Десять тисяч кроків на день: чи дійсно це необхідно

3259

Більшість людей сьогодні відстежують свої кроки за допомогою розумних годинників, фітнес-браслетів або мобільних додатків і, звичайно, приходять у захват, коли досягають «життєво важливого» показника у 10 тисяч кроків. Додаток також фіксує «страйки», урочисто повідомляючи, якщо їм вдається протягом цілого тижня проходити більше 10 тисяч кроків на день. Втім, судячи з результатів досліджень, це трапляється досить рідко.

У мережі можна знайти безліч суперечок з приводу точності деяких лічильників і, зрозуміло, вони не годяться у якості приладів для вимірювання фізичних навантажень. Якщо ви біжите спринтерську дистанцію, вони показують ту ж цифру, як якщо б ви просто плелися прогулянковим кроком, хоча з точки зору користі для фізичної форми тут є величезна різниця. Проте, ці прилади все ж дають приблизне уявлення про загальну фізичну активність.

Якщо ви збираєтеся рахувати кроки, поставлена ​​конкретна мета має значення. У більшості пристроїв для відслідковування за замовчуванням встановлено значення у 10 тисяч кроків. Це число отримало всесвітню популярність, і сьогодні кожен знає, що саме воно є межею, за якою знаходиться бажана фізична форма. Ви, звичайно, можете припустити, що воно отримано в результаті численних наукових досліджень, які були присвячені з’ясуванню, чи є достатньою для довгострокового здоров’я щоденна норма у 8 тисяч, 10 тисяч або 12 тисяч кроків. Однак, насправді все виглядає зовсім інакше.

Магічне число «10 тисяч» – результат рекламної кампанії, яка проводилася незадовго до початку Олімпійських ігор у Токіо в 1964 році. Одна японська фірма почала продавати крокомір під назвою «Manpo-kei»: «man» (людина, англ.) японською означає «десять тисяч», «po» означає «крок», а «kei» – метр. Ця маркетингова кампанія пройшла дуже успішно, і число просто «застрягло в пам’яті» безлічі людей по ​​всьому світу.

З тих пір проводилися різні дослідження, в рамках яких вчені порівнювали ефективність для здоров’я дистанцій у 5 і 10 тисяч кроків на день. Цілком передбачуваний результат: десять краще, ніж п’ять. Але до недавнього часу ніхто не досліджував користь від проміжних цифр. До недавнього часу так і не було проведено жодного всебічного тестування серед дорослих. Нове дослідження, проведене професором медицини Гарвардської медичної школи І-Мін Лі та її колегами, полягало в наступному: вчені спостерігали за групою з більш ніж 16 тисяч жінок у віці старше сімдесяти років, зіставляючи кількість кроків, пройдених ними в день, і загальну летальність, показник, який можна описати як ймовірність смерті від будь-якої причини. Кожна жінка провела тиждень, надівши прилад для вимірювання рухової активності у години неспання.

Коли вони провели обстеження тих самих жінок у середньому чотири роки і три місяці по тому, 504 до цього моменту вже померли. Як ви думаєте, скільки кроків на день робили ті, хто вижив? Чи було це магічне число – 10 тисяч? Насправді, середній показник тих, хто залишився живим, склав всього 5500 кроків на день, і вченим вдалося встановити кореляцію між руховою активністю і загальної летальністю. Жінки, які робили більше чотирьох тисяч кроків на день, демонстрували більш низький показник смертності, ніж ті, хто робив тільки 2700 кроків. Дивно, але навіть така невелика різниця, виявляється, може впливати на такий важливий фактор як довголіття.

За такою логікою, цілком можна припустити, що чим більше кроків вони проходили, тим нижчим був показник смертності. Така закономірність справді була виявлена, проте вона діє тільки до 7500 кроків на день, після чого приріст довголіття (тобто зниження ймовірності смерті) йшов на спад.

Звичайно, слід визнати, що одним з недоліків цього дослідження є відсутність впевненості у тому, що кроки передували тій хворобі, яка привела до смерті. Дослідники включали у експеримент тільки жінок, які були в досить хорошій формі, щоб виходити на прогулянки, і вони просили учасниць оцінювати свій власний стан здоров’я. Можливо, серед них були такі, хто був достатньо здоровий, щоб ходити, але вже не в змозі ходити на великі відстані. Іншими словами, можливо, вони менше ходили, тому що вже були не цілком здорові, а сама кількість кроків не мала значення для їхнього довголіття.

Однак, для цієї вікової групи, як показало дослідження, 7500 кроків в день достатньо, хоча, цілком можна припустити, що додаткові кроки забезпечили б кращу опірність до тих чи інших захворювань. Більш високий показник також міг належати тим жінкам, які в цілому були більш фізично активними протягом усього свого життя, і саме це сприяло довголіттю. Таким чином, досить складно встановити точну ступінь користі від додаткових кроків, відокремивши ходьбу від інших факторів.

Крім того, існує досить серйозне питання про оптимальну кількість кроків з психологічної точки зору. Число десять тисяч кроків може здатися занадто важкодоступною метою для кожного дня, а це може підштовхнути багатьох до відмови від боротьби. Адже постійно, день за днем не досягти поставленої мети – це не може не пригнічувати. У ході дослідження серед британських підлітків у віці 13-14 років з’ясувалося, що з початку діти насолоджувалися новизною і фантазували з приводу своєї мети, але незабаром вони зрозуміли, як важко щодня знову її досягати, і поскаржилися, що навантаження завелике для них.

Журналіст, який спеціалізується на питаннях здорового способу життя, Клаудіа Хаммонд пише:

«Я провела психологічний експеримент над собою, змінивши мету за замовчуванням у своєму мобільному додатку на 9 тисяч кроків. Я обманюю себе тим, що відсутню тисячу кроків нагулюєш, просто ходячи по будинку без телефону, але насправді, я просто хочу якось заохотити себе, частіше домагаючись успіху».

Щоб збільшити фізичну активність самих «сидячих», більш низька початкова мета може виявитися кращою з психологічної точки зору. Але навіть в цьому випадку підрахунок кроків здатний позбавити людини справжнього задоволення від ходьби. Психолог з університету Дьюка в США Джордан Еткін виявив, що люди, які відстежували кількість кроків, дійсно проходили більше, але їм це подобалося менше, ніж більш безтурботним «ходячим». Вони говорили, що це схоже на роботу. Коли учасників експерименту опитували в кінці дня, рівень задоволеності життям у тих, хто не стежив за цифрами, був вищим.

Підрахунок кроків може бути контрпродуктивним і для найспортивніших. Вони можуть сприймати його як сигнал зупинитися, як тільки магічне число досягнуто, замість того, щоб пройти більше і досягти більшого.

Отже, який висновок можна зробити з усього сказаного? Рахуйте кроки, якщо це вас мотивує, але пам’ятайте, що в числі «10 тисяч» немає нічого особливого. Встановіть мету, яка підходить саме вам. Можливо, це виявиться більше десяти тисяч, а можливо – менше. А можливо, слід просто закинути свій трекер подалі.

Поділись
• магазин

• новини партнерів