Вчені з університетів Ексетера та Гамбурга оцінили ймовірність настання критичних змін у кліматі, таких як руйнування льодових щитів, загибель тропічних коралових рифів і зникнення великих лісів. За їхньою найконсервативнішою оцінкою, ймовірність подібних сценаріїв у найближчому майбутньому становить 62%.
Вони вивчили умови, що призводять до «переломних моментів», у межах п’яти різних сценаріїв, відомих як Загальні соціально-економічні траєкторії (Shared Socioeconomic Pathways, SSP). Ці сценарії розроблені для прогнозування можливих кліматичних катастроф до 2100 року й враховують такі чинники, як регіональне суперництво, соціальна нерівність, економічне зростання тощо. У прогнозі також було враховано актуальні дані про глобальне потепління.
«Позитивний висновок нашого дослідження полягає в тому, що в нас ще є шанс запобігти так званим переломним моментам. Якщо зменшити викиди парникових газів, ризик їхнього настання суттєво знижується», — зазначив Якоб Дойтлофф, провідний автор дослідження.
Є ще одна хороша новина: настання одного з таких моментів, наприклад, загибелі лісів Амазонії чи танення вічної мерзлоти, не обов’язково спричинить інші. Але це все одно може мати руйнівні наслідки для людства.
Дослідники наголошують, що для порятунку планети потрібно розробити й запустити «позитивні переломні моменти». Це можуть бути будь-які ініціативи щодо скорочення використання викопного палива та зменшення викидів. «Очевидно, що зараз ми перебуваємо на небезпечній траєкторії, і критичні сценарії, ймовірно, настануть, якщо ми швидко не змінимо курс», — сказав професор Тім Лентон.