Загадкові валуни Моеракі, ідеально круглі камені невідомого походження (6 фото)

1768

Загадкові валуни Моеракі, ідеально круглі камені невідомого походження

Це дивовижне явище природи спостерігається в куточках Землі. Але пояснити його причину толком поки ніхто не може. Мова йде про так звані валуни Моеракі, відомі також під назвою «кавуни Іллі-пророка». Хтось приймає їх за яйця динозаврів, хтось – за плоди древніх морських рослин, а деякі навіть висувають припущення, що це – залишки НЛО.

Явище, дійсно, дивне. Уявіть собі практично ідеальної форми кам’яна або залізна куля діаметром від десятка сантиметрів до трьох метрів. Якщо комусь доведеться зустріти таке «яйце» розколотим, то всередині він виявить порожнину з кристалічними утвореннями на внутрішній поверхні.

Найбільш відома колекція подібних яєць розташована в одній рибальському селі в Новій Зеландії. Кулі лежать прямо на пляжі. Причому всі камені мають різну структуру – одні з них бездоганно гладкі, інші – немов панцир черепахи, шорсткі. Деякі – розколоті на частини або з величезними тріщинами.

Але для того, щоб помилуватися на «кавуни Іллі-пророка», зовсім не обов’язково їхати до Нової Зеландії. Вони зустрічаються в Китаї, в Ізраїлі. Такі ж круглі камені є в Коста-Ріці, їх там називають «м’ячі богів». Ці камені вважаються рукотворними, їх називають “восьмим чудом світу» і вони знаходяться під охороною держави. Найбільші «м’ячі богів» Коста-Ріки досягають трьох метрів у діаметрі і важать близько 16 тонн. А найменші – не більше дитячого м’ячика, мають всього десять сантиметрів у діаметрі. Кулі розташовуються поодинці і групами від трьох до півсотні штук, іноді утворюючи геометричні фігури.

Звідки взялося це «чудо світу»? Припущення, що кам’яні кулі – яйця динозаврів, вчені відкидають сходу з тієї причини, що навіть у найбільших динозаврів не могло бути таких величезних дитинчат. Поява на світ деяких кам’яних куль пояснюється впливом льодовиків. А от щодо «залізних НЛО» і порожнистих всередині валунів, то офіційна наука вважала, що це геологічне утворення, і навіть дала йому свою назву – жеодан – замкнута порожнина в будь-яких осадових або вулканічних породах. Але все це тільки припущення. Вік більшості цих утворень становить, за оцінками дослідників, не менше 60 мільйонів років.