4 традиційні українські страви вересня

3580

Українська традиційна кухня формувалась на основі локальних сезонних овочів та фруктів, зернових культур та інших продуктів. У вересні наставав сезон горіхів: ліщини та грецьких, які можуть стати чудовим доповненням у випічці, салатах або м’ясних стравах. Якраз на столі з’являвся свіжий мед — чудовий підсолоджувач для натуральних десертів, компотів та узварів. Для таких же цілей уже достигали виноград, яблука, груші, сливи, калина та обліпиха. А для більш ситних страв — гарбуз і картопля. Рецептів приготування останньої, в українській кухні, просто незліченна кількість: печена, смажена і відварена, у варениках чи у вигляді дерунів, з цибулею чи грибами, зеленню та сметаною, шкварками, соліннями та десятками інших доповнень. Проте картопля, це універсальний продукт протягом усього року. Ми ж підібрали для вас декілька традиційних страв, які найкраще приготувати у вересні:

1. Каша з гарбуза

Рецептів приготування цієї страви в Україні стільки ж, скільки і господинь. Ми підібрали одну із найпростіших варіацій.

Компоненти: на 1 склянку пшона потрібно 500г гарбуза, 4ст.л цукру, 50г масла вершкового, 2 чашки молока жирного, дрібка солі. За бажанням можна додати корицю, родзинки чи інші компоненти (сухофрукти, фрукти, горіхи тощо).

Приготування: гарбуз потрібно очистити від насіння та шкірки, дрібно нарізати і відварити. Окремо від нього відварити пшоно (на 1 склянку крупи треба 3 склянки окропу).

У форму для випікання викласти гарбуз та пшоно, залити їх молоком, додати масло, цукор та спеції і запікати при 180 градусах протягом 40 хвилин.

2. Гарбузова зупа

Для тих, хто втомився від солодких гарбузових каш — оригінальний рецепт зупи. Ситної та ароматної страви із гарбуза.

Компоненти: на 1кг гарбуза потрібно 6 картоплин, 1 цибуля, лавровий листок, по дрібці солі та перцю, олія соняшникова та масло. Для страви також знадобиться 3-літрова каструля.

Приготування: Гарбуз і картоплю потрібно почистити і нарізати кубиками. Розігріти велику сковорідку змащену олією, обсмажити на ніж трохи картоплю яку потім треба пересипати у каструлю і залити окропом. На тій же сковорідці обсмажуємо гарбуз і також кидаємо у воду, доповнивши лавровим листочком.

Повертаємось до сковорідки. Цього разу змащуємо її вершковим маслом і смажимо дрібно нарізану цибулю. Виймаємо із каструлі лавровий листок, кладемо туди цибулю і солимо та даємо зупі проваритись ще 5-10 хвилин.

Відварені овочі процідити (бульйон залишити) і перебити у блендері. Додати трохи бульйону, аби вийшов суп-пюре. Подавати супчик із сухариками, гарбузовим насінням або бринзою чи іншим сиром.

3. Пиріжки з калиною

Цікава страва із Чернігівщини, про яку ви могли не знати — пиріжки з калиною.

Компоненти: на 500г дріжджового тіста потрібно 500г калини, 150г цукру, 2ст.л соку лимону, 1 жовток сирий.

Приготування: починаємо із приготування тіста. Його рецепт можна обрати із безлічі нині доступних у мережі і бажано приготувати тісто заздалегідь. Або ж можна знайти готове у магазині. Далі перебираємо калину, промиваємо і просушуємо. Викладаємо у тарілку, засипаємо цукром і зверху додаємо лимонний сік. Поки формуємо тісто: його потрібно розділити на частинки для пиріжків, трошки розправити і викласти по 1ст.л начинки. Сформувати пиріжки і викласти на деко, застелене пергаментом для випічки. Змастити зверху жовтком та дати настоятись 15хв. Випікаємо пиріжки при 180 градусах протягом 20-25хв.

4. Пиріг з яблуками та грушами

Вже досхочу наїлись свіжих фруктів і захотілось чогось цікавішого? Маємо для вас простий, але водночас дуже смачний пиріг із яблуками і грушами, котрий потрібно випікати не більше години.

Компоненти: на 500г борошна потрібно 2 яйця, 170г цукру, 10г розпушувача, 3 груші і 2 яблука, 50мл меду, 150г масла, 50мл води і дрібка солі.

Приготування: першим чином масло (половинку) кімнатної температури ретельно збиваємо з цукром (також половинкою). Продовжуючи збивати по черзі вводимо яйця. Далі борошно, змішане з сіллю та розпушувачем. Замішуємо тісто руками, уже на рівній поверхні, всипаній борошном.

Для випікання знадобиться кругла форма. Викладаємо у неї тісто та формуємо невеликі бортики. Потрібно зробити проколи виделкою по всій поверхні тіста перед випіканням, аби його форма була акуратною та прямою. Можна пропекти тісто 7-8 хвилин перед викладанням начинки, аби воно точно не було сирим.

Для начинки спочатку робимо сироп: потрібно змішати решту цукру та масла, мед і поставити на вогонь. Коли вони розчиняться до рідкого стану — додаємо воду. У цю суміш кидаємо тонко нарізані очищені яблука та груші. Потрібно варити, поки фрукти не приготуються, а сироп не стане густішим.

Пічку розігріваємо до 180 градусів, у форму з тістом заливаємо фруктову суміш та випікаємо пиріг від 35 до 55 градусів, в залежності від самої пічки. Найкраще десерт смакує холодним.

А що ви зазвичай готуєте у вересні?

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua