Вона здатна розщеплювати желатин і виживати в суворих умовах космосу.
Вчені з Групи космічної біотехнології «Шеньчжоу» та Пекінського інституту проєктування космічних апаратів виявили новий вид бактерій на борту китайської орбітальної станції «Тяньгун». Її назвали Niallia tiangongensis — на честь місця її виявлення.
Зразки були зібрані членами екіпажу місії «Шеньчжоу-15» у травні 2023 року в межах програми China Space Station Habitation Area Microbiome Programme. Аналіз показав, що бактерія раніше не фіксувалася на Землі й має властивості, які, ймовірно, сприяють її виживанню в умовах стресу на висоті сотень кілометрів над поверхнею планети.
Niallia tiangongensis є близьким родичем відомого ґрунтового мікроорганізму Niallia circulans, який раніше класифікували як патогенний представник роду Bacillus. Як і інші представники цієї групи, нова бактерія здатна утворювати стійкі спори, що допомагають їй переживати екстремальні умови.
Особливістю Niallia tiangongensis є її здатність використовувати желатин як джерело вуглецю та азоту — це допомагає їй формувати захисну біоплівку, необхідну для виживання. Водночас вона втратила здатність засвоювати деякі інші поживні речовини, з якими легко справляються її земні аналоги.
Поки що вчені не впевнені, з’явилася бактерія вже на орбіті чи потрапила туди у вигляді спор із Землі. Проте саме її існування підкреслює здатність мікроорганізмів адаптуватися до життя в умовах космічних станцій. При цьому мікробіом «Тяньгуна» за складом і функціями відрізняється від мікробіому МКС.
Хоча поки не встановлено, чи становить Niallia tiangongensis загрозу для здоров’я астронавтів, відомо, що її родинні види можуть викликати сепсис у людей з ослабленим імунітетом. З огляду на плани освоєння Місяця та далекого космосу, вивчення таких організмів стає критично важливим для безпеки майбутніх місій.