15 лютого – Стрітення Господнє: християнське та дохристиянське трактування свята, заборони та прикмети цього дня

1051

Християни східного обряду цього дня святкують Стрітення Господнє. Це одне з 12 найважливіших свят року, адже за повір’ям, саме 15 лютого новонароджений Ісус Христос вперше зустрівся з праведником Симонеоном і пророчицею Анною, які впізнали у малюкові нового Месію. Але, є і дохристиянська історія виникнення свята, тож ми розповімо про обидві:

Християнська історія: Явлення Ісуса світові, а також зустріч Старого і Нового Завітів.

Раніше це свято називали також: Стріщення, Громниці або Зимобор. Громниці, бо це єдиний день зими, коли можна почути грім.

Заборони цього дня стосуються саме християнських традицій. На Стрітення Господнє варто уникати:

  • Сварок, криків, суперечок, образ.
  • Важкої праці, прибирання, роботи у дворі, прання.
  • Працювати можна, і навіть треба, у тому випадку, коли комусь потрібна ваша допомога. Тобто праця не для себе, а для того, хто потребує підтримки.
  • Заборона на купання і прання стосується тільки випадків, коли перед тим треба працювати: розігрівати воду, колоти дрова тощо. На сучасний формат побуту це не розповсюджується.
  • Погана прикмета на Стрітення вирушати у довгу подорож. Це пов’язано з фактом, що в цей період дуже мінлива погода і мандрівника можуть спіткати складнощі та неприємності.
  • Цікава заборона – класти на Стрітення гроші на кухонний стіл. Мовляв, якщо так зробиш, то удача надовго відвернеться і з фінансами не буде ладитися.

Що роблять віряни на стрітення? Йдуть в церкву, освячують свічки та воду. Раніше, коли в Україні були сильніші морози, освячували саме воду, взяту зі снігу та льоду. Освяченою водою потім окроплювали городи, сади, хлів з худобою та власну оселю. Також, вірили, що у цієї талої та освяченої води є цілюща сила.

А найголовніша прикмета цього дня – погода, яка визначає прихід весни. Якщо 15 лютого тепла і сонячна погода, то весна буде ранньою, а як сніг і морози, то березень ще промине у холоді. Тож визирайте у вікно і стрічайте весну. Чи зиму 🙂

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua


• не пропусти• новини партнерів