10 загадкових древніх пам’яток, які старіші за британський Стоунхендж

8852

Поняття древніх цивілізацій у нас традиційно асоціюється найперше із єгипетськими пірамідами і британським Стоунхенджем. Але насправді на планеті збереглося безліч архітектурних пам’яток більш ранніх епох. У нашому огляді 10 таємничих будівель, які були побудовані набагато раніше, ніж кам’яна мегалітична споруда в графстві Вілтшир.

1. Білий храм Урука (3200 до н.е.)

old-pamyatnik-01

Під час розкопок стародавнього Урука (сучасне селище Варка в Іраку) був виявлений Білий Храм, який стояв на вершині зикурату. Невеликий (всього 20 метрів в довжину) древній храм отримав свою назву завдяки білим цегляним стінам, які були споруджені 5000 років тому. Що робить цю споруду особливою, це її посвята Ану, найстаршому богу шумерського пантеону (і одному з головних героїв епосу про Гільгамеша).

2. Храм Таршин (3250 до н.е.)

old-pamyatnik-02

Храм Таршин знаходиться неподалік Валлетти, столиці Мальти. Менш відома, ніж Храм Джгантії і підземне святилище Хал-Сафліені, ця споруда є найскладнішою з усіх давніх храмових комплексів Мальти. Комплекс складають три храми, всі різного віку. Найдавніший з них датується 3250 до н.е. Головна таємниця полягає у віруваннях людей, які побудували ці храми. Це досі залишається загадкою для археологів.

3. Сечин Бахо (3500 до н.е.)

old-pamyatnik-03

Кожен чув про легендарну імперії інків і про їх гірської цитаделі Мачу-Пікчу. Але мало хто знає про набагато давніші останки перуанських цивілізацій. За п’ять тисяч років до розквіту імперії інків стародавні народності в Новому Світі побудували Сечин Бахо. Храмовий комплекс, споруджений довкола круглої площі 14 метрів в діаметрі, приблизно в 370 кілометрах на північ від сучасної Ліми. Приблизно в 1600 році до н.е. був повністю покинутий з незрозумілих причин. Археологи припускають, що під Сечин Бахо сховані ще давніші споруди. Розкопки ще не розпочато.

4. Вест Кеннет Лонг Барроу (3650 до н.е.)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

За сімсот років до Стоунхенджа вже був побудований Вест Кеннет Лонг Барроу – довгий курган з мегалітичними камерами. Він був місцем для поховання мертвих і є одним з найкраще збережених споруд такого типу у Великобританії. Курган (довжина якого більше 100 метрів, а ширина 12-24 метрів) був високим на стільки, що всередині могла стояти людина. Його використовували як місце поховання знатних людей протягом майже 1000 років. Там були знайдені кістки 50 осіб. Причина, чому курган був покинутий залишається незрозумілою.

5. Неп-оф-Гауар (3700 до н.е.)

old-pamyatnik-05

Дві кам’яні структури, з яких складається Неп-оф-Гауар, на перший погляд можуть здатися звичайними, але насправді їм 5700 років, і вони є найстарішими відомими кам’яними будинками в північній Європі. Стіни цих споруд підносяться більш ніж на 1,6 метрів у висоту. Але вони були виявлені тільки в 1930-х роках. Будинки знаходяться у північній частині Шотландії (Оркнейські острови) – архіпелазі з більш ніж 70 островів, з яких всього 20 є заселеними.

6. Сардинський Зікурат (4000 до н.е.)

old-pamyatnik-06

Якщо запитати, де можна знайти дійсно давню піраміду, мало хто відповість, що її потрібно шукати на північно-західному узбережжі Сардинії в Середземному морі. Адже саме тут знаходиться Сардинський Зікурат, 6000-літній будинок, мета спорудження якого досі залишається нерозгаданою. Перший фундамент був заложений приблизно в 4000 році до нашої ери. Це місце не тільки старше за Стоунхендж, але також є більш древнім, ніж найстаріші єгипетські піраміди, які почали будувати тільки через 1000 років.

7. Бугонський некрополь (4700 до н.е.)

old-pamyatnik-07

Бугонський некрополь вважається однією з небагатьох споруд у світі, які навіть за часів Стоунхенджа були вже древніми. Курган є штучним пагорбом, який побудували на місці поховання. Бугонський некрополь знаходиться біля французького міста Ла-Мон-Сент-Ері. Він складається з не менше ніж шести курганів. Найбільший з них – 72 метри в довжину. Крім того, що некрополь вважається одним з найдавніших поховальних місць, цю 7000-літню споруду оточують й інші загадки. Всередині був знайдений череп людини зі слідами трепанації.

8. Могила Барненес (4800 до н.е.)

old-pamyatnik-09

Загадкові символи вигравірувані на кам’яних плитах всередині мегаліта, який стоїть тут упродовж вже 68 століть. Могила Барненес в північному Фіністер (Бретань, Франція)ховає в собі безліч загадок. Барненес не є громадським місцем поховання людей, але в ній є 11 різних гробниць, які будувалися по черзі протягом століть, починаючи з 4800 до н.е. Розміри могили – 75 метрів в довжину і 25 метрів завширшки. Розрахункова маса каменів, з яких вона побудована, 12000 тонн, що робить цю піраміду найбільшим мегалітичним мавзолеєм у Європі.

9. Єрихонська вежа (9000 до н.е.)

old-pamyatnik-08

Вежа Єрихону прославилася завдяки Біблії. Кам’яна вежа висотою 8,5 метра, якій виповнилося просто неймовірні 11000 років, описується як найстарший хмарочос у світі. Спорудження цієї вежі є важливою подією в історії людського прогресу. Вона була зовсім не схожа на інші будівлі стародавнього Єрихону. Вежа стала одним з перших досягнень в галузі будівництва людей, які протягом десятків тисяч років вели кочовий спосіб життя. Те, з якою метою була зведена будівля, до сьогодні залишається невідомим.

10. Тель Абу-Хурейра (11000 м до н.е.)

old-pamyatnik-10

Прямокутні стіни будинків Тель Абу-Хурейра височать над північною Сирією. Це одне з перших поселень найдавніших землеробів. Вік села, у якому мешкало близько 200 осіб, методом радіовуглецевого аналізу був визначений як 13 000 років. Ці стародавні споруди були навмисно затоплені, і тепер зберігають свої таємниці глибоко під водами озера Ассад.• не пропусти