Річниця приєднання Західної України до УРСР: 10 маловідомих фактів (відео)

1056

Із приєднанням західноукраїнських земель до СРСР розпочався процес радянізації, пише 5 канал

Сьогодні виповнюється 77 років з дня приєднання західноукраїнських земель до УРСР.

1. Саме 1 листопада 1939 року Верховної Ради СРСР ухвалила Закон “Про включення Західної України до складу СРСР” і з’єднання її з УРСР.

2. До того 23 серпня 1939 року був підписаний пакт про ненапад між Німеччиною та СРСР, так званий пакт Ріббентропа-Молотова. У таємному протоколі Гітлер і Сталін домовилися про розподіл Європи на відповідні сфери впливу та окупації. Саме за ним Радянському Союзові передавалися майже всі західноукраїнські землі.

3. 1 вересня 1939 року Німеччина напала на Польщу, поклавши цим початок Другій світовій війні. Своєю чергою 17 вересня 1939 року радянські війська перейшли кордон і зайняли практично всі землі, населені українцями і білорусами, а це територія площею більше 190 тис. кв. км із населенням майже 12 млн. осіб.

4. На території Західної України було створено шість областей: Львівську, Станіславську, Волинську, Тернопільську, Рівненську та Дрогобицьку.

5. Менш ніж через рік було законодавчо оформлено і включено до складу УРСР територію Північної Буковини та придунайські землі.

6. Із приєднанням західноукраїнських земель до СРСР розпочався процес радянізації. Спочатку населення Західної України вітало прихід Червоної Армії, адже до цього Західна Україна була залежною від Польщі з досить сильним політичним, національним та економічним гнобленням, жорстокою експлуатацією, масовим хронічним безробіттям, напівкріпосницькими порядками на селі, безправ’ям українців.

7. Деякі політичні та економічні заходи, які вживалися новим режимом після возз’єднання, принесли українцям конкретні поліпшення. Українці підтримали ліквідацію польського держапарату, ліквідацію земель великих наслідків, націоналізацію, українізацію та змінення системи освіти.

8. Однак усе це відбувалося в умовах тоталітарного режиму, що призвело до поширення репресій, депортацій і на західноукраїнських землях. Також приходили “люди зі Сходу”, ліквідовувалось багато кооперативів, а інші реорганізувались на радянський зразок, відбувалася насильницька колективізація, масові репресії та тиск на церкву. Широкі репресії були розгорнуті проти місцевої інтелігенції. Були розпущені українські політичні партії.

9. З осені 1939 року лише з Галичини радянська влада депортувала близько 400 тис. українців. Депортації населення продовжились і в 1947 році.

10. Входження західноукраїнських земель до складу УРСР вважається важливою історичною подією, оскільки вперше за багато століть українці з’єдналися в межах однієї державної структури. Проте здійснено це було тоталітарним режимом з порушенням норм міжнародного права. Таким чином радянська влада була поширена і на західноукраїнські землі.• не пропусти