Храм цариці Хатшепсут

4414

Заупокійний храм цариці Хатшепсут в Дейр-ель-Бахрі – один з найвидатніших і водночас незвичайних храмових комплексів Єгипту. Храм став справжнім дивом інженерної думки стародавніх будівельників і сьогодні є одним з найвідоміших споруд давньоєгипетської архітектури.

Цариця Хатшепсут була багато в чому жінкою видатною для свого часу. Дочка фараона Тутмоса I, зведена сестра і за сумісництвом дружина Тутмоса II, вона повинна б була покірно прийняти роль регента при малолітньому пасинку Тутмосі III після смерті царственого чоловіка. Однак, Хатшепсут була занадто горда, щоб дозволити керувати собою і далі. В обхід законного спадкоємця Хатшепсут проголосила себе єдиною і повновладною царицею Єгипту, і 15 років її правління стали одними з кращих в історії XVIII династії, увінчаними численним перемогами на військовому поприщі.

Свої перемоги, як і себе саму цариця не забувала прославляти. Заупокійний храм на західному березі Нілу став одним з головних споруд, покликаних славити Хатшепсут не тільки на землі, а й на небі.

Саме місце для будівництва було обрано не випадково – поряд з гробницею Ментухотепа I, фараона, який вважався родоначальником XVIII династії. Тим самим цариця підкреслювала, що має повне право на престол, захоплений в обхід законного спадкоємця.

Храм був побудований за всіма правилами. Входом на його територію служив величезний пілон, вузький прохід, збудований у вигляді усіченої піраміди, від якого йшов 37 метровий шлях до храму. Цю дорогу з двох сторін охороняли сфінкси. Зрошуваний простір перед храмом прикрашав сад з дивовижних дерев і чагарників, тут же були розбиті два священних озера.

Три величезних тераси самого храму, одна над іншою, були з’єднані сходами-пандусами. Стіни храму прикрасили численними рельєфами, які відповідали світовідчуттям древніх єгиптян. Тут є і стіни, що зображують доставку обелісків в споруджуваний за розпорядженням Хатшепсут храмовий комплекс Амона в Карнаці, і рельєфи, що зображують історію божественного народження цариці, що втілюють легенду про те, що справжнім її батьком був бог Амон.

Сама верхня тераса була призначена для головних ритуалів. Саме тут був вирубаний вхід в святилище Хатшепсут, що знаходилося в скелі. Колись тут, перед чотиригранними колонами, стояли монументальні статуї самої цариці, які було видно з кораблів, які пропливали по Нілу. У головному залі колись також стояло монументальне зображення Хатшепсут, від якого тепер збереглися лише уламки, підлоги були облицьовані золотими і срібними плитами.

Після смерті цариці її храм продовжував залишатися місцем культовим. Ще століття тому сюди приходили люди, які вірили, що священні стіни допоможуть їм вилікуватися від важких хвороб. Пізніше храм був покинутий і перетворився на руїни. І лише стараннями реставраторів, які взялися за здавалася непосильну роботу в 1961 році, храм цариці Хатшепсут сьогодні знову повертається до життя.

Храм цариці Хатшепсут (1)

Храм цариці Хатшепсут (2)

Храм цариці Хатшепсут (3)

Храм цариці Хатшепсут (4)

Храм цариці Хатшепсут (5)

Храм цариці Хатшепсут (6)

Храм цариці Хатшепсут (7)

Храм цариці Хатшепсут (8)

Храм цариці Хатшепсут (9)

Храм цариці Хатшепсут (10)

Храм цариці Хатшепсут (11)



• не пропусти