Вчені відкрили новий вид писемності на стародавніх табличках з острова Пасхи

792

Міжнародна група вчених вивчила дерев’яні таблички, виявлені півтора століття тому на острові Великодня. Вони зробили висновок, що таємничий текст на них є абсолютно новою системою писемності. Дослідження про це опублікував журнал Scientific Reports.

Колекцію з численних дощечок, відомих як ронго-ронго, випадково знайшли у 1864 році. До нашого часу вдалося зберегти лише 27 екземплярів, які зараз зберігаються у музеї в Римі.

Як мінімум дві з них були створені з дерев, зрубаних у період між 1493 та 1509 роками. Це на 200 років раніше за прибуття на острів перших європейців, що спростовує припущення про відсутність у корінних мешканців власної писемності. Більше того, вона, судячи з усього, не перебувала під впливом іноземних мов і є чимось унікальним.

Найцікавіше, що одна з табличок зроблена з підкарпу широколистого. Ці дерева ніколи не росли на острові Пасхи. Однак цій загадці є цілком правдоподібне пояснення: дощечку змайстрували з корабельної щогли європейського судна, що розбилося, та викинуло на берег.

Тексти на ронго-ронго досить довгі та містять багато образотворчих знаків.

“Форми знаків представляють людські пози та частини тіла, тварин, рослини, інструменти, небесні тіла тощо. Коли та як виникла ця система запису, сказати складно. Можливо, контакти з грамотними європейцями послужили «стимулом для її створення», але вона не схожа на жодну відому писемність”, – повідомляють автори дослідження.

Острів Пасхи, також відомий як Рапа-Нуї, розташований приблизно за 3 800 кілометрів від узбережжя Чилі. Він є однією з найвіддаленіших ділянок суші на планеті і найбільш відомий своїми гігантськими статуями у формі голови, які називають моаї. До кінця XVIII століття культура корінних народів була знищена спалахами хвороб та набігами європейців, які вперше досягли острова у 1720-х роках. Вчені так і не встигли дізнатися у місцевих жителів секрети їхньої незвичайної писемності, а розшифрувати її самостійно вони досі не можуть.