Мовчазні кораблі неба: дивовижний світ хмар на фото

664

Навіщо люди дивляться на небо? Ну, відповідей може бути багато. Визначити погоду, подивитися, що там летить, помилуватися на хмари або зірки. І правильно роблять. Адже є чим милуватися! Іноді на небі можна побачити щось таке, що може змінити тебе і ставлення до світу.

Взяти б хоча б хмари. По-перше, це такі незвичайні явища, що про них гріх не написати. А по-друге, дуже вже все там цікаво.

Ну, давайте почнемо з двоопуклих хмар або «lenticular mammatus». Чули таке? Я так, але на превеликий мій жаль, ні разу не спостерігав таке видовище. Але ж є на що подивитися! Бувають вони дуже рідко. І, до речі кажучи, це добре. Незважаючи на свою незвичайну красу, вони віщують зазвичай дуже сильну бурю, яка несе безліч руйнувань. Можливо через це, а може бути і з-за своєї форми, їх називаю ще божевільними. Тому, їх краще б не спостерігати.

Чому двоопуклі? Все просто. Вони зазвичай нагадую за формою лінзу. Їх навіть раніше дуже часто плутали з літаючими тарілками.

Хоча такі хмари описуються і в давнину, як нове явище вони були розглянуті лише 30 років тому, коли були офіційно зареєстровані.

Чому хмари мають таку форму, ні хто так досі і не зміг пояснити. Смію лише припустити, що все пов’язано з незвичайною циркуляцією повітря, яка зустрічається вкрай рідко.

Передбачати їх появу практично неможливо і дуже складно сфотографувати. Фотоапарати, крім самих потужних, не можуть вловити все того, що спостерігає око людини. Хоча, я думаю, якщо побачити таке хоч раз на власні очі, то фото здаватимуться лише смішними пародіями на неземну красу.

Тепер, мабуть, черга для сріблястих хмар. Ну що про них можна сказати крім того, що це надзвичайно гарне явище? Дуже багато що.

Почнемо з їх характеристики. Це самі висотні хмари. Утворюються вони не в тропосфері, а вже в мезосфері на висоті до 100 кілометрів від поверхні землі. При цьому період і місце їх утворення досить обмежені, тому що утворюються вони між 43 ° і 60 ° широти як північної, так і південної. Їх дуже слабо видно і їх можна спостерігати з землі тільки в нічний час.

Виділяють всього чотири їх види: флер (тонка однорідна димки, що поєднується з іншими класами), смуги паралельні горизонту (найпоширеніший клас), хвилі (мають вид гребенів хвиль; поділяються на гребінці, гребені і хвилеподібні вигини), вихори (найкрасивіші, але найрідкісніші).

І вчені до цих пір так і не з’ясували, яким чином вони там утворюються. Вони прийшли лише до висновку про те, що якісь ядра конденсації незрозумілого походження збирають біля себе частинки водяної пари. При цьому утворюються кристалики льоду, які збираються в хмари. Кристалічна природа хмар, до речі, доведено. Але от цікаво, звідки на такій висоті, де температура нижче 70 °, взятися водяній парі, який перетворюється на кристалики?

І природа ядер конденсації не вивчена. Є припущення, що це або вулканічний пил, який, як відомо, цілком може так високо забратися. Інша гіпотеза, висловлена ​​Л. А. Куликом в 1926 році, свідчить, що ядра конденсації є не що інше, як метеоритний пил. Деякі інші вчені цілком підтримали його гіпотезу. Але, на жаль, вона не пояснює тимчасовий і просторовий діапазон їх виникнення. Є ще одна версія, згідно якої саме над цими широтами в літній час на висоті близько 30 кілометрів утворюються потоки повітря, які й відправляють частинки води так високо. Але, на жаль, вона теж поки не отримала підтвердження. Ще одна цікава гіпотеза 1978 свідчить, що хмари – це не хмари, а оптичний ефект, обман зору, схожий з міражами.

Інформація про існування реальної моделі виникнення дуже суперечлива. За одними джерелами вона є, по інших її немає і бути не може.

Так само хочеться поговорити про те, як їх відкрили. Ще в 17-18 століттях на них звернули увагу. Про що свідчать деякі уривчасті й розрізнені згадки про них. Проте справжнім часом відкриття цих хмар вважається кінець 19 століття, а саме 1885 рік. Незалежно один від одного з інтервалом в 4 дні їх відкрили Т. Бекхаус (8 червня) і В.К. Цераскій (12 числа.

І ще дуже цікавий факт. Сріблясті хмари є єдиним джерелом, що дозволяє вивчати потоки повітря на такій висоті. Для літаків вона занадто велика, а для супутників – маленьковата. Ось так от. Так що вони настільки ж мало вивчені, як і їх двоопуклі побратими.

Ще один незвичайний вид хмар – перламутрові хмари. Вони дуже тонкі і сильно просвічуються. Виникають вони не на дуже великій висоті-близько 30 кілометрів. Утворюються вони завжди зимою і видно їх на світанку і заході сонця. Справа в тому, що вони складаються з маленьких кристаликів льоду або переохолоджених крапель води сферичної форми. Забарвлення хмар розбурхує уяву: вони переливаються всіма кольорами веселки. Це пояснюється дифракцією світла на частинках, з яких хмара складається. Варто зауважити, що зазвичай вони утворюються за полярними широтами.

Хмари ці маловивчені, але є теорія, згідно якої вони дуже небезпечні. Деякі вважають, що вони сприяють руйнуванню нашого захисного бар’єру – озонового шару. Чому, запитаєте ви? Все просто. Кристалики льоду є каталізатором для взаємодії озону, хлору і брому. При цьому озоновий шар як би потихеньку роз’їдається, даючи проникати до нас смертельно небезпечним сонячним променям.

Сумно, чи не так? Хоча, не варто відразу ось так про все судити. Теорія про «прекрасних» вбивць не доведена.

Так, про них начебто все. І останній на сьогодні вид незвичайних хмар – лентикулярні хмари. По-іншому їх називають лінзоподібні через своєрідну форму. Людям з бурхливою фантазією хмари можуть здатися літаючими тарілками. Утворюються вони або між парою шарів повітря, або на гребені повітряної хвилі.

У них безперервно повітря піднімається вище рівня конденсації. При цьому згущуються водяні пари. Потім вони направляються вниз за допомогою низхідних потоків, краплі при цьому випаровуються та хмара різко закінчується. Через це такі хмари практично не схильні до горизонтального руху. Воно як би застигають у просторі. Навіть при дуже великому вітрі. Найчастіше їх зустрічають застиглими над гірськими хребтами на висоті від 2 до 6 кілометрів.

Це дійсно дуже гарне видовище, яке залишиться в пам’яті на дуже довгий час.

Ну, мабуть, досить про хмари на сьогодні. На прощання хотілося б сказати: дивіться частіше в небо, і можливо ви станете свідками воістину прекрасних речей.

• магазин

• новини партнерів