7 міфів про вживання алкоголю, через які ви прокидаєтеся зі страшним похміллям

2166

Як часто ви шкодували про свої вчинки? Мабуть, кожен з нас хоча б раз відчував каяття на ранок після алкогольної вечірки, коли похмілля змушувало забути про весело проведений час. Після першого сумного досвіду хтось назавжди зарікається пити, інші встановлюють собі якусь норму, а треті шукають способи боротьби з похміллям. А їх людство винайшло безліч.

Ми вирішили перевірити поширені методи боротьби з похміллям з наукової точки зору, щоб розвінчати міфи і з’ясувати, які способи насправді допоможуть зробити ранок після бурхливого свята добрим.

Міф № 1: Потрібно запивати алкоголь водою

© Pontus Ohlsson / Unsplash

У поганому самопочутті, що проявляється у людей на ранок після бурхливої вечірки, вчені звинувачують ацетальдегід – токсичний продукт переробки алкоголю в печінці. Випита заздалегідь вода ніяк не вплине на процес його утворення, що означає, ви будете відчувати похмілля, поки канцероген не виведеться з організму.

  • Переробка та утилізація алкоголю з організму супроводжуються великою втратою рідини в організмі. Тому прибережіть до моменту свого пробудження соки і воду, щоб усунути зневоднення.

Міф № 2: Існує якась усереднена норма, якої потрібно дотримуватися

© Chewy Chua / Flickr © Benjamin Balázs / Unsplash

Для кожної людини існує свій поріг переносимості алкоголю, перевищення якого неодмінно призводить до похмілля. Згідно досліджень, це обумовлено генетично – ось чому ваш друг може випити половину бару і зі свіжою головою вирушити вранці на роботу, а ви навіть після пари келихів пива весь наступний день проводите з головним болем і відчуттям нудоти.

  • Крім генетики, на швидкість засвоєння і переробки спиртного впливає маса тіла: чим вона нижча, тим швидше настає сп’яніння. Розроблено спеціальні таблиці, які допоможуть зорієнтуватися, скільки порцій алгоголя можна випити при певній масі тіла без наслідків. Однак варто враховувати, що це досить умовні величини і що реакція організму на дози випитого завжди індивідуальна.

Міф № 3: Якщо добре закусувати, похмілля не буде

© Alex Munsell / Unsplash © Einladung_zum_Essen / Pixabay

Рясна їжа сповільнить засвоєння алкоголю і допоможе довше не п’яніти, але не врятує вас від поганого самопочуття вранці.

  • А ось хороший сніданок поповнить баланс поживних речовин в організмі і відновить рівень цукру в крові, що сприятливо позначиться на самопочутті. Якщо ж на ранок вас нудить від усього світу, а тим паче від одного вигляду їжі, змусьте себе випити трохи курячого бульйону, і результат не змусить на себе чекати.

Міф № 4: Головне, не знижувати градус

© Dennis S. Hurd / Flickr © Sarah Stierch / Flickr

Порядок вживання напоїв практично не впливає на результат. Звичайно, якщо ви зап’єте горілку пивом, вуглекислий газ в його складі прискорить сп’яніння. Але і підвищення градусу не врятує вас від похмілля, якщо пити без міри. Тут важливі не стільки послідовність або принцип «не заважати», скільки кількість випитого і сам вид напою.

  • Дослідники виявили вплив кольору алкоголю на інтенсивність похмілля. У темних напоях більше конгенерів – речовин, які поглиблюють токсичний ефект спирту. Тому з темним пивом, коньяком і бурбоном потрібно бути особливо обережними.

Міф № 5: Кращі ліки від похмілля – випити з ранку

© SocialButterflyMMG / Pixabay © Lisa Fotios / Pexels

Нова порція спиртного діє як анальгетик – притупляє больовий синдром, і тоді похмелившись здається, що проблема вирішена. Однак це лише короткочасний ефект: незабаром погане самопочуття повернеться, а ослабленому організму доведеться переробляти нову порцію алкоголю на додачу до вчорашньої.

  • Зранку краще приготувати традиційну китайську настоянку з мандарина, кореня імбиру і коричневого цукру. Поєднання цих інгредієнтів допомагає швидше прийти до тями при похміллі.

Міф № 6: Ложка масла перед випивкою врятує ваш ранок

© julie_vdd / Pixabay © Pexels

Існує думка, що шматочок вершкового або ложка рослинного масла, прийняті до вживання алкоголю, обволікають шлунок і перешкоджають всмоктуванню алкоголю, а значить, здатні уберегти від похмілля. Ще в 2005 році група вчених провела велике дослідження на цю тему і прийшла до висновку, що масло, як і інші продукти, ніяк не перешкоджає фактичному засвоєнню алкоголю. У шлунку відбувається перетравлювання лише 20% речовин, що надходять, решта переробляє кишечник.

  • Вершкове масло краще з’їсти зранку, намазав його на бутерброд. Такий сніданок допоможе заповнити витрачені організмом жири і вуглеводи і додасть бадьорості.

Міф № 7: Прийом знеболюючих перед сном вбереже від похмілля

© Pexels © Trent Erwin / Unsplash

Дія болезаспокійливих таблеток триває не більше 4-6 годин. А їх прийом на ніч не тільки не врятує вас зранку, але і стане додатковим ударом для організму, якому, крім утилізації алкоголю, доведеться ще й справлятися з побічними ефектами препаратів.

  • Варто вранці випити таблетку тільки у тому випадку, якщо головний біль нестерпний. Для позбавлення від нього найкраще підійде парацетамол, однак він не впорається з нудотою. А ось натуральні засоби, такі як заварене листя червоного женьшеню, допомагають швидше вивести алкоголь з організаму і зняти симптоми похмілля.

Незважаючи на те що ефект похмілля довгі роки цікавить як вчених, так і «народних дослідників», людству досі не вдалося точно визначити механізм його виникнення і знайти дієвий метод боротьби із ним. Тому, як би банально це не звучало, найнадійніший спосіб уникнути похмілля – це утриматися від вживання алкоголю.