11 фактів, які перевертають наші уявлення про світ з ніг на голову

102359

Загальна кількість вчених у світі досягла позначки 8 млн чоловік. Навіть якщо уявити, що кожен із них працює над одним дослідженням 10 років, це буде означати, що щодня відбуваються сотні відкриттів. Медицина, поведінка тварин, технології – знайомі нам теорії отримують спростування або постають у новому світлі.

Ми об’єднали у добірку факти, які інакше, ніж розривом шаблону, і не назвеш.

1. Найкримінальніше місто у світі – Ватикан

The Young Pope / HBO

Дивовижний парадокс склався через спосіб підрахунку рейтингу: кількість цивільних правопорушень і кримінальних злочинів, що сталися протягом року, ділять на число жителів міста. А в останньому місто-держава значно поступається бразильському Cан-Пауло, нігерійському Лагосу і навіть району Бронкс у Нью-Йорку.

Наприклад, у 2006 році населення Ватикану налічувало 492 осіб, а кількість злочинів, зареєстрованих на його території, склало 827 випадків. В результаті статистичний рівень злочинності виявився найвищим у світі – 1,68 події на кожного громадянина.

2. Лінивці можуть затримати дихання на 40 хвилин, плаваючи під водою

© Planet Earth II / BBC

Ці ссавці, відомі своїм, м’яко кажучи, розміреним способом життя, іноді не проти поплавати. І якщо на суші за хвилину лінивець може подолати всього 2 метри, то у водоймі його швидкість зростає в 5 разів! А завдяки сповільненому обміну речовин вони можуть протриматися без повітря рекордну кількість часу.

3. У людського язика немає «спеціалізованих» смакових зон

Розкуштувати солодке можна кінчиком язика, а гіркота відчувається ближче до його кореня – звична карта сприйняття смаку визнана міфом. Різні типи смакових цибулин розподілені по всьому язику. Ілюзію «зонування» створює переважання рецепторів одного виду на тій чи іншій ділянці.

4. Зір собак не чорно-білий, вони розрізняють сині та жовті кольори

© pixabay

Всупереч поширеній думці, собаки не бачать світ тільки у чорно-білій гамі. Старий міф про діахромний зір було спростовано. Експеримент з позначенням порожніх і повних годівниць різним кольором показав, що наші улюбленці не гірше від людини розрізняють синій і жовтий кольори. Однак різниці між червоним і зеленим собаки не бачать.

5. У світі існують як мінімум три Санта-Клауси

© santaclausind / instagram

Ці назви носять міста в США. Вони знаходяться у штатах Джорджія, Арізона та Індіана. Останнє багато років поспіль потрапляє на карти обов’язкових місць для святкування Різдва. Тут туристи можуть зустрітися із самим символом свята.

Санта-Клаус у Джорджії – містечко з меншим розмахом і може похвалитися тільки парком, каплицею і 8 вулицями з характерними назвами на кшталт вулиці Рудольфа або Грудневої. Ну а третє – тезка зі штату Аризона – в даний час перетворилося на місто-привид, про яке нагадують лише кілька будівель вздовж шосе.

6. Вівці влаштовують поєдинки після стрижки, тому що перестають упізнавати один одного

© depositphotos

Будь-яке стадо овець має свою ієрархію, при цьому ранжування вибудовується серед тварин однієї статі та віку. Лідери у своїй спільноті отримують кращі місця біля годівниць і під час відпочинку і можуть контролювати поведінку інших учасників своєї групи.

Але все це до найближчої стрижки, яка схожа на революцію. Разом із відмінними ознаками – зовнішнім виглядом і запахом – втрачається і статус, і за допомогою поєдинків тварини заново з’ясовують, хто тепер гідний очолити стадо.

7. Знамените яблуко Ньютона впало не на голову вченому

© Isaac Newton: The Last Magician / BBC

Падіння фрукта, який у кінцевому рахунку сприяв відкриттю закону всесвітнього тяжіння, відбулося лише на очах Ісака Ньютона. Пряме приземлення яблук примусило англійського фізика задуматися, чому траєкторія падіння щоразу одна й та сама.

Ці роздуми згадує біограф вченого Вільям Стьюклі у книзі «Спогади про життя Ньютона». Очевидно, цей текст і став підгрунтям для легенди про яблуко, що впало на голову дослідника.

8. Зміна шпалер на робочому столі знижує рівень стресу

© pixabay

Традиційна порада змінити оточення, якщо постійна напруга заганяє вас у глухий кут, тепер можна застосувати до того, як виглядає екран вашого ноутбука або iPad. Новий фон може послабити дію стресу і підвищити продуктивність. При цьому найбільш ефективні знімки природи, найменш – міські види і геометричні абстракції.

9. Горили вміють муркотіти не гірше від кішок

© pixabay

Крім звичних нам домашніх улюбленців звуки муркотіння можна почути від лемурів, морських свинок, ведмедів, лисиць, гієн, кроликів і білок. А горили можуть почати муркотіти під час прийому їжі.

10. У повній темряві очі людини здатні помітити палаючу свічку на відстані 48 км

© depositphotos

Ми не можемо у повній мірі оцінити силу власного зору, оскільки навіть при рівному ландшафті його обмежує лінія горизонту. Максимальна відстань, при якій на експеримент не впливатиме форма Землі, складає всього 5 км.

Насправді ж людина здатна бачити набагато далі: була б планета пласкою, у повній темряві ми б змогли розгледіти маленьке полум’я, що горить в 48 км від нас, свідчать дослідження вчених.

11. Тонна мобільних телефонів містить більше золота, ніж тонна золотої руди

© pixabay © depositphotos

Згідно даних екологів, переробка 1 000 кг руди дає 1-2 грами золота. І ту саму кількість дорогоцінного металу можна отримати, якщо відправити в переробку золотовмісні деталі 41 мобільного телефону.

Одна ж тонна гаджетів містить близько 300 грамів золота. Однак вартість самих пристроїв занадто висока, щоб такий варіант «золотодобування» виявився рентабельним.