Усього в Україні святкують три Спаса, а Медовий Спас — перший із них. Щорічно свято припадає на 14 серпня й має іншу назву, Маковея.
Медового Спаса справляють 19 серпня, а Горіхового Спаса — 29 серпня. А, зараз розповімо про традиції святкування Маковея, його прикмети та ідеї страв із маком і медом:
Спаса. Що це за свято?
Свято Маковея — це поєднання двох світів, тобто, народних українських традицій та християнських легенд. Не дивно, що українці відзначають три Спаса саме в серпні — це місяць нового врожаю та щедрості природи. У серпні збирають свіжий мед, саме до Першого Спаса, достигає багато овочів та фруктів, збирають врожай горіхів. І, звісно, збирають мак, звідки й народна назва, Маковея.
Хоча. Християнське трактування назви — що в цей день вшановують пам’ять семи мучеників Маккавеїв. Також, християни відзначають Походження чесних древ Животворчого Хреста.
Що означає ця назва? За легендою, коли весь Константинополь страждав від епідемії, яка передавалася через воду — частка дерев’яного хреста врятувала людей від нещастя. Саме шматочок того хреста, на якому був розіп’ятий Ісус, став предметом освячення всіх водойм у Константинополі. Від цієї християнської легенди й виникла традиція святити воду на Спаса.
Що саме святять на Спаса?
До церкви приносять святити, звісно, мак та мед нового врожаю. І, обов’язково, воду. Мед не слід забирати додому. Після освячення, його треба віддати нужденним, або залишити, як милостиню, у церкві.
Також, святили різні квіти (особливо волошки й чорнобривці) й оберіг із трав, що називався Маковійчиком. Оберіг роблять із голівок маку, чорнобривців та жоржини, гвоздик та волошок, полину та інших цілющих трав. Маковійчики також несуть святити до церкви.
Інші традиції на Маковея
Окрім освячення продуктів, квітів та води — частувалися стравами з меду й маку. Робили медові пряники, завиванці з маком, млинці з маковою начинкою, сирники з маком та багато інших солодких страв. Нижче ми додаємо три простих рецепти, щоб і ви могли посмакувати традиційними стравами на Спаса.
Святили також воду у всіх водоймах поряд із домом: озерах, річках, ставках, криницях тощо. Деякі дівчата, як і в інші важливі народні свята, бралися ворожити.
Не можна в день свята прибирати та займатися важкою хатньою роботою, сваритися та бажати зла, влаштовувати надто гучних гулянок. Також, деякі люди починають у цей день поститися: Успенський піст триває з 14 серпня по 27 серпня включно.
Що можна приготувати на Медового Спаса:
Ми взяли три приклади смачних страв із маком і медом, які можна приготувати в це свято: млинці та печені сирно-медові трикутники та сирники з маком.
1. Млинці з маком і медом
Що треба: для начинки візьміть 200 г маку та 2 ст.л меду та 100 г вершкового масла. А для тіста треба 200 г борошна та 500 мл молока, 2 яйця та 3 ст.л олії, 1 ст.л цукру та дрібка солі.
Як приготувати:
Насамперед, залийте окропом мак і дайте йому настоятися протягом 15 хвилин. Злийте воду й добре розітріть мак. Додайте мед і вершкове масло, дрібку солі — та ще раз ретельно розітріть.
Компоненти на тісто можна просто збити всі разом міксером до однорідного стану. Або ж, збити спочатку яйця з цукром та сіллю, додати олію, потім молоко, а потім поступово ввести борошно. Якщо борошно попередньо просіяти — млинці будуть більш пухкими.
Розігрійте сковороду на середньому вогні, покрийте її трохи олією та наливайте тісто. Обсмажуйте млинці з двох сторін до рум’янцю, поки тісто не закінчиться. Потім покрийте їх з однієї сторони маковою начинкою та заверніть у рулети.
Складіть млинці з маком у глибокий посуд для випікання, змащений вершковим маслом. Та додайте декілька кубиків масла зверху. Випікайте їх 30 хвилин у печі при температурі 130–150 градусів. Так страва стане значно смачнішою. А, як будете подавати до столу — полийте млинці свіжим медом.
2. Сирно-медові трикутники
Що треба: 1 склянка домашнього сиру та 1 яєчний жовток, 6 пластів листкового тіста магазинного та 6 ч.л рідкого свіжого меду. Трохи цукру для посипання, 50–70 г вершкового масла та можна додати кориці за смаком.
Як приготувати:
Насамперед, увімкніть духовку розігріватися до 190 градусів. Можете нагріти трохи деко, щоби було легше змастити його шматочком вершкового масла.
У мисці збийте міксером домашній сир, мед та жовток. Вершкове масло розтопіть у посуді на вогні, або просто в мікрохвильовій печі.
Перший лист тіста густо покрийте маслом, накрийте другим листом та ще раз покрийте маслом. Накрийте третім листком та поріжте тісто смужками. Повторіть процедуру з іншими трьома листами тіста. У кожен шматочок покладіть о 1 ч.л сирної начинки. Складіть смужки так, щоби сформувати трикутники. Викладіть трикутники на деко та покрийте розтопленим маслом. Випікайте всього 10–15 хвилин, щоби трикутники стали хрусткими та одразу посипте цукром.
3. Сирники з маком
Що треба: 500 г домашнього сиру та 100 г маку, по 2 ст.л крохмалю, манної крупи й борошна, 2 яйця. Олія для смаження, 6 ст.л цукру і дрібка солі.
Як приготувати:
Мак перемолоти в блендері та залити коропом на 15 хвилин. Зрити воду та перетерти з 2 ложками цукру.
Сир перетерти з 4 ложками цукру, поки не зникне зернистість (можна пропустити через сито). Потім, додати яйця, крохмаль та манну крупу, сіль, усе перемішати до однорідної маси.
Добре розігріти сковороду та покрити трохи олією. Сформувати сирні кульки, тоді вдавити кожну ложкою, додати всередину макову начинку й заліпити краї. Обваляти сирники в борошні та смажити з обох сторін до рум’янцю. Готову страву можна полити медом і сметаною.
Прикмети на повір’я на 14 серпня:
- На Маковія літо закінчується, осінь починається.
- У Спаса всього в запасі: і дощ, і вітер, і відро…
- На перший Спас і жебрак медку спробує.
- Дощ на Макавеїв — мало пожеж буває.
- На Макавеїв збирають мак.
- На Перший Спас освячують колодязі.
- На Макавой вдовам допомагай. Слабкому допомога, а тобі — щастя.
- Медовий Спас нові колодязі освячує.
- У перший Спас будь-який бабин гріх проститься.
- Після першого Спаса у воду не заходять.
- Після Першого Спаса коней у річці не купають.
- Тим, хто побоюється відьом: у цей день потрібно зібрати насіння дикого маку й обсипати ними будинок — жодна відьма в будинок не проникне.
- З’їси ложку освяченого меду — загадай бажання, і воно збудеться.
- Чорний мак, так бояри їдять.
- Журавель на спас у відліт летить.
- На перший Спас відлітають ластівки і стрижі.
- На Маковий Спас мак збирай.
- Якщо колодязь викопати на перший Спас — йому нашкодити ніхто не зможе.
- На перший Спас олень копито обмочив (вода холодна).
- Поклади макову голівку під подушку дитині, щоби була здоровою.
У вас вдома дотримуються традицій на Спаса? Які страви з маком та медом готують?
автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua