Обретіння 9 березня: народне свято повернення птахів та християнський день Іоана Предтечі

1107
автор картини Олег Шупляк

Обретіння, як і більшість давніх українських свят, має два різних трактування: народне дохристиянське та релігійне християнське. Згідно з першим, 9 березня, це день повернення птахів з теплих країв. Треба дивитися за їх поведінкою, щоби визначити подальшу погоду та врожай цього року. Щодо релігійного трактування — 9 березня, це день пам’яті Іоана Предтечі. Про обидві сторони свята, їх традиції та прикмети — читайте далі.

Свято Обретіння: про птахів, християнські легенди та українські традиції

Релігійне свято цього дня називається Обретіння глави Іоана Предтечі, або ж Івана Хрестителя. Хто він? Це святий, якого стратили за його вірування, шляхом відсічення голови. Але, знаменитий Хреститель не цим, а тим, що за легендами, хрестив самого Ісуса Христа.

Народне ж свято з’явилося на території сучасної України ще задовго до впровадження християнства. День птахів, які ключами повертаються додому — був великою радістю після затяжної зими. Кожен вид птахів повертався по черзі, але їх однаково радісно зустрічали вдома. Тому що птахи своїми ключами відкривають вхід весні. І тому що вони поверталися з Вирію. А для українських язичників це було особливе місце. Не просто теплі краї, куди летять зимувати птахи, а потойбічний світ, де живуть наші предки та Боги.

Тож, після повернення з Вирію, птахів зустрічали з усією пошаною. Облаштовували їм годівнички: на деревах, біля дому в саду, під дахом. Клали частування в годівнички чи на підвіконня. Великим щастям вважалося, якщо птах оселиться саме біля твого дому. Особливо, якщо цей птах — лелека, вісник добра та родинного затишку.

Найприємніша традиція зустрічі птахів: це випікати печиво у формі лелек, жайворонків та інших крилатих. Також, їм співали веснянки, щоби закликати птахів швидше вертатися додому.

Вважається, що в цей день не можна бруднити воду: прати в ній, мити брудний посуд, тощо. Адже вона в християнських традиціях і так має сакральне значення, а в цей день вона всюди свята. Ще, не можна рано лягати спати, щоби ніяка нечисть не пробралася у дім та не наробила шкоди. Ще, існувала маленька традиція, простягати до неба хліб, символічно пригощаючи птахів. Це такий спосіб висловити їм свою повагу.

Народні прикмети 9 березня

 1. Якщо жайворонки та лелеки прилетіли вчасно, то слід чекати хорошого врожаю хліба.
 2. Якщо птахи в’ють гнізда з Півдня, значить літо буде прохолодним.
 3. Почули 9 березня, як в лісі стукає дятел – весна прийде пізно.
 4. Ясний день – погода на Великдень теж буде хорошою, та й в цілому у квітні буде тепло.
 5. На небі 9 березня видно яскравий місяць зі світлими рогами – вранці чекай морозу.
 6. Щебечуть синиці 9 березня – скоро буде тепла погода.
 7. Багато снігу – Великдень буде холодним. Якщо ж снігу нема, то й на свято буде сухо.
 8. Теплий день 9 березня – квітень також буде теплим.
 9. Якщо болить голова 9 березня, треба помолитися Іоанну.
 10. Також, Іоан Предтеча в цей день слугує захисником для бджолярів та землеробів.
 11. Спати вдень не можна – страждатимеш від головної болі.
 12. Сніг на дахах досі лежить – Великдень також буде сніжним.

А ви раніше знали про свято птахів? Якщо ні, то цьогоріч саме час побудувати для них годівничку у подарунок.

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua• новини партнерів