Робити гроші: 10 фільмів про фінанси та бізнес

2716

Світом фінансів кінематографісти цікавилися завжди, але частіше як фоном для зовсім інших історій.

Першим, хто взявся не просто розповісти людські історії, але і пояснити, як влаштований капіталістичний фінансовий світ, став Олівер Стоун – в драмі «Уолл-стріт» (1987 рік). Хоча справжній бум фінансових трилерів стався лише після кризи 2008-го. У 2010-му вийшов сіквел Стоунівського «Уолл-стріт», в 2014-му на цю ж тему висловився Мартін Скорсезе – у «Вовку з Уолл-стріт». У 2015 у прокат вийшла стрічка «Гра на пониження» – детектив навпіл з трилером про те, як іпотечні кредити обрушили економіку США.

«Помінятися місцями», 1983. Режисер Джон Лендіс

Якось раз брати Дюки, власники великої компанії, побилися об заклад: чи може компанією керувати хто завгодно, наприклад, безпритульний волоцюга? Перевірити вирішили на практиці: підібрали на вулиці Біллі (Едді Мерфі), одягнули його, поселили в дорогих апартаментах і призначили директором своєї компанії. А попереднього директора Луїса (Ден Екройд) звільнили, попередньо підставивши. Однак у чистому вигляді експеримент провести не вдалося: Біллі й Луїс об’єдналися, щоб показати братам Дюкам, що ставити досліди на людях недобре, а заодно розорити їх.

«Уолл-стріт», 1987. Режисер Олівер Стоун

Біржовий брокер Бад Фокс (Чарлі Шин) мріє багато заробляти і працювати на легендарного Гордона Гекко (Майкл Дуглас). Той відомий своїм цинізмом, чуттям, яке ніколи не підводить, і залізною хваткою. Він купує компанії у скрутному становищі, і замість того щоб рятувати їх – банкрутить. Поки це приносить гроші, доля співробітників його турбує мало. Коли мрія Бада здійснюється, і він потрапляє в команду Гекко, з’ясовується, що йому доведеться піти проти власного батька – профспілкового лідера однієї з тих компаній, якими займається Гекко. Режисер Олівер Стоун виступив ще і співавтором сценарію – і став першим, хто відверто показав: гарне життя ділків з Уолл-стріт – насправді зворотний бік їхніх поступок перед власним сумлінням.

«Аферист», 1999. Режисер Джеймс Дірден

Після серії успішних оборудок, які Нік Лісон (Еван МакГрегор) провів в індонезійському відділенні британського банку «Берінгз», його відправляють у Сінгапур. І в підсумку Лісон стає одним із ключових трейдерів банку. На цій позиції він починає провертати хитрі махінації, які, врешті-решт, призводять до банкрутства банку, а Лісона – до ув’язнення. Фільм ґрунтується на реальних подіях – і на мемуарах самого Лісона.

«Уолл-стріт: гроші не сплять», 2010. Режисер Олівер Стоун

У 2001 році Гордон Гекко (Майкл Дуглас) вийшов із в’язниці після восьми років ув’язнення. До 2008-го він встиг написати книгу, і тепер може на пальцях пояснити, у чому причина світової фінансової кризи. Слухати його погоджується Джейкоб (Шайа ЛаБаф) – трейдер з Уолл-стріт і бойфренд дочки Гекко Вінні (Кері Малліган). У Гордона з нею натягнуті стосунки, і за посередництва Джейкоба він хоче їх налагодити. Ну, і заодно заробити – хватка й чуття фінансового ділка нікуди не поділися.

«Межа ризику», 2011. Режисер Джей Сі Чендор

У великому інвестиційному банку скорочують штат. Звільнений начальник відділу з управління ризиками Ерік Дейл (Стенлі Туччі) передає флешку з незакінченим звітом своєму підлеглому Пітеру Саллівану (Захарій Квінто). Той, вивчаючи звіти, виявляє, що в банку – великі проблеми з цінними паперами з іпотечних кредитів, настільки великі, що ще трохи – і банк збанкрутує. Пітер повідомляє новину всім ключовим співробітникам банку, і ті за 24 години мають вирішити, що робити. У ролях ключових співробітників – виключно зірки, від Кевіна Спейсі й Пола Беттані до Джеремі Айронса й Демі Мур. На рахунку стрічки – участь у Берлінському кінофестивалі й номінація на «Оскар». А прообразом банку, про який ідеться у фільмі й назва якого так жодного разу й не з’являється на екрані, послужив Lehman Brothers – з його банкрутства почалася криза 2008-го.

«Гра на пониження», 2015. Режисер Адам Мак-Кей

Фінансова аналітика – це не тільки математичний розрахунок, графіки та огляди економічних подій. Це ще щось, що не піддається логіці. Брокер, що підключив до знань інтуїцію, стає незламним. Саме до цієї категорії належить група з 4 біржових гравців. Вони не знайомі між собою, але зійшлися воєдино в одному – світова фінансова крах ось-ось постукає в двері багатих корпорацій. Кожен з них почав готуватися до обвалу.

Самі не усвідомлюючи цього, вони разом зі своїми припущеннями знайшли ключ до мультимільйонний заробітку, який почав їх переслідувати вже незалежно від їх бажання. Головні герої не побоялися виглядати дивно на тлі інших, і ризик був винагороджений.

«Гра на пониження» – це надихаюча американська історія, зіграна зоряним складом на чолі з Бредом Піттом. Сценарій балансує на межі неймовірного і реального. Зрозуміти, правда це чи вигадка неможливо. Поглядаючи фільм, глядачі розуміють, що саме так багатство і приходить: з ризиком, божевіллям, морем скептицизму і приголомшливим успіхом.

«Вовк з Волл-стріт», 2013. Режисер Мартін Скорсезе

Відмінна біографічна драма від Мартіна Скорсезе про світ великих грошей, про уміння заробляти їх з повітря та про те, куди приводять шалені статки.

Події фільму беруть початок у 1987 році і відбуваються протягом цілого десятиліття. Молодий, але надзвичайно амбітний брокер великої інвестиційної компанії Джордан Белфорт здається знайшов роботу своєї мрії. Але біржа впала і він вилетів на вулицю. Жага заробити мільйони не покидала молодого брокера і він влаштовується працювати на невелику біржу, що займається продажами акцій дрібних підприємств. Майстерність переконання, безпринципна брехня, нестримна жага наживи роблять Белфорта королем світу фінансів. Джордан обростає новими зв’язками і новими пристрастями. З легкістю злетівши на бізнес-Олімп, у Белфорта починає крутиться голова від грошей, жінок і наркотиків. Утриматися на вершині буде дуже непросто…

«Внутрішня справа», 2010. Режисер Чарльз Фергюсон

Це американський документальний фільм 2010 року про фінансову кризу 2007—2010 знятий режисером Чарльзом Фергюсеном в 2010 році. Прем’єра фільму відбулась на Канському кінофестивалі в травні 2010 року. За словами Фергюсена цей фільм про «системну корупцію в фінансовій сфері Сполучених штатів та її наслідки». Фільм складається з інтерв’ю відомих банкірів, політиків і фінансистів, які приходять до висновку, що причиною кризи є надмірна лібералізація фінансових ринків.

«Джой», 2015. Режисер Девід Расселл

Легкий та симпатичний фільм із зіркою «Голодних ігор» Дженніфер Лоуренс, Бредлі Купером, Робертом де Ніро та Ізабеллою Росселліні. «Джой» – практично історія сучасної американської Попелюшки. Затюкана побутом та роботою самотня мати Джой (Лоуренс) живе з батьками та ледве перебувається. Дівчина з дитинства щось винаходить. Одного разу в неї виникає ідея швабри, яка може самотужки віджиматися.

Рідні з неї насміхаються, а банки відмовляються давати позику на виробництво диво-швабр. Але вперта Джой не бажає здаватися та вирушає до одного з телеканалів, який постійно демонструє рекламу найрізноманітніших товарів. Як це не дивно (і тут у фільмі починаються чудасії), директор каналу (Купер) вирішує вкласти гроші в ідею наполегливої панянки. І, звісно ж, не помиляється. Фільм знятий на основі реальної історії Джой Манґано – нині успішної підприємниці, голови власної компанії та письменниці.

«Підручний Гадсакера», 1994. Режисер Джоел Коен

Брати-режисери Ітан та Джоел Коени – одні з головних голлівудських жартівників. Щоправда, почуття гумору в них доволі чорне. Ексцентрична комедія «Підручний Гадсакера» з Тімом Роббінсом у головній ролі – тонке та хитромудре знущання над умовним жанром «фільми про великий бізнес». Норвіль Барнс (Роббінс) – молодий та наївний кур’єр у великій корпорації в Нью-Йорку.

У результаті прихованих зловмисних дій та інтриг він несподівано стає головою компанії – місцеві менеджери вирішили, що він дурень, і тому стане чудовою маріонеткою в їхніх руках. Але не так сталося, як гадалося. Барнс винаходить хула-хуп. Винахід приносить компанії величезний прибуток. І милий мрійник перетворюється на зубату бізнес-акулу. Повчальна та дуже кумедна стрічка про те, як людей змінюють гроші та влада, і чи можна це вилікувати.

Джерело lviv1256.com