Тадж-Махал – «перлина Індії», «восьме диво світу», одна з найкрасивіших будівель у світі. Побудований за наказом Шах Джахана, імператора Великих Моголів, він ось вже більше трьохсот років є головним символом втраченого кохання.
Шах Джахан дуже любив свою дружину. Мумтаз Махал затьмарила усіх дружин і наложниць правителя імперії, вона стала не тільки улюбленою жінкою, а й другом і помічницею імператора. Протягом сімнадцяти років вона слідувала за чоловіком всюди, супроводжувала його у військових походах, під час одного з яких і померла, не переживши пологи чотирнадцятої дитини. Убитий горем Шах Джахан наказав збудувати для коханої мавзолей, якого світ ще не бачив. Через рік після смерті Мумтаз Махал, в 1632 році, почалося грандіозне будівництво в Агрі, що була тоді столицею імперії.
Воно тривало 22 роки, на зведенні місця упокоєння коханої дружини імператора трудилося близько 20 000 робітників, були запрошені майстри з Персії, Близького Сходу, Середньої Азії. Легенда свідчить, що після закінчення будівництва Шах Джахан наказав позбавити скульпторів і архітекторів рук, щоб вони ніколи більше не змогли побудувати таку чудову будівлю, а також очей, щоб вони не могли побачити що-небудь більш красиве, ніж той пам’ятник, який вони звели в Агріе. Так це чи ні, але побудований в результаті мавзолей, дійсно, став, і до сьогоднішніх днів залишається, одним з найвеличніших і найпрекрасніших споруд у світі.
Тадж-Махал поєднав у собі риси перських, індійських і ісламських архітектурних стилів, ставши кращим зразком Могольської архітектури. П’ятибанна будівля висотою 74 метра, з чотирма мінаретами по кутах оточена красивим садом з фонтанами і басейном. Стіни мавзолею складені з напівпрозорого мармуру, який привозили на будівництво за 300 км. Мармур Тадж-Махала має унікальну особливість: вдень він виглядає білим, на сході сонця – рожевим, а в місячну ніч – сріблястим. Спершу мармурові стіни були оздоблені безліччю дорогоцінних каменів – бірюзою, агатом, малахітом, сердоліком, а двері в мавзолей, що символізують вхід в рай, були прикрашені найтоншим мереживом срібла (пізніше двері були вкрадені, як і багато каміння, і сьогодні входом в храм любові служать двері з міді). В самому серці мавзолею стоять дві лже-гробниці (справжні склепи – під підлогою), кам’яні квіти килимом покривають стіни.
Тадж Махал є частиною величезного комплексу – зрошувальний канал, сад, мечеть, ряд інших палацових споруд, чотири басейни – все тут розміщено в повній відповідності з осьовою симетрією, центром якої є мавзолей. Симетрію порушує тільки гробниця самого Шах Джахана, похованого тут згідно з його заповітом поруч зі своєю коханою Мумтаз Махал.