До цього часу селяни намагалися закінчити всі роботи, пов’язані з посівом хлібів
У церкві вшановується пам’ять святого Костянтина Великого, а також його матері цариці Олени. Крім того, шануються і діти Костянтина – чудотворці Федір і Михайло.
Щодо пам’яті святих Костянтина і Олени, 3 червня, то у народі цих святих пов’язували з сільським господарством та, особливо – з часом посіву льону, вівса, гречки. Казали: “хто посіє льон на Олену – будуть довгі льони” – посів льону в цей день обіцяв бути вдалим. “Ярицу, льон, гречку, ячмінь і пізню пшеницю – це Оленин день” – вважалося, що варто висаджувати у цей день гречку, ярицу і інші культури, оскільки це був сприятливий час для робіт у полі та на городі.
Сіяти хліб, навпаки, закінчували і починали висаджувати огірки. Посадку огірків прийнято було робити таємно, не посвячуючи в це своїх допитливих сусідів і навіть членів сім’ї, які не беруть участь у процесі. Робилося це в якості захисту від пристріту, і якщо в результаті огірки виростали жовтими і пожухлими, говорили, що їх хтось наврочив. Перший огірок прийнято було закопувати в землю, приносячи в жертву богам, щоб ті допомогли отримати багатий врожай.
Поступово у цей час відцвітали сади, але ще спостерігалося цвітіння горобини, шипшини, малини, маргариток, інших квітів. З’являлися до 3 червня і перші гриби: білі, підберезники. Починався посів гречки, можна було останній раз в цьому році сіяти просо.
Історія
Рівноапостольною святу Олену називають за подвиги перед Церквою і зведення християнської релігії в статус державної. Православні хроніки стверджують, що цариця Олена знайшла Животворящий Хрест Господній(на якому був розп’ятий Ісус Христос) і біля місця знаходження побудувала храми і церкви.
Приблизні роки життя святої Олени: 248-250 – 328-330. Вона народилася в простій сім’ї в невеличкому місті Дрепан (Мала Азія). Вийшла заміж за префекта Галлії Констанція Хлора. У 272 році вона народила сина Костянтина. В результаті війн, змов і повстань він став єдиновладним римським імператором. Костянтин переніс столицю у Візантію (яку перейменував у Константинополь) і проголосив християнство основною релігією.
Традиції та обряди
У це свято дівчата моляться святій Олені, щоб вона подбала про їх долю.
У Оленин день люди сіють ярі злакові культури, ячмінь і гречку, садять огірки. Якщо останні вже дають паростки, господиня повинна таємно проволокти ногою старий личак від порога будинку до огіркових грядок, кинути його там і “заговорити” урожай. Їй необхідно сказати, що огірки повинні так само густо заплестись, як по землі пленталося взуття.
Жінки в цей день не заплітають волосся. Вважається, що якщо його торкнеться Альона-льносейка, то пасма стануть такими ж, як льон – м’якими, довгими і світлими.
Що не можна робити на День Олени
На Олену не можна було заплітати коси. У цей день дівчата повинні були ходити простоволосими, щоб волосся було красивим і довгими. Вважалося, що якщо їх торкнеться Олени, то пасма стануть такими ж, як льон – м’якими, довгими і світлими. Також у цей день дівчата молились святій Олені, щоб вона подбала про їх долю.
Не можна пліткувати, лаятися та конфліктувати.
Народні прикмети на 3 червня
- В цей час селяни намагалися закінчити всі роботи, пов’язані з посівом хлібів, починали сіяти коноплі та льон
- Горобина рясно зацвіла до 3 червня – прикмета до того, що буде хороший урожай льону
- На Олену, 3 червня, дощ іде, а потім починається гроза – восени також часто будуть опади із сильними вітрами
- Увечері 3 червня цвіркуни скрекочуть без зупинки – прикмета того, що буде гарна погода
- Гроза в день 3 червня – потрібно прислухатися до грому. Якщо він дзвінкий – буде сильний дощ. Тихий грім 3 червня піде дощ і скоро закінчиться.
- Якщо на Олену град – 3 грудня сніг піде. Аналогічну погоду третього дня зими передвіщає дощ.