Таємниці Середньовіччя: 10 цікавих фактів про танцювальну чуму

8537
Танцювальна чума - нерозгадана таємниця Середньовіччя.
Танцювальна чума – нерозгадана таємниця Середньовіччя.

Танцювальна чума – незвичайне явище, яке спостерігалося в різних частинах Західної Європи неодноразово в період з XIV до XVII століть. Найбільш помітний інцидент, пов’язаний з цією чумою, стався влітку 1518 року в Страсбурзі, Франція, де безліч людей продовжували танцювати до тих пір, поки не падали мертвими від виснаження. Ми зібрали цікаві факти про це неймовірне явище.

1. Випадок з фрау Троффеа

Танці до крові.
Танці до крові.

За тиждень до фестивалю Марії Магдалини 1518 року фрау Троффеа вийшла зі свого будинку і почала танцювати. Вона танцювала весь день до пізнього вечора, поки не впала на землю в повному виснаженні. Хоча жінка і проспала декілька годин, її м’язи тремтіли уві сні, ніби вона продовжувала танцювати. Коли фрау прокинулася, вона знову почала свій химерний танець.

На третій день шалених танців її туфлі були просякнуті кров’ю, вона перебувала на стадії крайнього виснаження, але ніяк не могла зупинитися. Через кілька днів фрау Троффеа доставили в храм, щоб зцілити від недуги. Але було занадто пізно… вона померла. Здавалося б все закінчилося, але сталося непередбачене – подібним чином танцювати початок ще 30 людей. Через місяць їх було вже понад 400. Люди танцювали цілодобово, забувши про їжу і воду, до тих пір, поки не вмирали.

2. Танцювальна чума: причина невідома

Причини танцювальної чуми невідомі до нині.
Причини танцювальної чуми невідомі до нині.

Оскільки все більше і більше людей виходили на вулиці протягом серпня, їх ноги смикалися в якомусь страшному танці, лякаючи жителів міста. Танцюристи, здавалося, збожеволіли, і глядачі навперебій висували різні теорії, що могло бути причиною – Бог чи диявол. Сотні людей танцювали на вулицях, спітнілі і з закривавленими ногами. Вважається, що щодня від танцювальної чуми вмирало більше 10 осіб. До цих пір ніхто не знає, що послужило причиною танцювальної чуми в Страсбурзі та в інших частинах Західної Європи, але є багато думок про те, що могло статися. Може це була масова істерія, а може і справжня «чума», викликана вірусом.

3. Думка Парацельса

Лікар і алхімік Парацельс.
Лікар і алхімік Парацельс.

Лікар і алхімік Парацельс відвідав Страсбург в 1526 році, всього через кілька років після того, як трапилася танцювальна чума. Він першим написав про фрау Троффеа і був першим, хто використав термін «хореоманія», щоб описати танцювальну хворобу. Парацельс мав свою власну думку щодо причин танцювальної чуми. Виявилося, що чоловік фрау Троффеа ненавидів, коли вона танцювала. Парацельс і деякі жителі Страсбурга вважали, що вона почала свій танець, щоб просто подратувати чоловіка.

Парацельс заявив, що у танцювальної хвороби було три причини. По-перше, вона з’являлася з уявних причин. По-друге, люди, можливо, приєднувалися до танцю через сексуальні розлади. І, нарешті, можливо, у деяких людей були фізичні причини для безконтрольного танцю. В кінцевому рахунку, Парацельс вважав, що нещасні дружини були головною причиною танцювальної чуми.

4. Соціальний стрес

Стрес як причина танцювальної чуми.
Стрес як причина танцювальної чуми.

Однією з найбільш ймовірних причин танцювальної чуми був стрес. Танцювальна чума з’явилася незабаром після моторошної епідемії Чорної смерті. Здавалося, ніби у постраждалих були мимовільні скорочення ніг, що і сьогодні спостерігається у невеликої частини пацієнтів психіатричних лікарень (хоча і в меншій мірі). Стрес міг бути викликаний духовною причиною, коли людина припускав, вона має бути покараний Богом за різні гріхи. Також в той час була велика напруженість між різними класами суспільства. А, враховуючи повсюдну бідність і голод, цілком можливо, що були групи людей, які просто «зламалися» через моральну напругу.

5. Укуси тарантулів

В Італії танцювальну чуму назвали тарантизмом.
В Італії танцювальну чуму назвали тарантизмом.

Франція була не єдиною країною, яка постраждала від танцювальної чуми. В Італії також були спалахи танцювальної манії, але в цій країні вона називалася тарантизм. Люди вірили, що спонтанний танець викликаний укусами тарантулів. Укушені нібито починали сіпатися і танцювати. Також стверджувалося, що жертви укусів прагнули зануритися в холодну воду і багато з них загинули в морі. Хоча укус тарантула не отруйний для людини, останній відомий випадок тарантизму в Італії був зафіксований в 1959 році.

6. Лікування зв’язуванням

Кращі ліки - мотузка.
Кращі ліки – мотузка.

Використовувалися різні методи, щоб спробувати вилікувати тих, хто постраждав від танцювальної манії. Одним з найбільш поширених методів було зв’язування танцюючих. Жертв хвороби загортали в тканини, подібно до того, як сповивають немовлят. За-перше, це запобігало постраждалих від того, щоб вони танцювали до стирання ніг до крові. Деякі з жертв також стверджували, що щільне обв’язування їх животів допомагає позбутися від божевілля. Деякі навіть просили бити їх у живіт для полегшення.

7. Темрява і голодування

Темрява і голодування як ліки від танцювальної чуми.
Темрява і голодування як ліки від танцювальної чуми.

Парацельс рекомендував його власні ліки від танцювальної чуми. Він назвав постраждалих «повіями і негідниками» і вважав, що з ними потрібно було поводитись найгіршим способом. По-перше, він наполягав на тому, що постраждалих потрібно замикати в темній кімнаті (причому, чим гірше приміщення, тим краще). По-друге, жертви повинні були голодувати і харчуватися тільки хлібом і водою. Невідомо, допомагало це чи ні, але навряд чи подібне жорстоке поводження було гірше, ніж екзорцизм, який практикувала церква по відношенню до жертв танцювальної манії.

8. Дитяча танцювальна чума

Дитяче танцювальне чума.
Дитяче танцювальне чума.

Записи показують, що в 1237 велика кількість дітей були уражені танцювальноюї чумою в Ерфурті, Німеччина. Близько 100 дітей стали танцювати безконтрольно на дорозі з Ерфурта в Арнштадт, а потім впали від виснаження. Дітей знайшли і повернули їх батькам. Але на цьому все не закінчилося. Деякі підлітки незабаром після цього померли, а ті, хто вижив, до кінця своїх днів жили з тремором, який ніколи не проходив. Ніхто не знає, що викликало цей спалах «чуми».

9. Танець святого Джонса

Танець святого Джонса.
Танець святого Джонса.

Танцювальна манія вразила і Німеччину в 1300-х роках, одразу після епідемії Чорної смерті. Чоловіки і жінки виходили на вулиці і конвульсивно танцювали, наводячи жах на всіх навколо. Вони стрибали з піною у рота, і, здавалося, були одержимі. Манія поширювалася від однієї людини до іншої. Деяких з жертв силою намагалися нагодувати і їх безумство проходило на короткий час… але потім поверталося знову. Жертви стверджували, що під час танцювальних нападів вони навіть не бачили, що навколо них відбувається, нічого не чули, а були змушені рухатися, кричати і танцювати до повного виснаження.

10. Танець святого Вітта

Танець Святого Вітта часто порівнюють з танцювальною манією, але це не був справжній танець. Хоча святий Вітт був покровителем танцюристів, ця танець була хворобою, що змушувала тіла постраждалих смикатися або трястися. Сьогодні це захворювання відоме, як хорея і його намагаються лікувати. Раніше ж хворих доставляли до каплиці святого Вітта в надії, що вони зціляться. Того ж, хто відмовлявся відвідати каплицю, відлучали від церкви.
• не пропусти• магазин

• новини партнерів