7 рецептів різдвяної випічки: різдвяний кекс, штолен, панетоне

5672

Взимку вечори не зайняті довгими прогулянками надворі. Натомість, багато часу, щоби створити затишок вдома. Прикрасити оселю до Різдва, змайструвати іграшки для ялинки, приготувати щось смачненьке. Наприклад, ароматну різдвяну випічку. Якщо ви якраз вирішили взятися за останній пункт у списку — ми підготували для вас добірку класних рецептів. Розповідаємо, як готувати традиційну святкову випічку італійців, австрійців, німців. Та, з яких компонентів можна приготувати простий і смачний десерт до Різдва.

Рецепт № 1: Англійський кекс на пиві

Нам треба: 200 г вершкового масла, 300 г родзинок та 1 апельсин. По 100 г фініків та асорті цукатів, 3 яйця та 300–350 г борошна просіяного, 1 ч.л соди або розпушувача тіста, 2 ч.л прянощів за вашим смаком: імбир, кориця, кардамон тощо. Також, треба 200 г цукру та 300 мл темного пива.

Візьміть маленьку каструлю, змішайте в ній масло, нарізані сухофрукти та цукати, цукор та пиво. З апельсина зніміть цедру та видавіть сік — усе це також додайте в каструлю. Поставте її на невеликий вогонь та доведіть до кипіння. Варіть на мінімальному вогні ще хвилин 15, а потім дайте трохи охолонути, щоби суміш була ще теплою, але вже не гарячою.

Борошно треба просіяти, змішати із содою та всіма прянощами, потім додати збиті яйця. Помістити все в каструлю та замісити тісто.

Духовку ввімкніть розігріватися до 160 градусів. Форму для випічки покрийте теплим маслом та застеліть пергаментним папером, вилийте в неї тісто. Зверху можете посипати тісто крихтами горіхів. Наприклад, фундуком, чи мигдалевими пластівцями.

Випікайте кекс орієнтовно 1,5 години, потім остудіть і виймайте з форми. Перш, ніж запаковувати кудись, дайте десерту повністю охолонути. Холодний кекс можете загорнути у фольгу та поставити в сухий контейнер — так десерт може зберігатися 3–4 тижні!

Рецепт № 2: Австрійські солодкі рогалики

Австрійська альтернатива імбирному печиву! Для рогаликів треба: 200–250 г борошна просіяного та 300 г вершкового масла, 150 г цукрової пудри та 70 г цукру. Ще, 2 ч.л ванільного цукру та дрібка солі, 150 г мигдалю, 2 жовтки.

Борошно треба змішати із сіллю та мигдалем, перебитим у дрібні крихти. Перетріть це борошно з жовтками, цукром, ванільним цукром, маслом. Замісіть тісто та поставте його в холодильник на 1–2 години.

Розігрійте духовку до 180 градусів, на деко, застелене пергаментним папером, викладіть рогалики. Щоби їх зробити — просто зробіть тонкий пласт тіста, наріжте смужками та скрутіть їх. Випікайте орієнтовно 20 хвилин.

Поки рогалики ще гарячі, покрийте їх вершковим маслом, а потім цукровою пудрою, змішаною з ванільним цукром. Дайте десерту охолонути та ще раз обсипте пудрою. Зберігати солодощі варто також у сухому контейнері.

Рецепт № 3: Знаменитий панетоне

Для приготування відомого італійського десерту, нам треба: 5–6 склянок борошна та 200 г масла, 2 цілих яйця та 5 жовтків, по 150 г цукатів та родзинок, міцний алкоголь (ром, коньяк або інший на вибір). Також, ванільний екстракт і коричневий цукор по 1 ч.л, дрібка солі і 50 г живих дріжджів (не сухих). Мигдалеві пластівці для декору та ще трохи масла для покриття форми.

Залийте цукати та родзинки алкоголем і залиште настоюватися на ніч. Потім просушіть компоненти та обваляйте їх у борошні, щоби тримали форму в десерті.

У мисці змішайте пів склянки теплої води та дріжджі, 5 ст.л борошна. Цю суміш накрийте рушником та залиште в теплому місці на 2–3 години. Потім, додайте ще пів склянки води, стільки ж борошна і знову лишіть настоюватися.

Візьміть усе борошно, зробіть у середині нього отвір. Всипте в отвір цукор, влийте жовтки та цілі яйця. Розтопіть та влийте масло, додайте сіль. Поверх усього, перемістіть опару та замісіть із цих компонентів тісто. Краще це робити руками, виклавши всі компоненти на чисту поверхню стола.

Замішувати треба ретельно та довго, щоби не тільки змішалися всі компоненти, але й тісто ввібрало в себе кисень. Суміш буде готова, коли стане еластичною та легко буде відлипати від рук. Тоді — саме час додавати родзинки з цукатами.

Для випікання можна взяти одну дуже велику форму, дві середні або три маленькі — на ваш вибір. Покрийте їх маслом, розподіліть на пів кожної форми тісто, накрийте все рушниками та залиште підійматися в теплому місці. Це триватиме 2,5–3 години, поки тісто не збільшиться вдвічі.

Духовку розігрійте до 210–220 градусів, а тісто надріжте зверху тонким ножем. Випікайте 10 хвилин, щоби тісто гарно потріскалося зверху, посипте його горішками. А, потім, зменште вогонь до 170 градусів. Випікайте ще хвилин 40–50, поки випічка не отримає рум’яну скоринку. Остудіть та виймайте десерт. Можете посипати його цукровою пудрою чи змастити апельсиновим сиропом.

Рецепт № 4: Штолен Німецький

Stollen — це традиційна німецька випічка, за якою вже давно не треба їхати в Дрезден чи Мюнхен. Адже її знають та люблять готувати у всьому світі. Та, не кожен приготує його правильно! Треба витримка: після приготування, десерт настоюється ще 2–3 тижні. Поспішіть та приготуйте його вже зараз, щоби мати особливий десерт до Різдва.

Що треба? Візьміть: по 250 г цукру та жирного ніжного сиру (домашній, такий, щоби не зернистий). Масло хороше вершкове, 350 г та 2 великих яйця, 600 г борошна просіяного, по 150 г мигдалю та цукатів, 200 г родзинок. Також, треба ром і сіль, цукрова пудра для присипки, сік та цедра 1 лимона, пакетик розпушувача, 20 г ванільного цукру.

Ромом треба залити родзинки ще звечора. Зранку злити залишки рому (можна додати в тісто), а родзинки обваляти в борошні. Горіхи — збити блендером у дрібну крихту. Масло — збити спочатку ретельно з цукром, а потім додати і яйця.

Перетріть сир і додайте до яєць. Туди ж — ванільний цукор, лимонну цедру й сік. Борошно ще раз треба просіяти перед замішуванням тіста. Додати розпушувач і вимішати з уже підготовленими компонентами.

Тісто змішайте з горіхами, цукатами та родзинками. Сформуйте з нього на деку, застеленому пергаментом, 2 довгих буханки, схожі за формою на батон. Ножем чи ложкою зробіть у них невеликі заглиблення. Випікайте близько години, при температурі 175 градусів.

Вийміть десерт із духовки, і, поки він ще гарячий, густо поливайте вершковим маслом. Потім, присипте товстим шаром цукрової пудри. Як випічка охолоне, повторіть цю процедуру ще раз. Заверніть два десерти у фольгу та залиште в прохолодному сухому місці на 2–3 тижні. Добре настояний штоллен буде значно смачнішим, ніж якби ви його їли одразу.

Рецепт № 5: Простий різдвяний бісквіт

А, тепер — переходимо до надзвичайно простих рецептів, які допоможуть зготувати десерт на швидку руку. Для бісквіта нам треба: 4 яйця, 1 склянка борошна просіяного та 1 склянка цукру, 100 г масла. Також, 50 г цукрової пудри, 1 апельсин, корінь імбиру, кориця та мускатний горіх. Ще, знадобиться 300 г суміші всіляких сухофруктів і горіхів на ваш смак. Візьміть і 70 мл коньяку або іншого міцного алкоголю, 1 яблуко. Сіль та сода — по 1/4 чайної ложки.

Білки та жовтки треба розділити, борошно змішати із сіллю та содою. Жовтки перетерти з цукром та теплим маслом, а білки збити в круту густу піну. Яблука очистити від середини та шкірки, нарізати дрібними кубиками. Також, дрібно нарізати сухофрукти з горіхами.

З апельсина зняти цедру та вичавити сік. Сік змішати з алкоголем та цукровою пудрою, додати трохи води і проварити в каструлі, дати охолонути.

Замішати тісто з перетертих жовтків, білків та борошна. Яблуко змішати з перетертим імбиром, усіма спеціями й цедрою апельсина. Усе це додати в тісто, разом із половиною сухофруктів та горіхів. Вилити в круглу форму та випікати 25 хвилин при температурі 170 градусів. Потім, висипати поверх бісквіту другу частину сухофруктів із горіхами і випікати ще 15 хвилин при температурі 180 градусів. Коли бісквіт трохи охолоне — полийте його апельсиновим сиропом.

Рецепт № 6: Печені яблука з медом та горіхами

Простий рецепт, для якого, навіть, не треба готувати тісто. Візьміть пачку пісочного печива 200 г, 150 г масла та 200 г фініків. Десь 8 яблук, 200 г волоських горіхів та 100 г меду, 1 лимон і прянощі: корицю, сушений імбир, мускатний горіх.

Яблука розділіть на половини та зробіть отвір у середині. Печиво перебийте в пісок. Фініки замочіть в окропі на 10 хвилин, потім, злийте воду та перебийте їх у пюре. Змішайте фінікову пасту з печивом. Додайте до них вершкове масло та спеції, сік половини лимона.

Волоські горіхи перебийте в крихту. Змішайте з медом, корицею та імбиром, цедрою лимону і 2–3 ст.л лимонного соку. Половинки яблук начиніть фініковою сумішшю, а зверху посипте горіхами з медом. Перекладіть на деко, застелене пергаментним папером та випікайте, поки яблука не стануть м’якими. Це орієнтовно 20 хвилин, при температурі 190 градусів.

Рецепт № 7: Горіхи зі спеціями

Безсумнівно, найпростіший та найшвидший рецепт добірки. Усе що треба: 500 г асорті горіхового, 100 г меду, та багато спецій: кориця, імбир сушений, мускатний горіх, ваніль тощо. Також, можна додати 1 апельсин.

З апельсину зніміть цедру та видавіть сік. Половину соку, цедру та всі спеції змішайте з медом. Додайте більше соку, якщо мед дуже густий. Має вийти в’язкий сироп.

Усі горіхи покладіть на деко та випікайте в духовці, при температурі 170 градусів, поки вони не стануть золотистими. Ще гарячі горіхи перекладіть у глибоку миску та змішайте з медовим сиропом. Дайте десерту охолонути, щоби сироп перетворився на пряну скоринку. Такі горішки можна їсти до чаю, або розфасовувати на порції та дарувати, як святковий сувенір.