права були не більшими, ніж у путан.

У Римі жінки зазвичай виходили заміж ще у дуже молодому віці. Якщо жінка була родом із багатої сім’ї, її шлюб часто організовував батько, причому робилося це суто з розрахунку. Якщо жінка дурила свого чоловіка, пара розлучалася, і жінці ніколи більше не дозволяли знову виходити заміж. Це означало, що якщо її батько відвернувся від неї, їй судилося жити у злиднях. Хоча немає щоденників або записів про життя жінок-гладіаторів, легко уявити, що жінка, яка обрала цей спосіб життя, можливо, була занесена в «чорний список шлюбів» через своє минуле.

6. Амазонка і Ахілія

Мармурова табличка, присвячена жінка-гладіаторів.
Мармурова табличка, присвячена жінкам-гладіаторам.

У Туреччині була виявлена мармурова табличка, на якій зображені дві жінки-гладіатори на імена Амазонка і Ахілія (швидше за все, це були прізвиська, як і у більшості гладіаторів). Мало відомо про особисте життя Амазонки і Ахілії, за винятком того, що вони билися настільки відважно, що їх бій завершився внічию, і їх обох визнали переможницями і виплатили призові.

Ім’я «Ахілія» швидше за все є жіночою інтерпретацією чоловічому імені «Ахілл». У легенді про Ахілла він бореться в битві і вбиває жінку на ім’я Пентесілея, яка була королевою амазонок. Як тільки він убив її, то побачив наскільки та прекрасна. Перед очима Ахілла пронеслося можливе життя з цією жінкою, яка могла стати його дружиною, і він почав сумувати.

Жіночий бій був, по суті, реформуванням цієї легенди, тільки зі щасливим кінцем. Не дивно, що люди настільки любили цих жінок, щоб зберігати мармурову табличку в своєму будинку в якості сувеніра. Хоча цей артефакт є єдиним у своєму роді, який був виявлений, можна тільки уявити собі кількість історій, які розігрували жінки своїми битвами.

7. Могила гладіатора

Начиння, знайдена в могилі жінки-гладіатора.
Начиння, знайдене у могилі жінки-гладіатора.

У 2000 році археологи виявили гробницю жінки віком 25-30 років недалеко від римського амфітеатру в Лондоні. Судячи за рештками, жінка померла абсолютно здоровою. Гробниця була прикрашена гладіаторськими елементами. Також збереглися залишки їжі, яку подавали під час похорону, а в могилі збереглися дорогоцінні дрібнички. Судячи з усього, похорон відрізнявся від традиційних церемоній того часу. Це змушує вчених думати, що вони знайшли могилу жінки-гладіатора.

Згідно з римським правом, гладіаторів і всіх інших соціальних парій не дозволяли вивозити за місто і ховати на загальному кладовищі. Але той факт, що ця жінка була похована з такими почестями біля амфітеатру, свідчить, що вона була улюбленицею городян.

8. Стародавні сувеніри

Статуетка з Колізею.
Статуетка з Колізею.

Битви гладіаторів були одними із найпопулярніших спортивних подій у Стародавньому Римі, і вони залучали людей з усієї імперії. Таким чином, як і в будь-якому виді спорту, люди хотіли надати підтримку своїм улюбленим спортсменам і забрати з Колізею додому сувеніри. Під час боїв для глядачів був відкритий сувенірний магазин, в якому можна було купити дзеркала, ножі із спеціально вирізаними ручками, ліхтарі з ілюстраціями з популярних боїв і багато іншого. У цих сувенірних магазинах навіть продавалися глиняні ляльки для дітей, схожі на їхніх улюблених бійців.

9. Жінки-раби для видовищ

Хліба і видовищ!
Хліба і видовищ!

Кожен римський імператор вносив свій вклад у розваги, що відбувалися в Колізеї, який, до речі, використовувався не тільки для боїв гладіаторів. Чоловіків-військовополонених навчали як гладіаторів, що, у всякому разі, давало їм шанс на виживання. Що ж стосується жінок-рабинь, то їм «пощастило» менше. За наказом імператора Нерона ефіопські жінки і рабині повинні були влаштовувати показові бої з дикими тваринами на арені. При цьому жінкам давали тільки маленькі кинджали, щоб захистити себе.

У імператора Доміціана були свої погляди на розваги в Колізеї. Він наказував жінкам-рабиням битися на смерть вночі, коли поле бою освітлювало лише світло смолоскипів.

10. Заборона для жінок

Імператор Септимій Северус.
Імператор Септимій Северус.

Жінкам заборонили брати участь в боях гладіаторів у 200 році н.е. Імператор Септимій Северус заявив, що жінкам більше не можна виходити на арену. Він несподівано прийняв це рішення після того, як став свідком Олімпійських ігор у Греції. Там жінкам було заборонено брати участь в офіційних іграх, але їм дозволялося займатися спортом і тренувати свої тіла, як спортсменам.

Оскільки жінки-гладіатори були єдиними жінками-спортсменами у Римі, Северус порахував, що якщо він дозволить жінкам тренуватися, то в кінцевому підсумку вони захочуть брати участь в Олімпійських іграх. Він не хотів, щоб це сталося і вважав, що подібне зруйнує структуру шлюбу в імперії. Згодом жінкам вперше дозволили брати участь в Олімпійських іграх у Парижі в 1900 році.• новини партнерів