5 заборон Стародавнього Риму, які зараз викликають подив

37656

Коли заходить мова про Стародавній Рим, одні уявляють собі античну культуру Вічного міста, а інші згадують про шалені оргії та розпусту його жителів. Якщо звернутися до законів римлян, то виявиться, що і там, поряд з гуманістичними догмами, видавалися такі правила, які сучасній людині можуть здатися, м’яко кажучи, дивними.

1. Заборона на самогубство

У Стародавньому Римі тільки сенат міг дозволити людині вчинити самогубство. | Фото: d262ilb51hltx0.cloudfront.net.
У Стародавньому Римі тільки сенат міг дозволити людині вчинити самогубство.

У Стародавньому Римі існувала заборона на самогубство. Просто так позбавити себе життя людині не дозволялося. Для цього вона повинна була подавати клопотання до сенату і вказати в ньому причини, що пояснюють її бажання. Якщо вони були переконливі, тоді видавався дозвіл на суїцид і пляшечка з отрутою.

2. Заборона на плач

На похоронах в Стародавньому Римі забороняли плакати. | Фото: fishki.net.
На похоронах в Стародавньому Римі забороняли плакати.

Похорони в Стародавньому Римі були вельми жвавим дійством. Винесення тіла небіжчика супроводжувалося піснями, танцями. Актори грали смішні сценки з життя померлого, а спеціально найняті жінки зображували бурхливі стогони. Вони плакали, рвали на собі волосся і навіть дряпали обличчя в нестямі. Зрештою, ці жінки комусь набридли, і плач на похоронах був офіційно заборонений для всіх.

3. Заборона на подружню зраду для жінок

Покарання за подружню зраду передбачалося тільки для жінок. | Фото: milanopost.info.
Покарання за подружню зраду передбачалося тільки для жінок.

Відносно покарань за подружні зради, законодавство Риму наочно відображало патріархальний уклад того суспільства. Якщо чоловік заставав свою дружину в ліжку з іншим, він повинен був закрити їх на засув, а сам побігти за сусідами для підтвердження факту зради. За цим обов’язково слідувало розлучення. Якщо коханць був поганим актором, розгніваний чоловік міг вбити його, не боячись покарання, або відпустити. Так само відбувалося і з неофіційним кавалером дочки. Розгніваний батько також розправлявся з ним без свідків.
Цікаво, що зв’язок чоловіків із заїжджими актрисами, повіями і коханками римськими законами не каралися ніяк.

4. Заборона на темний колір волосся для жриць кохання

У Стародавньому Римі повії фарбували волосся в рудий або світлий відтінок. | Фото: kulichki.com.
У Стародавньому Римі повії фарбували волосся в рудий або світлий відтінок.

Жрицям кохання в Стародавньому Римі заборонялося бути брюнетками або шатенки. Справа в тому, що римляни, повертаючись з походів, привозили з собою полонянок. Їх доля була вирішена: вони ставали або рабинями, або повіями. З огляду на те, що полонянки були, в основному, з європейських країн, багато з них мали рудий або світло-русявий колір волосся. Зрештою, був виданий указ про те, що всі жриці любові повинні були фарбувати волосся в яскраві відтінки, щоб їх не переплутали з порядними римлянками-брюнетками.

5. Заборона на розкіш

Сумптуарні закони офіційно забороняли розкіш. | Фото: fishki.net.
Сумптуарні закони офіційно забороняли розкіш.

Мабуть, кожен чув хоч щось про оргії і безперервні бенкети римського імператора Нерона. Але за кілька десятиліть до його правління в Римі існував закон, який обмежував зайву розкіш в побуті. У 181 р. до н.е. навіть був прийнятий закон Гая Орхідея, який регламентував допустиму кількість гостей і суми, які можна витрачати на частування. Римлянам дозволялось приймати у себе не більше трьох осіб в будні дні, і не більше п’яти – у базарні і свята. Також в законах про обмеження зайвої розкоші вказувалася чітка кількість начиння, яке можна було мати вдома. Римлян намагалися також обмежити у витратах на їжу.

Коли ж до влади прийшов Нерон, то ці заборони були зняті. Ім’я давньоримського імператора Нерона дійшла до наших днів і стало символом страху, жаху і свавілля.