Розповімо, як вибрати, замаринувати і правильно запекти цілу гуску, щоб м’ясо було м’яким, а скоринка хрустка.
Гуска відрізняється від іншої птиці товстою шкірою, «важкими» кістками і великою кількістю жиру. Тому м’ясо часто не пропікається, або виходить сухим і жорстким. Нерідко також воно має неприємний жирний присмак. Але всіх цих проблем можна уникнути, якщо дотримуватись певних правил приготування.
Як вибрати гуску чи гусака
Для запікання без начинки слід купити зовсім молоду, наприклад, тримісячну птицю: вона приготується набагато швидше і буде ніжною. Для фарширування краще підходить більша, наприклад, шестимісячна гуска.
Молоду гуску чи гусака можна відрізнити за жовтими лапками з м’якими перетинками, гнучкою, як у курки, грудинною кісткою, білим жиром та світлою шкірою. У старої лапи червоні і грубі, грудина тверда, жир жовтого кольору, а шкіра темна.
Віддайте перевагу охолодженій птиці. У гарної свіжої гуски приємний запах, суха шкіра без плям, пружне м’ясо, яке після натискання набуває попередньої форми.
Якщо вам вдалося знайти тільки заморожену гуску, виберіть тушку без товстої льодової скоринки і в прозорій упаковці: так буде простіше оцінити якість.
Вагу гуски потрібно підбирати виходячи з кількості осіб, яких планується нагодувати, а також об’єму духової шафи.
Щоб розрахувати час приготування птиці, помножте її в кілограмах на 40–60 хвилин. Чим старша і більша гуска, тим довше її треба тримати в духовці.
Для запікання оптимальна гуска вагою 2-4 кг, її вистачить на 6-8 порцій.
Як підготувати гуску до запікання
Для початку, якщо потрібно, повільно розморозьте птицю в холодильнику, не дістаючи з упаковки. Потім позбавтеся всього зайвого.
На прилавки магазинів будь-який птах найчастіше потрапляє вже обскубаним і випотрошеним. Таку гуску можна просто промити холодною водою і обсушити. Але краще все ж таки уважно оглянути тушку і переконатися, що на ній не залишилося пір’я і нутрощів.
Домашня або куплена у фермерському господарстві птиця зазвичай потребує більш ретельної підготовки. Якщо потрібно, випатрайте її. Щоб позбавитися грубої щетини і отримати хрустку скоринку, треба обшпарити тушку. Для цього візьміть її за шию і занурте в окріп на одну хвилину. Потім переверніть гуску, і, тримаючи за лапи, знову опустіть у воду.
Зріжте з птаха зайвий жир на шиї, черевці та гузці. Загорніть у фольгу або обріжте крайні фаланги крил, щоб вони не згоріли.
Як маринувати та фарширувати гуску
Щоб гусятина вийшла справді м’якою та ніжною, попередньо її замаринуйте. Це можна зробити у різний спосіб. Наприклад:
- Натріть тушку сіллю (1 чайна ложка на кожен кілограм ваги) та улюбленими спеціями зовні та всередині. Оберніть птицю харчовою плівкою та поставте у холодильник на 8–10 годин.
- Замочіть тушку у воді з яблучним оцтом чи лимонним соком (1 чайна ложка на літр води). Витримайте гуску у цьому розчині у прохолодному місці 5–6 годин.
- Натріть сіллю тушку і залийте білим вином, кислим фруктовим або ягідним соком, наприклад, журавлинним або апельсиновим. Поставте на 10–12 годин у холодильник.
Гуску без начинки зазвичай запікають на решітці, під яку ставлять деко з водою для жиру, щоб скапував. Для фаршированої гуски використовують глибоке деко.
Начиняти птаха слід безпосередньо перед відправкою в духовку. Наповніть тушку фаршем приблизно на дві третини (щільно набитий птах погано пропечеться) і зашийте черевце нитками або скріпіть зубочистками.
Варіацій начинки безліч: гусей фарширують овочами, цитрусами, айвою, гречаною кашею з грибами, квашеною капустою. Спробуйте запекти птаха за одним із цих рецептів.
Як приготувати гуску з яблуками
Хороший варіант для святкового столу. Легка кислинка фруктів чудово підкреслює смак ароматного м’яса з хрусткою медовою скоринкою.
Інгредієнти:
- Гуска вагою 2-3 кг;
- 3 чайні ложки солі;
- 3 чайні ложки чорного меленого перцю;
- сушений базилік і чебрець – на свій смак;
- 1 голівка часнику;
- 50 мл оливкової олії;
- 3 великих кислих яблука;
- ½ лимона;
- 2 столові ложки меду.
Приготування:
- Змішайте сіль, перець і трави і добре натріть сумішшю тушку всередині та зовні. Через 8–10 годин змастіть гуску пропущеним через прес часником та оливковою олією. Дайте їй постояти ще 30 хвилин.
- За цей час помийте яблука, видаліть серцевину з них і поріжте на четвертинки (можна зняти шкірку).
- З лимона вичавіть сік. Збризкайте яблука соком і начиніть ними гуску. Зашийте тушку кулінарною ниткою і повністю оберніть фольгою. Покладіть гуску на деко в духову шафу, розігріту до 200°С.
- Не ставте гуску в холодну духовку: через повільне нагрівання буде багато жиру, а м’ясо вийде сухим.
- Запікайте гуску одну годину, потім зменште температуру до 180°С і готуйте ще півтори години. За 30 хвилин до готовності витягніть деко і акуратно розкрийте фольгу. Змастіть тушку жиром, що стік, і медом.
- Далі зменште температуру до 160°С і запікайте птицю ще 25-30 хвилин.
Як запекти гуску з чорносливом у рукаві
У рукаві для запікання гуска виходить особливо соковитою, а чорнослив надає їй приємного кисло-солодкого післясмаку.
Інгредієнти:
- Гуска вагою 3 кг;
- 3 столові ложки яблучного оцту;
- 3 чайні ложки солі;
- 3 чайні ложки чорного меленого перцю;
- 300 г чорносливу без кісточок;
- 1 столова ложка олії.
Приготування:
- Підготовлену тушку покладіть у велику каструлю і залийте водою. Додайте три столові ложки яблучного оцту і залиште гуску в холодильнику на 5-6 годин.
- Дістаньте гуску з маринаду, обсушіть паперовими рушниками та натріть сумішшю солі та перцю. Дайте птаху постояти 10-15 хвилин.
- Промийте чорнослив. Якщо ягоди жорсткі, вимочіть їх у гарячій воді протягом 15–20 хвилин. Начиніть чорносливом гуску. Зашийте тушку нитками і зв’яжіть разом ніжки.
- Змастіть рукав для запікання зсередини олією. Укладіть всередину гуску. Зав’яжіть пакет і зробіть зубочисткою 2-3 проколи, щоб він не лопнув під час запікання.
- Випікайте гуску в розігрітій до 200°С духовці одну годину, потім зменште температуру до 180°С і готуйте годину-півтори. За 10 хвилин до готовності розріжте пакет, щоб гуска краще підрум’янилася.
Як приготувати святкового гусака з апельсинами
Цілий рум’яний птах, запечений з ароматними цитрусами, стане окрасою будь-якого святкового столу.
Інгредієнти:
- 5 великих апельсинів;
- 3 столові ложки соєвого соусу;
- 2 столові ложки меду;
- ½ чайної ложки солі;
- ½ чайної ложки паприки;
- гусак вагою 3 кг.
Приготування:
- Видавіть сік з одного апельсина, інші фрукти крупно наріжте. Змішайте апельсиновий сік із соєвим соусом, медом, сіллю та паприкою. За бажанням додайте в маринад ½ чайної ложки сушеного часнику.
- Ретельно натріть сумішшю підготовлену тушку гусака і залиште в холодильнику мінімум на 5–6 годин.
- Начиніть апельсинами гусака. Ніжки та крила загорніть у фольгу. Викладіть птаха на решітку спинкою вниз, під низ поставте деко з водою. Покладіть гусака в духовку, розігріту до 200°С.
- Через годину зменште температуру до 180°С, переверніть птицю. Змастіть її залишками маринаду і випікайте ще дві години.
Як запекти гуску за рецептом Джеймі Олівера
Британський шеф-кухар радить додати до гуски ароматний аніс, гострий імбир та трохи винного оцту для пікантності.
Інгредієнти:
- гуска вагою 4 кг;
- шматочок імбиру завдовжки 6 см;
- 6 паличок кориці;
- 6 зірочок анісу;
- 2 чайні ложки гвоздики;
- 3-4 чайні ложки морської солі;
- 1 чайна ложка чорного меленого перцю;
- 2 столові ложки оливкової олії;
- 2 апельсини;
- 3-4 столові ложки червоного винного оцту.
Приготування:
- Гуску заздалегідь дістаньте з холодильника, щоб м’ясо стало кімнатної температури, і за бажанням розріжте навпіл. Імбир почистьте та наріжте.
- За допомогою ступки подрібніть імбир, корицю, аніс, гвоздику, сіль та перець в однорідну пасту. Ретельно натріть сумішшю шкіру гуски, залиште її маринуватися на 40 хвилин.
- Покладіть птицю на велике глибоке деко, збризкайте олією і поставте в розігріту до 180°С духовку. Крупно наріжте апельсини. Через дві години додайте до гуски фрукти, готуйте її ще годину.
- Готову птицю витягніть із духовки, накрийте фольгою і залиште на 30 хвилин. У цей час зніміть з дека жир. Влийте у миску оцет, перемішайте його з соком, що виділився з гуски, і полийте цим соусом м’ясо.
Як приготувати гуску, фаршировану журавлиною та горіхами
Чудова начинка із сушених ягід, кураги та хрусткого фундука вийде не менш смачною, ніж соковите м’ясо птиці.
Інгредієнти:
- 1 цибулина;
- 50 г фундука;
- 80 г кураги без кісточок;
- 80 г сушеної журавлини;
- 50 г вершкового масла;
- 175 г білого хліба;
- 2–3 гілочки петрушки;
- 1 лимон;
- 3 чайні ложки солі;
- 2 чайні ложки меленого чорного перцю;
- гуска вагою 3-4 кг.
Приготування:
- Почистьте і дрібно наріжте цибулю. Подрібніть фундук, крупно наріжте сухофрукти. Обсмажте цибулю на розтопленому вершковому маслі до м’якості, додайте горіхи на пательню, готуйте ще хвилину і зніміть з вогню.
- З хліба зріжте шкірки, а м’якуш розкришіть. Подрібніть петрушку, з лимона на дрібній терці зніміть цедру. Додайте до цибулі курагу, журавлину, хлібні крихти, зелень та лимонну цедру. Посоліть і поперчіть начинку на свій смак, перемішайте і дайте повністю охолонути.
- Гуску натріть сіллю і перцем, залиште на 30 хвилин. Розігрійте духовку до 180°С. Нещільно нафаршуйте птицю і скріпіть отвір зубочистками або кулінарною ниткою.
- Встановіть решітку для запікання над деком з водою і покладіть на неї гуску.
- Готуйте птицю дві-дві з половиною години. За цей час 3-4 рази полийте її жиром, що витопився. Витягніть гуску з духовки, накрийте фольгою та залиште на 20 хвилин.